Gerbiili ongelmia

gerbu123

Eli mulla on kaks gerbiiliä, sanotaan nyt vaikka 1 ja 2. 1 on ollut noin kolme päivää aika rauhallinen ( nukkuu tosi paljon, saattaa kyyhöttää paikallaa monia sekunteja...) vaikka ennen se oli noista se reippaampi. Eilen illalla niille tuli tappelu eli kakkonen alkoi jahtaan ykköstä. Aamulla kun heräsin niin tuolla kakkosella oli tullut verta nenästä ja poskessa oli haava. Ykkösellä oli kaikki hyvin. Ja siis toi ykkönen on ollut noista se pomo. Laitettiin nyt sitten terraan väli verkko ja toinen toiselle puolelle ja toinen toiselle. Kakkonen on ihan normaali ( leikkisä, vilkas...) mutta ykkönen on aika apaattinen eikä se ole enää niin virkeä kuin ennen ja kyyhöttää vaan nurkassa. Eli molemmat on sisaruksia ja naaraita. Elokuussa täyttää 2 vuotta. Huolestuttaa että onkohan tuo ykkönen jotenkin sairas ja kakkonen yrittäis ottaa johtajan paikkaa. Vai oiskohan kakkonen sairas ja siksi se käyttäytyy aggressiivisesti? Kertokaa mitä kantsis tehä ja mitä mieltä te ootte.

3

137

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MitenOlis

      Ai että mitä kantsis tehdä? Aika päivänselvä juttu: OTTAA YHTEYTTÄ ELÄINLÄÄKÄRIIN. "Ykkösen" oireilla sen pitäisi olla ensimmäisenä mielessä tänne kirjoittelun sijaan.

      • Gerbu123

        Ei olla vienyt kumpaakaan eläinlääkärille. Muuten oltais heti viety mutta ongelma oli että täälläpäin kyllä on eläinlääkäri mutta se ei hoida tuollaisia pieniä jyrsijöitä. Seuraava pieneläinklinikka ois aika kaukana. Ja sitten kello oli 11. Ja mä oon koulussa.


    • Valitettavasti

      Meillä oli samantyyppinen tapaus kuin sinun "ykkösellä". Oli muuten paikoillaan mutta kuitenkin söi ja joi. Saimme eläinlääkäriajan seuraavalle päivälle (se olisi varmaan lopetettu) mutta kuoli yön aikana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      86
      1976
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      38
      1270
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      974
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      201
      893
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      78
      789
    6. 90
      784
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      213
      690
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      67
      657
    9. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      47
      637
    10. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      628
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      591
    12. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      64
      584
    13. 37
      541
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      452
    17. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      444
    18. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      13
      439
    19. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    Aihe