Myös terveyskeskus ja Poke Mämmelle

Koska Äänekosken keskusta on äärimmäisen vaarallinen paikka joudutaan sieltä siirtämään keskeisiä toimintoja Mämmelle: mm. Terveyskeskus, Poke, Lidl, kaupungintalo, kirjastno, SOK ja Citymarket. Lisäksi Mämmelle on tehvä päivähoitopaikkoja tuhannelle lapselle ja vähintää kaksikymmentä kerrostaloa.

Kaava toteudettaisiin niin Harrinymppyränä. Keskelle tulisi iso navan mallinen puisto nimeltään Keskusnapa ja rakennukset piilotettaisiin siitä säteittään.
28116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Ottaako koville? Valitus lukioasiassa oli paikallaan, kun ei kaupungin päättäjät osaa ajatella terveyttä ja turvallisuutta niin jonkun muun se on tehtävä.

Äänestä

Pitäisikl lasten käymminen SOKOksessa kieltää? Samaan aikaan rekka voi ajaa ohi lasten terveys voi vaarantua.

Äänestä
  • No ihan miten haluat :D tuossa lukioasiassa oli vähän suuremmistakin asioista kyse kuin mitä sinä näemmä ymmärrät.

    Äänestä

Kyllä huomaa millainen tuppukylä tää on...Yksi juntti valittaa liikenneturvallisuudesta.Mitenkähän ne ihmiset pärjää isoissa kaupungeissa,missä liikenne on eri luokkaa kuin täällä tuppukylässä,vaikka kuinka tulee uusi tehdas.
Junttien pitää muuttaa tapoja,miten tullaan suojatielle,eikä niinkuin nyt,kyllä se auto pysähtyy,hypitään miten sattuu niinkuin mullikkalauma.Onneksi kohta pois muuttaja.

Äänestä
  • Onneksi muutat pois..

    Äänestä

  • Tosiaan varsinkaan pyöräilijät eivät tiedä liikennesääntöjä. Pyöräilijä VÄISTÄÄ, ja jos taluttaa, niin silloin on jalankulkija ja autoilija väistää.

    Äänestä

  • Onneksi jotkut ovat hillitsemässä teidän autojen menoa, kun paahdatte 50-60 km/h taajamassa.

    Äänestä

Kirjastossa käyminen pitää lapsilta ehdottamasti kieltää. Kirjatossa lapsi voi joutua kaausvuodon uhriksi.

Äänestä
  • Lisäksi samaan aikaan voi renkka yristää ohi. Kyllä kirjasto on siirrettävä Mämmelle. Nimeksi voitasiin antaa Harrin lukuläävä.

    Äänestä

  • Pelastaalapset kirjoitti:

    Lisäksi samaan aikaan voi renkka yristää ohi. Kyllä kirjasto on siirrettävä Mämmelle. Nimeksi voitasiin antaa Harrin lukuläävä.

    Ihanan lapsellista :D

    Äänestä

Miksei harria haitannu aikasemmin koulut ja kemikaalikuljetukset, taitaa vaan olla katkera kun mämmelle ei rakenneta uutta koulua ja jää perityt maat myymättä tonteiks. Millos ne muuttaa sinne toiselle paikkakunnalle niiku äks lehessä uhosivat että jos ei koulua mämmelle tule.

Äänestä
  • Katkera tai ei, olkaa koskelaiset kiitollisia että edes joku välittää aidosti niistä riskeistä, mitä tehtaan tulo voi lapsillenne aiheuttaa!

    Äänestä

  • äijälästä kirjoitti:

    Katkera tai ei, olkaa koskelaiset kiitollisia että edes joku välittää aidosti niistä riskeistä, mitä tehtaan tulo voi lapsillenne aiheuttaa!

    Niin jos joku välittäisi aidosti.

    Äänestä

Milloinkahan Mämmen lestokoulu lakkautetaan ihan oikeasti. Sulautettava muitten joukkoon.

Äänestä
  • Etkö oo seurannu päätöksiä? Se on jo yhdistetty keskustan kouluun. Mutta samalla on lakkutettu se keskustakin. Sitä ei vaan oo tajunnut ihmiset. On tulossa eskari-eka-tokaluokkien oma koulu tekelle. Kaikki 3-6 luokat keskustaan ja siihen yhdistyy 7-9luokatkin. Että on lakkautettu, kaikki kolme koulua!!!! On ihan mustaa valkosella!

    Äänestä

  • Ne sehän on hyvä eli lopulliset hyvästit mämmenkoululle ikuisesti. Nyt vois se mämmen valittaja vetää valituksensa pois jotta lukiolaiset saavat terveen koulun.Onhan siellä mämmeläisiäkin, no niiden kohdallahan koulu menee hukkaan.

    Äänestä

  • Samalla vois lopettaa hietaman ja varsinkin keskuskoulun, siellä on niitä lessoja ihan opettajinakin.

    Äänestä

  • tuoreetskunkit kirjoitti:

    Ne sehän on hyvä eli lopulliset hyvästit mämmenkoululle ikuisesti. Nyt vois se mämmen valittaja vetää valituksensa pois jotta lukiolaiset saavat terveen koulun.Onhan siellä mämmeläisiäkin, no niiden kohdallahan koulu menee hukkaan.

    Ei sitä valitusta tarvitse vetää pois, ihan aiheesta on valitettu! Hyvä vaan, ettei se lukio siihen pellolle tule.

    Äänestä

Piilonen on uhkailut joka kerta ,kun päätökset eivät ole hänen mieleisiään muuttavansa pois. Voisiko hän toteuttaa sen uhkauksen, niin ei tarvitsisi koko kaupungin kärsiä yhden ihmisen mielenilmaisuista. Toisekseen, toivottavasti kukaan ei käytä hänen tuottamiaan palveluita, koska aiheuttaa lapsille suotta kärsimystä. Uskovaiseksi ei uskoisi, koska haluaa, että koston kautta saisi tahtonsa läpi .Kannattaisi matkustella, ja katsoa, että maailmassa on liikennettä enemmän kuin Äänekoskella on koskaan. ja silti ihmiset selviävät elossa.

Äänestä
  • Ehkä kaltaistesi kadehtijoiden kannattaisi ennemmin muuttaa pois.

    Äänestä

Miksi lukiolaisia päästetään terveyskeskukseen. Olisi lastensuojeluimoituksen paikka. Lapset on otettava huostaan sijoitettava Mämmelle sijaisperheisiin.

Äänestä
  • Olet olevinasi vitsikäs, heh! Kannattaako koko lukioa edes koskelle rakentaa? Ehkä lasten olisi viisaampaa hakea Jyväskylän lukioon, sieltä saattaisi oikeasti lapsiin tarttua sivistystä jonka he voisivat sitten yrittää siirtää vanhempiinsa.

    Äänestä

  • toivonkipinä kirjoitti:

    Olet olevinasi vitsikäs, heh! Kannattaako koko lukioa edes koskelle rakentaa? Ehkä lasten olisi viisaampaa hakea Jyväskylän lukioon, sieltä saattaisi oikeasti lapsiin tarttua sivistystä jonka he voisivat sitten yrittää siirtää vanhempiinsa.

    Ed. kirjoitus koskee vain ja ainoastaan Mämmeläisiä. Mites kyläyhdistys muuten toimii ? Tais kaatua riitelyyn kun varsinkin kuulemma eräs oli päällepäsmäröijä.

    Äänestä

Koska valitukset aiheuttavat suurta terveydellistä vaaraa oppilaille sekä työntekijöille, olisiko mahdollista nostaa syyte valittajaa kohtaan tästä asiasta. Eikös se olisi kohtuulista ja oikeudenmukaista? Myös kaupungille tulevat lisäkustannukset, jotka kaatuvat asukkaiden maksettavaksi, olisi hyvä periä valittajalta.

Äänestä
  • Höpöhöpö :)

    Äänestä

  • No tietenkin pitäis, ohan niitten suvulla rahaa,

    Äänestä

  • kuukusenmuna kirjoitti:

    No tietenkin pitäis, ohan niitten suvulla rahaa,

    Mutta järkeä ei näytä olevan. Änkyrä luonne on.

    Äänestä

Lapsperheiden asuminen keskustassa pitää kieltää tai lapset on otettava huostaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MeilKehto kirjoitti:

Koska Äänekosken keskusta on äärimmäisen vaarallinen paikka joudutaan sieltä siirtämään keskeisiä toimintoja Mämmelle: mm. Terveyskeskus, Poke, Lidl, kaupungintalo, kirjastno, SOK ja Citymarket. Lisäksi Mämmelle on tehvä päivähoitopaikkoja tuhannelle lapselle ja vähintää kaksikymmentä kerrostaloa.

Kaava toteudettaisiin niin Harrinymppyränä. Keskelle tulisi iso navan mallinen puisto nimeltään Keskusnapa ja rakennukset piilotettaisiin siitä säteittään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu