https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1248
Kansalaisaloitteen otsikko
Naakan rauhoituksen lopettaminen.
Aloitteen päiväys
22.4.2015
Aloitteen muoto
Ehdotus lainvalmisteluun ryhtymisestä
Oikeusministeriön asianumero
OM 67/52/2015
Aloitteen sisältö
Naakan rauhoitus lopetettava koska naakka kanta on tänäpäivänä elinvoimainen ja kannaltaan runsaslukuinen.
Pesimis aikana rauhoitettu muiden lintujen tapaan.
Perustelut
Naakka on varislintu eli haittaeläin, joka levittää lintu sairauksia sekä sotkee ulosteellaan rakennuksia, puistoja, maanviljelysalueilla viljavarastoja ym.ym.
Naakka on kaikkiruokainen: syksyisin vilja, marjat ja hedelmät. Se käy myös kaatopaikoilla ja ruokintapaikoilla. Monin paikoin sille kelpaavat myös muiden lintujen munat ja poikaset. Eräät naakkayksilöt ovat oppineet nokkimaan kuoliaaksi räkättirastaan vasta pesästä lähteneen poikasen ja käyttämän sen ravinnokseen. Suuret naakka parvet viovat tuhota jopa kokonaisia viljapeltoja ja marja satoja liikkuessaan /- 500 yksilön parvissa joita on 2015 vuonna havaittavissa useissa paikoissa jopa Oulun korkeudella. Koko maailman kannaksi on arvioitu 2012 vuonna jopa 20 000 000–100 000 000 yksilöä joista Suomessa n.130000 yksilöä. Naakka saattaa ellä yli 15 vuotiaaksi. Suomessa alueelliset ympäristökeskukset ovat myöntäneet poikkeuksia rauhoitusmääräyksistä viljelmille ja karjankasvatukselle aiheutuvien vahinkojen vähentämiseksi mutta luvat ovat kalliita ja määrällisesti pieniä.
Aloitteen taloudellinen tuki
Ei ole
Kannatusilmoitusten keräystavat
Kansalaisaloite.fi
Linkit muihin verkkosivuihin
http://fi.wikipedia.org/wiki/Naakka
Käykääpä kannattamassa.
Naakan rauhoitus lopetettava.
6
133
Vastaukset
Allekirjoitettu.
- naakat-hälvettiin
Monia taloja on palanut, kun naakan pesää hormista on yritetty poistaa.
Poltettu on vahingossa koko talo. - skootteristi
Aivan oikea toimenpide, naakkoja liikaa, jollain tavalla pitäisi hävittää.
- hauleja.naakoille
Voisiko tuon aloitteen laittaa uudelleen vireille. ?? Aivan saatanasti noita riekkujia joka paikka täynnä. ei voi olla uhanalainen laji kun on jo meidänkin kulmilla satoja ellei tuhansia yksilöitä.
Aloittaisin heti lahtaamisen, jos lupa hävittämiseen tulisi..Kerran suomessa suojelu listalle päässyt laji on siellä valitettavasti hamaan tappiin saakka vaikka suomen kantakin olisi jo 20miljoonaa yksilöä. Hyvänä esimerkkinä lajit joita ei ikinä tulla metsästämään ovat laulujoutsen, valkoposkihanhi, merimetso, närhi, jo mainittu naakka yms. Yhtään taantunutta lajia ei koskaan saa päästää metsästettävistä lajeista suojelulistoille. Hyvänä esimerkkinä metsähanhi. Kanta on aivan minimissä mutta on oikeaoppisesti rauhoitettu metsästykseltä mutta ei poistettu riistalajistosta. Tosin koskaan ei rauhoituksesta huolimatta metsähanhi kanta elvy koska suurin syyllinen kannan taantumiseen on juurikin laulujoutsen.
- RauhoittakaaNaakat
Yksi kerrallaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m1314635Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1033921Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363549- 513320
- 443097
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182559Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest282539- 232226
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami201878Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?351755