Teliasonera

Onnetonsäästäjä

Hei
Olen ostanut teliasoneraa 24.7 2000 50 kpl , 45 kurssilla.
sekä. 21.9 2000 50 kpl, 29.75 kurssilla.

Miten lasken tappiot näistä. Montako kpl minulla noissa erissä nykyisin on?

7

92

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onnetonsäästäjä

      Tarkennus vielä
      Myin 12.12. 2014. 100kpl
      Eli miten lasken ja montako jää jäljelle

    • 491

      Vuonna 2000 ostit Soneran osakkeita ilmeisesti. Vuoden 2002 loppupuolella Teliaan yhdistettiin Sonera ja uuden yhtiön nimeksi tuli Teliasonera. Yksi Soneran osake vaihdettiin 1,51440 Teliasoneran osakkeeseen.

      Sait omistamillasi 100:lla Soneran osakkeella tilalle 151 kpl Teliasoneran osaketta. 0,44 osaketta on nähtävästi hyvitetty aikanaan rahalla.

      Se, mitä myit vuonna 2014 oli mitä ilmeisimmin 100 kpl Teliasoneran osaketta. Jäljellä pitäisi olla 51 kpl.

      Arvo-osuustililläsi pitäisin asian myös näkyä. Tappiota ei pysty laskemaan, koska et ole ilmoittanut myymistäsi osakkeistasi saamaasi hintaa. Normaalisti pitäisi asian näkyä myös esitäytetyssä veroehdotuksessa.

    • Onnetonsäästäjä

      Kiitos tiedoista.
      Arvo-osuustililläni näkyy tiedot vuodesta 2002 eteenpäin.
      100 sta myydystä osakkeesta saamani luovutushinta 548e
      Päädyin 2249e tappioon, menikö oikein

    • 491

      Ensimmäiseksi katsotaan myydyksi noita 50 kpl hintaan 45 eur/kpl vastaavat Teliassoneran osakkeet. Näistä tulee tarkkaan ottaen 75,72 Teliasoneran osaketta, joiden hankintahinta on siis 50*45=2250 euroa.

      Loppu 100-75,72=24,28 myytyä Teliasoneran osaketta menee noista myöhemmin ostettuja Soneran vastaavista Teliasoneran oskkeista. Näitä on siis yhteensä 75,72 kpl. Näiden hankintahinta on yhteensä 50*29,75*24,28/75,72=476,97 euroa.

      Tappiota on tullut siis 2250 476,97-548=2178,97 euroa edellyttäen, että en tehnyt näppäily- tai laskuvirheitä. Lisäksi nuo osakkeiden desimaalit voivat aiheuttaa joitakin pieniä virheitä, kun pyöristetään. Laskelmaan pitäisi sisällyttää vielä välittäjälle maksamasi välityspalkkiot osakkeita hankkiessasi että myydessäsi. Kumpikin lisää tappiota vielä.

      En osaa suoralta kädeltä sanoa, mistä tuo sinun laskelmasi ero johtuu omaan laskelmaani verrattuna. Selitys olisi se, että olet huomioinut myös välityspalkkiot.

      • 491

        Tässä tosiaan nuo osakkeiden murto-osat aiheuttavat pientä virhettä, koska siinä vaiheessa, kun Soneran osakkeet vaihdettiin Teliasoneran osakkeiksi, sait vain kokonaisia osakkeita. Itse tekisin sopivia pyöristyksiä, jotta saisin jäljelle jääneiden osakkeiden määräksi tuon 51 Teliasoneran osaketta, jotka sinulla siis vielä pitäisi olla.

        Itse asiassa olisi mukava saada Verotiimin kannanotto asiaan.


    • Onnetonsäästäjä

      Kiitos ja kumarras
      Olin laskenut jo myös välityspalkkiot.

    • Hei nimimerkki "Onnetonsäästäjä"!

      Oletkin jo saanut vastauksen kysymykseesi. Arvo-osuustililläsi pitäisi olla jäljellä 51 kpl TeliaSoneran osaketta.

      Jos sinulla on tarkempaa kysyttävää omasta verotuksestasi, ota ystävällisesti yhteyttä Verohallinnon palvelunumeroon/palkan- ja eläkkeensaajat puh. 020 697 002 (arkisin klo 9-16.15 ppm/mpm).

      Ystävällisin terveisin Tarja Verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4136
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2611
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2335
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1372
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      76
      1059
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      916
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe