hei? Tietääkö kukaan ufokahvilan menneisyyttä hyvin? Ja kenen omistuksessa mahtaa olla. Olen pienenä tykästynyt rakennukseen ja se kiinnostaa. Miksi toiminta siellä loppui?
Ufo kahvila
ufokahvila
143701
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
eiköhän ihan talouden realiteetit tappaneet sen ufo-kahvilan; vielä 1980-luvulla siinä toimi; mutta 6-tien remontin yhteydessä katkaisi tielaitos suoran ajoyhteyden siihen. ei viitsinyt enää autoilijat siitä koukata. kyseinen rakennus on tyyppiä Venturo, on saman firman tuote kuin klassikko Polykem:in tuotos Futuro. hyvin avaruusajan tuotos, pitäisi suojella kyseinen rakennus; niitä varmaankaan enää montaa ole olemassakaan. sisällä näyttää olevan edelleen alkuperäiset 1960-luvun muovituolitkin.
en tiedä nykyistä omistajaa, alkuperäinen varmaan jo kuollut tai sitten on palvelutalossa. piha-alue on viime vuodet ollut jonkinlaisena romuvarastona/asuntovaunujen talvipysäköintipaikkana. varmaan naapuritaloista joku tietää, kuka vastaa siitä nykyään.
Sen ent. Ufon omistaa sama mies Kouvolasta, joka oli tänään IltaSanomien jutussa. Ja samanlaiseksi romuvarastoksihan se Ufonkin piha on muuttumassa. Linkkinä hänen tontistaan Kouvolassa juttu
http://www.iltasanomat.fi/asuminen/art-1449195185377.html?
ja taisi olla näissä Ylen Kaakkois-Suomen uutisissakin eilen.
Tietoa:
http://www.esaimaa.fi/Online/2015/07/21/Pala suomalaista arkkitehtuurihistoriaa on ollut rojuvarastona Luumäellä 1980-luvulta asti/2015119330828/4
Eikö se ole Venäläisessä omistuksessa nykyisin?
ihan kotimaisessa omistuksessa. kouvolasta löytyy nykyinen omistaja muistaakseni.
Joskus 1975 tienoilla oli Kuusaankoskella muistaakseni Tb bensaasemana ,vastaava ufo. Kun asemaa siirrettiin pois olin paikalla katsomassa ja muistan että silloin puhuttiin sen menevän Luumäelle.
Muistan aseman pitäjän nimen mutta hän on edesmennyt.
Olen jo monta vuotta ihmetellyt, miten kauan ympäristöviranomaiset sallivat sen kaatopaikan säilyä 6-tien varressa. Olisi aiheellista siivota romut pois. Samalla voisi siivota myös entisen motellin mainostaulun harhaanjohtavana. Enkä itkisi perään, vaikka koko motelli vedettäisiin maan tasalle samaan tyyliin kuin meijerin vanhat rivitalot.
No motelliin tuleekin näillä näkymin vastaanottokeskus, että sitten on matuja siinä taapertamassa.
Ehkä siihen Ufoon rakennetaan moskeija?
Ei tule vaan 6 tien rakentajille tilapäis kämpät
Tiedotusvälineiden mukaan omistajat ovat tarjonneet motellia SPR:lle vastaanottokeskukseksi.
Wincapita mieshän siin pitää autokorjaamoo nykysin.
Mikä on, kun ruiskaa ei nukuta?
Voihan nenä sitä tonttia...ei ole oikein edukseen. ...ja varsinkin kun tietää ufon omistajan ja asukkelin. .v..capitan. .....riesoja molemmat. ....en viitti kertoo enemmän. ...ettei tunnista. .....