Kerrostalosauna

Minnabkbnkk

Ostin asunnon 2014 putkiremontoidusta kerrostaloyhtiöstä, johon oli putkirempan yhteydessä rakennettu sauna olemassaolevaan märkätilaan eli kylppäriin. Kysyin yksityiseltä myyjältä ja isännöitsijältä silloin että onko saunaan haettu tarvittavat rakennusluvat, sain vastauksen että luvat oli kunnossa. Ummikkona en kuitenkaan silloin kaiken hässäkän keskellä ymmärtänyt pyytää näistä mitään kirjallista dokumenttia. Oletin toki että kun putkiremonttifirma tekee saunan olemassaolevan remontin yhteydessä, niin kaiken pitäisi olla ok.
Asunnon ostettuani kuitenkin aloin miettimään asiaa, ja huomasin että isännöitsijäntodistuksessa on huonejärjestyksenä 2h k, mutta huonejärjestyksessä ei ole mainittu saunaa. Isännöitsijätodistuksessa lukee kuitenkin että "osakkaan muutostyönä on huoneistoon tehty sauna linjasaneerauksen yhteydessä. Huoneistossa on pidetty ja hyväksytty käyttöönottotarkastus".
Jäin miettimään että miten saisin varmuuden näin jälkikäteen että kaikki luvat ovat varmasti olleet kunnossa? Onko joku dokumentti jonka voin pyytää/hakea jostain? Mikä on normaali käytäntö, lisätäänkö tuo sauna aina huonejärjestykseen merkintänä, vai onko se tapauskohtaista?

5

846

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NäinMeillä

      Saunaa ei tällaisissa tapauksissa läheskään aina lisätä huonejärjestykseen. Jos isännöitsijäntodistuksessa lukee että huoneistossa on pidetty käyttöönottotarkastus rakennetusta saunasta, tästä pitäisi taloyhtiöltä löytyä myös pöytäkirja. Pyydä se siis nähtäväksesi. Jos se löytyy, asia on ok.

    • kokemusta-on

      Kierrä tällaiset kohteet kaukaa ...

    • rakentaja5

      Taloyhtiön nimissä on aikanaan haettu muutosta/saunan rakentamista varten. Ed. asuja ollut vain alullepanija asiassa. Seinät ym. omistaa yhtiö ja heillä on vastuu jos on esim. huonosti tehty. Asia pitäisi olla sinunkohdalta kun nossa.

      • sinun_asiasi_ei_kunnossa

        Hahhah. Osakkaiden yhdenvertaisuusko meni pytystä alas? Saa laittaa vaikka kullitetun WC-pytyn ja jos se särkyy, niin yhtiö = muut osakkaat maksaa?

        Jos tehdään tällaisia normaalista poikkeavia ratkaisuja, niin kyllä maar se käytännössä tarkoittaa, että artisti maksaa. Yhtiö vastaa vain perustasoon sisältyvistä ratkaisuista.

        "Asunto-osakeyhtiön vastuulla on kuitenkin vain sellaiset johdot ja kanavat yms., jotka on samantasoisina asennettu yhtiön huoneistoihin."

        http://www.isannoitsijakeskus.fi/osakkaan_muutostyot/yleista_muutostoista_

        Tämä tarkoittaa myös sitä, että osakas vastaa 100 % vaatekomeroon turaamansa saunan vesieristyksistä ym. 80/90-luvullahan näitä kovasti turattiin ja nykyään puretaan, kun pitäisi maksaa sama 40 000 € putkiremontista kuin muutkin maksaa kymppitonnin ylimääräistä siitä, että samalla kunnostetaan saunakin. Jolloinkan päädytään palauttamaan tilanne samaksi kuin muillakin osakkailla -> sauna puretaan.

        Luvat on toki haettu yhtiön nimissä - mikään muu ei ole mahdollista. Mutta se ei tarkoita, että yhtiö vastasti a) rakentamis b) ylläpitokustannuksista!


    • rakennusvatvoja

      Saunan rakentamisen luvanvaraisuudessa (siis tarvitaanko rakennuslupa vai ei) on kuntakohtaisia eroja. Esim. Helsingissä rakennuslupaa ei nykyisellään edellytetä.
      Ole yhteydessä kuntasi rakennusvalvontaan. Jos rakennuslupa on haettu ja loppukatselmus pidetty, löytyy sieltä (arkistosta) loppukatselmuspöytäkirja. Isännöitsijätodistukseen tällaisia ei välttämättä kirjata mutta koska asialle tulee olla taloyhtiön lupa, pitäisi sen olla kirjattuna ilmoituksena isännöitsijälle tai hallitukselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3362
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3157
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      2648
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1850
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1465
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1189
    Aihe