häälahjakerjäys

tuumaava

Rakkaa kanssasisaret ja -veljet;
Kutsuessanne perheitänne ja ystäviänne suureen juhlaanne, arvostakaa heitä aivan pikkuisen, iloitkaa jos he kiireiseltä aikataulultaan ennättävät tulla juhlistamaan tilaisuuttanne.
Loukkaavinta heitä kohtaan on kerjätä rahaa/roinaa. Vieraanne todennäkoisesti ovat teitä älykkäämpiä, sallikaa HEILLE päätos tulla joko lahjan kanssa tai ilman.

Kerjäys teidän puoleltanne saa näyttämään teidät .... ja ....(täytä itse puuttuvat sanat) jolloin fiksuimmat päättävät käyttää juhlaanne aikomansa ajan korkeatasoisempaan - kaukana teistä!

4

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suuuuuuulululuuuuuu

      Omasta mielestäni on ihan ok laittaa kutsuun tilinumero ja ilmoittaa, että jos joku haluaa jollain tavalla muistaa niin kassaa voi kerryttää. Itse en ainakaan haluaisi häälahjaksi yhtäkään hemmetin maljakkoa tai lusikkaa!

      • köyhätkerjää

        Nämä kerjäykset on köyhintä mitä tiedän. Olin viime kesänä tälläisissä kerjäyshäissä, joihin olin kutsuttuna tosi mauttomalla tilinumerokutsulla ym. lahjalistoineen. Todellinen floppi se kutsu ja oli ilo seurata sitten siellä häissä miten osa vieraista oli tehnyt porukalla oikein kunnon v###uilulahjan vastavetona ja luovuttivat sen lahjan sitten yhtenä seremoniana. Oma veikkaukseni on, että yksikään niistä häävieraista (jotka joskus suunnittelevat omia häitään) ei omissa hääkutsuissaan enään pistä tilinumeroa ja lahjalistaa hääkutsuunsa, oli se niin mainiota v###uilua, etten aivan äsken muista moista nähneeni.


      • Iirikseen_lirutettu
        köyhätkerjää kirjoitti:

        Nämä kerjäykset on köyhintä mitä tiedän. Olin viime kesänä tälläisissä kerjäyshäissä, joihin olin kutsuttuna tosi mauttomalla tilinumerokutsulla ym. lahjalistoineen. Todellinen floppi se kutsu ja oli ilo seurata sitten siellä häissä miten osa vieraista oli tehnyt porukalla oikein kunnon v###uilulahjan vastavetona ja luovuttivat sen lahjan sitten yhtenä seremoniana. Oma veikkaukseni on, että yksikään niistä häävieraista (jotka joskus suunnittelevat omia häitään) ei omissa hääkutsuissaan enään pistä tilinumeroa ja lahjalistaa hääkutsuunsa, oli se niin mainiota v###uilua, etten aivan äsken muista moista nähneeni.

        Näitä kerjäläisiä on monenlaisia, pidetään juhlat joihin ei ole varaa ja pitää alka vaatimaan maksua kustannuksista. Toiset puolestaan keräävät rahaa härskisti oman talouden kohentamiseksi näillä maksullisilla häillä ym. juhlilla.
        Näitä lirutuksia on ollut aiemmin hieman toisessa muodossaan, ennen vanhaan kerättiin nuorelle parille oman talon rakentamiseen hirsiä ja joku talollinen saattoi lahjoittaa tontinkin auttakseen nuorta paria, ellei jomman kumman vanhemmat lahjoittaneet tonttia. Talokin usein vielä rakennettiin talkoilla, veistettiin hirsiä ja naulattiin pärekattoa porukalla. Siinä oli kyläyhteisössä aitoa auttamisen halua.
        Myöhemmin nämä hirsitalkoot saivat samanlaiset piirteet, kuin nyt nämä rahankeräykset hääjuhliin, usein nämä talkoilla kerätyt hirret myytiin, tonttikin myytiin, jos sellainen oli saatu, ei ollut aikomustakaan rakentaa tai laajentaa omaa kotia. Käytettiin vain hyväksi vanhaa talkooperinnettä.
        Minut ja perheeni, sekä tuttavat kusetettiin tässä muutama vuosi sitten juuri hääjuhlan rahankeräyksen ja lahjalistan muodossa, hääpari kertoi sydäntäsärkevästi tekevänsä häämatkan ym. tunteisiin vetoavaa. Rahat näyttivät menevän velkojen maksuun ja kun häävieraat alkoivat kyselemään siitä häämatkasta, käväisi pariskunta lapsineen viimein halvalla Turkin matkalla (jonka ilmeisesti oli Turkin valtio sponssannut ns. "ilmainen matka"), että saivat facebookin päivitykseen edes joitain kuvia ulkomaanmatkasta. Lahjalistan lahjat päätyivät yrityskäyttöön. Huono maku jäi koko touhusta!


    • Meillä on ollut tapana mainita kutsussa että ei lahjontaa.
      Yllättävää kyllä kutsuvieraamme ovat ajatelleet, että Alkon kaupasta ostettu pullo ei ole lahja vaan tuliainen!
      Olemme puolestamme laittaneet vahingon kiertämään ja vieneet visiiteille mennessämme tuliaisen merkkipäivinä kertyneistä kokoelmistamme,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      37
      11685
    2. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      33
      4629
    3. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      250
      2810
    4. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      140
      2563
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      107
      1613
    6. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      8
      1015
    7. Et olisi niin epävarma,

      olisit varmempi, ihastuisin suhun enemmän...
      Ikävä
      82
      820
    8. 40 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke

      Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.
      Maailman menoa
      207
      802
    9. Puualan yrittäjä

      Kuka mahtaa olla? Eikö tuhkaa saa levittää metsään?
      Kauhava
      10
      708
    10. En luota sinuun

      en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv
      Ikävä
      59
      703
    Aihe