Teliasonera

Onnetonsäästäjä

Hei
Olen ostanut teliasoneraa 24.7 2000 50 kpl , 45 kurssilla.
sekä. 21.9 2000 50 kpl, 29.75 kurssilla.

Miten lasken tappiot näistä. Montako kpl minulla noissa erissä nykyisin on?

7

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onnetonsäästäjä

      Tarkennus vielä
      Myin 12.12. 2014. 100kpl
      Eli miten lasken ja montako jää jäljelle

    • 491

      Vuonna 2000 ostit Soneran osakkeita ilmeisesti. Vuoden 2002 loppupuolella Teliaan yhdistettiin Sonera ja uuden yhtiön nimeksi tuli Teliasonera. Yksi Soneran osake vaihdettiin 1,51440 Teliasoneran osakkeeseen.

      Sait omistamillasi 100:lla Soneran osakkeella tilalle 151 kpl Teliasoneran osaketta. 0,44 osaketta on nähtävästi hyvitetty aikanaan rahalla.

      Se, mitä myit vuonna 2014 oli mitä ilmeisimmin 100 kpl Teliasoneran osaketta. Jäljellä pitäisi olla 51 kpl.

      Arvo-osuustililläsi pitäisin asian myös näkyä. Tappiota ei pysty laskemaan, koska et ole ilmoittanut myymistäsi osakkeistasi saamaasi hintaa. Normaalisti pitäisi asian näkyä myös esitäytetyssä veroehdotuksessa.

    • Onnetonsäästäjä

      Kiitos tiedoista.
      Arvo-osuustililläni näkyy tiedot vuodesta 2002 eteenpäin.
      100 sta myydystä osakkeesta saamani luovutushinta 548e
      Päädyin 2249e tappioon, menikö oikein

    • 491

      Ensimmäiseksi katsotaan myydyksi noita 50 kpl hintaan 45 eur/kpl vastaavat Teliassoneran osakkeet. Näistä tulee tarkkaan ottaen 75,72 Teliasoneran osaketta, joiden hankintahinta on siis 50*45=2250 euroa.

      Loppu 100-75,72=24,28 myytyä Teliasoneran osaketta menee noista myöhemmin ostettuja Soneran vastaavista Teliasoneran oskkeista. Näitä on siis yhteensä 75,72 kpl. Näiden hankintahinta on yhteensä 50*29,75*24,28/75,72=476,97 euroa.

      Tappiota on tullut siis 2250 476,97-548=2178,97 euroa edellyttäen, että en tehnyt näppäily- tai laskuvirheitä. Lisäksi nuo osakkeiden desimaalit voivat aiheuttaa joitakin pieniä virheitä, kun pyöristetään. Laskelmaan pitäisi sisällyttää vielä välittäjälle maksamasi välityspalkkiot osakkeita hankkiessasi että myydessäsi. Kumpikin lisää tappiota vielä.

      En osaa suoralta kädeltä sanoa, mistä tuo sinun laskelmasi ero johtuu omaan laskelmaani verrattuna. Selitys olisi se, että olet huomioinut myös välityspalkkiot.

      • 491

        Tässä tosiaan nuo osakkeiden murto-osat aiheuttavat pientä virhettä, koska siinä vaiheessa, kun Soneran osakkeet vaihdettiin Teliasoneran osakkeiksi, sait vain kokonaisia osakkeita. Itse tekisin sopivia pyöristyksiä, jotta saisin jäljelle jääneiden osakkeiden määräksi tuon 51 Teliasoneran osaketta, jotka sinulla siis vielä pitäisi olla.

        Itse asiassa olisi mukava saada Verotiimin kannanotto asiaan.


    • Onnetonsäästäjä

      Kiitos ja kumarras
      Olin laskenut jo myös välityspalkkiot.

    • Hei nimimerkki "Onnetonsäästäjä"!

      Oletkin jo saanut vastauksen kysymykseesi. Arvo-osuustililläsi pitäisi olla jäljellä 51 kpl TeliaSoneran osaketta.

      Jos sinulla on tarkempaa kysyttävää omasta verotuksestasi, ota ystävällisesti yhteyttä Verohallinnon palvelunumeroon/palkan- ja eläkkeensaajat puh. 020 697 002 (arkisin klo 9-16.15 ppm/mpm).

      Ystävällisin terveisin Tarja Verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3553
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2399
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      35
      2228
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1997
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1552
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1429
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1282
    8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      259
      1230
    9. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1209
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1205
    Aihe