Naakan rauhoitus lopetettava.

12kautta76

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1248

Kansalaisaloitteen otsikko
Naakan rauhoituksen lopettaminen.
Aloitteen päiväys
22.4.2015
Aloitteen muoto
Ehdotus lainvalmisteluun ryhtymisestä
Oikeusministeriön asianumero
OM 67/52/2015
Aloitteen sisältö

Naakan rauhoitus lopetettava koska naakka kanta on tänäpäivänä elinvoimainen ja kannaltaan runsaslukuinen.
Pesimis aikana rauhoitettu muiden lintujen tapaan.
Perustelut

Naakka on varislintu eli haittaeläin, joka levittää lintu sairauksia sekä sotkee ulosteellaan rakennuksia, puistoja, maanviljelysalueilla viljavarastoja ym.ym.
Naakka on kaikkiruokainen: syksyisin vilja, marjat ja hedelmät. Se käy myös kaatopaikoilla ja ruokintapaikoilla. Monin paikoin sille kelpaavat myös muiden lintujen munat ja poikaset. Eräät naakkayksilöt ovat oppineet nokkimaan kuoliaaksi räkättirastaan vasta pesästä lähteneen poikasen ja käyttämän sen ravinnokseen. Suuret naakka parvet viovat tuhota jopa kokonaisia viljapeltoja ja marja satoja liikkuessaan /- 500 yksilön parvissa joita on 2015 vuonna havaittavissa useissa paikoissa jopa Oulun korkeudella. Koko maailman kannaksi on arvioitu 2012 vuonna jopa 20 000 000–100 000 000 yksilöä joista Suomessa n.130000 yksilöä. Naakka saattaa ellä yli 15 vuotiaaksi. Suomessa alueelliset ympäristökeskukset ovat myöntäneet poikkeuksia rauhoitusmääräyksistä viljelmille ja karjankasvatukselle aiheutuvien vahinkojen vähentämiseksi mutta luvat ovat kalliita ja määrällisesti pieniä.
Aloitteen taloudellinen tuki
Ei ole
Kannatusilmoitusten keräystavat

Kansalaisaloite.fi


Linkit muihin verkkosivuihin

http://fi.wikipedia.org/wiki/Naakka

Käykääpä kannattamassa.

6

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Allekirjoitettu.

    • naakat-hälvettiin

      Monia taloja on palanut, kun naakan pesää hormista on yritetty poistaa.
      Poltettu on vahingossa koko talo.

    • skootteristi

      Aivan oikea toimenpide, naakkoja liikaa, jollain tavalla pitäisi hävittää.

    • hauleja.naakoille

      Voisiko tuon aloitteen laittaa uudelleen vireille. ?? Aivan saatanasti noita riekkujia joka paikka täynnä. ei voi olla uhanalainen laji kun on jo meidänkin kulmilla satoja ellei tuhansia yksilöitä.

      Aloittaisin heti lahtaamisen, jos lupa hävittämiseen tulisi..

      • Kerran suomessa suojelu listalle päässyt laji on siellä valitettavasti hamaan tappiin saakka vaikka suomen kantakin olisi jo 20miljoonaa yksilöä. Hyvänä esimerkkinä lajit joita ei ikinä tulla metsästämään ovat laulujoutsen, valkoposkihanhi, merimetso, närhi, jo mainittu naakka yms. Yhtään taantunutta lajia ei koskaan saa päästää metsästettävistä lajeista suojelulistoille. Hyvänä esimerkkinä metsähanhi. Kanta on aivan minimissä mutta on oikeaoppisesti rauhoitettu metsästykseltä mutta ei poistettu riistalajistosta. Tosin koskaan ei rauhoituksesta huolimatta metsähanhi kanta elvy koska suurin syyllinen kannan taantumiseen on juurikin laulujoutsen.


    • RauhoittakaaNaakat

      Yksi kerrallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      59
      3521
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2846
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      148
      2683
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2341
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      357
      2083
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      160
      1800
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1505
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1348
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      38
      1313
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1234
    Aihe