Päivitin uuden version (14.04) niin sähköposti (gmail) hävisi, yritin asentaa uudestaan mutta sanoi että on jo käytössä, minne se "vanha" hävisi.
Miten sama posti saadaan kahdelle koneelle, sitten kun se "vanha" löytyy.
Miten sama posti saadaan kahdelle koneelle, sitten kun se "vanha" löytyy.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Selaimella käytettäessä Gmail kysyy, tai minulla siinä lukee "sähköposti" ja "salasana"
Ei siinne uutta tarvitse luoda vaikka selain vaihtuisikin, aloitussivun (Gmail) oikeassa yläkulmassa on kohta ( ei nyt näy koska homma on ok) josta sinne pääsee.
Näppäilet tuhderbirdiin tarvittavat tiedot, niin se hakee gmailista postit.
Okei, nyt se ikäänkuin vahingossa löytyi, mutta se on ihan erinäköinen kuin ennen.
Aiemmin oli ns yläpalkissa "ikoni" mistä pääsi suoraan postiin, nyt pitää aina mennä googlen kautta, mitenkä saisi tuon kirjekuoren takaisin yläpalkkiin.
Käynnistä Thuderbird ja laita postit tulemaan siihen.
En tiedä mikä onThuderbird, minulla on Gmail. Mutta silti ei ole "ikonia" yläpalkissa kuten ennen päivitystä.
Mozilla Thunderbird on sähköpostiohjelma jolla voi lukea myös Gmailin posteja ja lähettää niitä!
Klikkaa hiiren oikealla painikkeella vasemmasta yläkulmasta ubuntun logoa ja valitse sovellukset ja kirjoita hakuun thunderbird.
Joo siellähän se oli valmiina tuo Thunderbird sekä entisen mallinen sähköposti, nyt se vaan kyselee salasanaa kokoajan, ei kelpaa sama mikä ennen oli eikä sekään millä googlen kautta kirjauduin sisään.
"Kirjekuorikin" ilmestyi yläpalkkiin.
Tallensit ilmeisesti väärän salasanan, siksi ei kelpaa. Poista ja anna sew gmailin salasana.