Finlayson poistaa tuotteensa Kärkkäiseltä

Finlayson poistaa tuotteensa Kärkkäiseltä – syynä Magneettimedian "vastenmielinen propaganda"
Magneettimediaa on arvosteltu rajusti juutalaisvastaisuudesta ja perättömien terveysväitteiden levittämisestä. Magneettimedian läheiset välit tavaratalo Kärkkäiseen olivat liikaa yritysvastuutaan korostavalle Finlaysonille.
Tavaratalo Kärkkäisen omistajat ovat Magneettimedia-julkaisun takana. Tämä julkaisu levittää vastenmielistä ja ahdasmielistä propagandaa. Päätös ei ollut helppo taloudellisesti, toteaa Finlaysonin toimitusjohtaja Jukka Kurttila.
984
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

ojata allikkoon.meillä meni Finlayson poistoon myös ,Tomin takia.

Äänestä
  • hskjiöohhidg

    Äänestä

Kärkkäisellä en käy muutenkaan. Lestat tekopyhät ahneet pellet

Äänestä
  • KOvat hinnat surkean laatuisilla tuotteilla. henkilökunta taitaa olla kaikki näitä lahkoon kuuluvia. jos hetken on joku lahkoon kuulumaton, johan otetaan "hoitokokoukseen" ja koitetaan panna kuriin . säälittävää 2000-luvulla ja säälittävää millainen naisten ja nuorten likkojen asema voi olla . lapsentekokoneita vailla koulutusta ja uraa useimmat . näin oon ymmärtäny.

    Äänestä

Mitä sitten? Ketä ees kiinnostaa jotkut Finlaysonin rytkyt?

Äänestä
  • Finlayson oli joskus laatutuote. Missä he nykyään teettävät riepunsa? Miksi maksaa jostain kaukaisesta hyvän nimen muistosta korkeampaa hintaa?

    Sionisti, juutalainen ja israelilainen ovat kolme eri termiä eri merkityksin. Tekojen arvosteleminen on eri asia kuin jonkun halventaminen sellaisten asioiden vuoksi, joille hän ei voi mitään, esimerkiksi etnisen taustan. Uskontojenkin arvosteleminen on eri asia kuin jonkun halveksiminen vain siksi, että hänellä on jokin uskonnollinen vakaumus tai perinne.

    Äänestä

  • Unohdin mainita, että kammoan lestadiolaista uskontoa, mutta tunnen ainakin yhden ihan mukavan lestadiolaisen. En pidä itseäni Israel-vastaisena - nuorempana harkitsin sinne muuttoakin. Juutalaisuudesta en tiedä paljoa, enkä tunne ketään juutalaista. Sionismi, eli koko idea, että jollakin ihmisryhmällä olisi oikeus uskontonsa vuoksi anastaa toiselta ihmisryhmältä sen maat, on mielestäni rivo ja itsekäs. Tuliko selväksi?

    Äänestä

  • tulipahansanottua kirjoitti:

    Unohdin mainita, että kammoan lestadiolaista uskontoa, mutta tunnen ainakin yhden ihan mukavan lestadiolaisen. En pidä itseäni Israel-vastaisena - nuorempana harkitsin sinne muuttoakin. Juutalaisuudesta en tiedä paljoa, enkä tunne ketään juutalaista. Sionismi, eli koko idea, että jollakin ihmisryhmällä olisi oikeus uskontonsa vuoksi anastaa toiselta ihmisryhmältä sen maat, on mielestäni rivo ja itsekäs. Tuliko selväksi?

    Ei tullut, kysyin ketä kiinnostaa Finlaysonin rytkyt?

    Äänestä

panimot ovat jo vetäneet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


blackoff kirjoitti:

Finlayson poistaa tuotteensa Kärkkäiseltä – syynä Magneettimedian "vastenmielinen propaganda"
Magneettimediaa on arvosteltu rajusti juutalaisvastaisuudesta ja perättömien terveysväitteiden levittämisestä. Magneettimedian läheiset välit tavaratalo Kärkkäiseen olivat liikaa yritysvastuutaan korostavalle Finlaysonille.
Tavaratalo Kärkkäisen omistajat ovat Magneettimedia-julkaisun takana. Tämä julkaisu levittää vastenmielistä ja ahdasmielistä propagandaa. Päätös ei ollut helppo taloudellisesti, toteaa Finlaysonin toimitusjohtaja Jukka Kurttila.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu