Kyllä täytyy ihmetellä miestä joka vielä ilkeää omalla nimellään Petri Kopsa, kirjoittaa lehdessä että hänhän ei siivoa mitään kun asuu vuokralla.
Olen aikoinani itsekin asunut vuokralla eikä koskaan tarvinnut vuokranantajan käydä haravoimassa eikä siivoamassa. Johan tuo pitäisi tehdä oman viihtyvyyden takia.
Muta kun on kaupungin asunnon saanut niin maksakoon kaupunki(laiset) Kopsan huushollin pidon. Voihan räkä, pyyhkiikö tuo takapuolensakaan itse?
Olen aikoinani itsekin asunut vuokralla eikä koskaan tarvinnut vuokranantajan käydä haravoimassa eikä siivoamassa. Johan tuo pitäisi tehdä oman viihtyvyyden takia.
Muta kun on kaupungin asunnon saanut niin maksakoon kaupunki(laiset) Kopsan huushollin pidon. Voihan räkä, pyyhkiikö tuo takapuolensakaan itse?
Vastaukset 28
Vanhimmat
Oikeassaha on. Hyvä vaan että joku ne YH:n ylimieliset mulkut lujille ja tekemään välillä töitänsäkin.
Tyypillistä vuokralla olevan loisen puhetta. Meilläkin taloyhtiössä vuokralla ollut talous ei vaivautunut vaikkapa omalta autopaikaltaan lumia siivoamaan, vei taloyhtiö halkovarastosta saunaan tarkoitettuja puita työmaalleen (kuulemma kuivat halot paloivat nuotiossa paremmin kuin tuoreet kaadetut puut ja "nehän kai kuuluvat vuokraan?!"), kun talossa oli kiinteä vesimaksu, niin moninkertaistivat vedenkulutuksen eivätkä vaivautuneet vaikka kotoa lähtiessään laittamaan tuuletusikkunoita -20 asteen pakkasellakaan, "lämpö kun kuuluu vuokraan" -ajatuksella. No sitten nousi kaikkien yhtiövastikkeet, vesimaksu ja vuokrakin ko. loiseläjille. Sitten kauhea mankuminen ja vinkuminen, että ei olisi vuokraa kuulemma saanut nostaa. Vaikka syynä kyseisen talouden toiminta, jota kaikki muutkin joutuivat maksamaan sekä sietämään epämukavuutena.
Minusta osa vuokra-asujista on joko totaalisia idiootteja tai sellaisia paskiaisia, että heidät olisi pitänyt ajoissa kaapia äitinsä kohdusta laskiämpäriin!
No eikö se sano järkikin, jos huoltoyhtiölle maksetaan pihan siistimisestä , niin se myös sen hoitaa, ei huonokuntoisten vanhusten sitä tarttee tehdä!
Siinä maksetaan vain tyhjästä tekemättömästä työstä sama on muittenkin siivousten laita.
Valittaja asui karhumäen pienissä vuokrataloissa entisen pesulan takana. Niissä jokaisella oli omat pihat.
Ne on siivottu pihoineen ja taloineen, tuskimpa ex asukkaat enää pihaa omistaa tai hallinnoi missään.
Asun vuokralla VVO:lla ja sulatan AINA pakasteetkin kuuman juoksevan veden alla,koska VESI kuului vuokraan tuuletusikkunatkin pidän ympäri vuoden auki oli sitten vaikka kuinka kylmä talvellakin -30 kivaa oli,,,,heheheheheheheheh ja yhteiskunta maksaa kaikki ja maksaa edelleenkin.....
taidat olla trolli? noin tyhmiä jos oikeasti on, ei tarvitse yhtään ihmetellä miksi kukaan järkevä ainakaan kaupungin vuokrataloihin halua!
trolit elää huomiosta joten eipä kommentoida niitä.........TROLLI= pieni mulkkuinen yökastelija !
No sinulla ei taida olla väliä vaikka se oma yksityinenkin tuuletusikkunasi on jatkuvasti auki. Tuskinpa sitä pystyykään sulkemaan.
tuohan vain todistaa asukkaiden typeryyden/tietämättömyyden/laiskuuden,pitäisi vuokratalossa perustaa asukastoimikunta joka järjestäisi kevät talkoot juomineen,ajatelkaapa ilmaista kaljaa jopa puolentunnin haravoinnista.näin ainakin suuremmissa kaupungeissa homma toimii,voihan olla että olen väärässä tällaisen käpykylän kohdalla ja muuten harava maksaa 4€ eikä tarvitse ajokorttia ja tahti on vapaa.
imatra on liki ryssäläinen takapajujunttila, kaupunkikuva on kuin neukkulan entisten lähiöiden. neuvostoliitto kaatui jo aikoja sitten, mutta meininki on imatralla edelleen kyseisen paikan luokkaa.
porukat heittää autoistaan kaikki roskat tienposkeen, monet omakotitalojen pihat on kuin romuvarastoja tai sekajätteen kaatopaikkoja; risukkoa, pusikkoa ja hoitamatonta ryteikköä ainakin julkiset alueet mutta monet pihatkin.
kai se on joku demaripaikkakuntameininki? ihmisten päästähän se lähtee.
Imatgrad on ryssän läntinen provinssi.
Toinen syy on se että täällä mörkö-suomessa omakotalo on statussymboli ja kullinjatke nro 1. Sellanen pitää saada vaikka vuokralle ja ihan sama minkälainen hökötys se on. Pihojen kunnosta voi päätellä että puutarhanhoito tai ylipäänsä ulkona oleminen ei kiinnosta pätkääkään.
nimimerkit "vastuuttomatidiootit "- ja " ongelma " kirjoittaa tosi asiaa . Valitettavasti Imatrallakin yhä isoneva joukko näyttää muodostuvan niistä , joille elämäntapa ja elämän arvot on alle " karsintarajan "
Omakotitalossa asuminen on vielä kallistakin. Lämmitys yms.
Tää kopsa trollaa koko ajan uutisvuoksen nettisivulla. Sai varmaan häädön sieltä asunnostaan, kun ei siivonnut pihaa, vaikka sai huomautuksia kaupungilta
haapanankujalla ja puroniityntiellä kaupungilla kaksi purku kuntosta taloa. joista asukkaat häädettiin noin kymmenen vuotta sitten sillä perusteela et evälahti kuulma rakentaa 🙂 ei ole vielä rakentanu. ja nämä asukkaatkin jo kuolleet. eikös keväällä kierros tulee huomautuksia jos pihat talot huonos kunnos. mut kaupungilla omat säännöt kun oma porukka kiertää. vinkki lassille lassi kyllä purkaa
Mikä mies tää oikeen on? Joka paikassa päätään aukomassa.
Pena?
Piha Ja Polku
Tekee pihojen siivouksia.
Tää tyyppi valittaa joka päivä uutisvuoksen somesivulla. Ja haukkuu imatran päättäjiä ja virkamiehiä. Mikään ei ole hyvin hänen mielestä.
YEAH
Jepulis
Kopsa uskaltaa kommentoida omalla nimellään.
Arvostan.
Mut ei omalla profiilikuvallaan.
Juuri tästä syystä en anna mitään painoarvoa hänen puheilleen. Jos kerran julkisesti arvostellaan päättäjiä niin tehdään se reilusti omalla naamalla. Ovathan päättäjätkin omalla naamalla.
Jeoulis