Niin mistä voisi tietää.
Oli tarvis porata neliöputkeen (huonekalu) 8 mm reikiä ja kun teriä ei taas löytynyt, niin ostin Hong kongista sellaisen purtelon, pikaterästä olivat tekstin mukaan.
Aloitin käsiporalla tavanomaisesti, tai piti aloittaa siten, että ensin 4 millisellä reikä ja sitten 8 mm.
Mutta terä katkesi melkein heti, samoin 4,5 millinen- 5 millisellä sain vaivoin reiän ja vaihdoin 8 mlliseksi, mutta eipä vaan leikannut sekään, kiljumista ja kuumenemista kyllä tapahtui.
Henk. kohtaisesti alan viemään kaikki kelvottomat työkalut takaisin ostopaikkaan, enkä pyytele rahojanikaan takaisin, eivät kuitenkaan maksa.
Hyvän ja paskan ero ?
8
2893
Vastaukset
- kokeilenäillä
älä poraa siihen sivulle missä on hitsisauma,,,,,,,,etenkin silloin kun olet joku narukäsi tai et tiedä millä kierroksilla pitäisi porata,,,, käytä leikkuuöljyä,,,,,,,,poraa pekkikoneella
- hanurista
Niin no en viitsinyt oletuksena mainita, että olen ennenkin poraillut ja teriä teroitellut, mutta näköjään pikaterästäkin on moneksi.
"Ennenvanhaan" meni satoja 4 mm reikiä samalla terällä esim. k- auton umpikoria pellitettäessä.
- poraa
hyvän ja paskan erottaa ostopaikasta, esim oikea 8 mm:n poranterä maksaa työkalukaupassa saman kuin honkkarin poranteräsarja. Poranteristä kannattaa maksaa jos haluaa säilyttää mielenrauhansa ja saada reikiä metalliin.
- nohuhhuhjahuh
Itseasiassa hinta ei välttämättä kerro mitään terän huonoudesta vaikkakin ostopaikka onkin jo paskuuden tae - osta terät paremmasta liikkeestä äläkä sitä halvinta "laatua".
Niin usein ovat "laadukkaatkin" terät katkenneet juuresta poikki kuumenemisen takia ja useista ruuveista on jäänyt hattu käteen ihan vain käsin ruuvattaessa mitenkään kaksin käsin hampaat irveessä vääntämättä ja nämäkään ruuvit eivät olleet siitä halvimmasta päästä.
Kokemukseni mukaan aina ei hinta ja laatu korreloi kovinkaan hyvin - varsinkin 3 millin ja alle metalliterät poraukseen väsyvät yllättävänkin helposti oli hinta tai valmistaja mitä tahansa.
Viimeaikaisten kokemuksieni perusteella kuluttajille myydään pelkkää kiina-kuraa oli valmistaja sitten mikä vain - eivät vain kestä tekemistä ja silti näilläkin tarvikkeilla rakennetaan ihmisille taloja. - hanurista
Oikeastaan laitoinkin tämän aloituksen siksi, että ostaja ei nykyisin enää voi tietää työkalujen kohdalla, mitä saa, jos teräsarjan kyljessä lukee HSS terästä ja terät kuitenkin ovat kehnoudessaan pohjanoteeraus, niin ostajan ilmeisesti pitäisi tietää, että pikaterästäkin on monenlaista laatua ja heillä myydään vain sitä kaikkein kehnointa.
Mutta liikkeen nimestä kyllä vähitellen oppii sen, ettei sieltä pidä mitään laatua odottaa.
Toinen asia on se, että kyseessä on suoranainen petos, jos myyty työkalu on kyllä "näköinen" mutta laadultaan niin kelvoton, että sillä ei voi sitä työtä suorittaa, mihin se muka on tarkoitettu, entä jos näin tapahtuisi vaikkapa uusien autojen kohdalla?? - bohrer
hanurista kirjoitti:
Oikeastaan laitoinkin tämän aloituksen siksi, että ostaja ei nykyisin enää voi tietää työkalujen kohdalla, mitä saa, jos teräsarjan kyljessä lukee HSS terästä ja terät kuitenkin ovat kehnoudessaan pohjanoteeraus, niin ostajan ilmeisesti pitäisi tietää, että pikaterästäkin on monenlaista laatua ja heillä myydään vain sitä kaikkein kehnointa.
Mutta liikkeen nimestä kyllä vähitellen oppii sen, ettei sieltä pidä mitään laatua odottaa.
Toinen asia on se, että kyseessä on suoranainen petos, jos myyty työkalu on kyllä "näköinen" mutta laadultaan niin kelvoton, että sillä ei voi sitä työtä suorittaa, mihin se muka on tarkoitettu, entä jos näin tapahtuisi vaikkapa uusien autojen kohdalla??Kannattaa ostaa esim Dormerin teriä niin ei tule pettymystä. Ovat tietysti tyyriitä, mutta onhan poranteränteroituslaite keksitty.
http://www.promart.fi/tuotteet/ty%C3%B6kalut/lastuavatty%C3%B6kalut/poranter%C3%A4t-koboltti/206010/
Hintoihin pitää lisätä alv 24%, hinnasto on yritysasiakkaille mutta saa niitä yksityisetkin ostaa.
- HSSE
Halpahallien pikateräsporat ovat usein luvattoman huonoja, kuten olet jo huomannutkin.
Perussyyt heikkoon laatuu ovat ahneuden ja tyhmyyden lisäksi huonossa / halvassa materiaalissa ja sen lämpökäsittelyn puutteissa sekä hionnan tarkkuuden ja pinnanlaadun heikkoudessa.
Perinteinen 118 asteen kaksoiskartiovaippa kärkigeometria on helppo ja halpa tehdä (jos vain halutaan), mutta auttamattomasti ominaisuuksiltaan vanhanaikainen. Keskiön kevennys ja ns. takapäästö parantavat poran ominaisuuksia, kuten myös kärkikulman kasvattaminen 130 - 140 asteen tietämille. Keskiön kevennys ja kärkikulman kasvattaminen vähentävät poran hakemista kappaleen pinnalla parantaen tarkkuutta.
Lisäksi sopiva pinnoite TiN / TiCN vähentää kulumista, kitkaa ja lämmön muodostusta. Poralle uskaltaa luvata parempia ominaisuuksia ja kestoa, jos varressa lukee HSS CO tai HSSE.
Hss poran ominaisuudet kuolevät lämpötilan kasvaessa, joten laadusta ja geometriasta riippuen lastuamisnopeus rakenneteräkseen on välillä 8 - 40 m/min. Nopeuden haitari on suuri, mutta niin on erot laadussakin.
Parhaat porat saat oikeasta työkalukaupasta ei siis mistään hallista, kirpparilta tai rautakaupasta. - valitettavastinäin
Oikeastaan tähän huonon laadun ongelmaa ollaan itse syyllisiä, sinä ja minä. Me halutaan jostain kumman syystä halvalla "hyvää" ja ostamme sen halvimman ja suurimman sarjan mitä liikkeessä on. Näin ollen kauppias tilaa lisää niitä halpoja tarvikkeita, kun asiakkaat niitä haluavat. Lopulta niiden oikeasti hyvien tarvikkeiden osuus lähes katoaa myymälän hyllyltä. Näin on käynyt mm K-raudassa.
Mikäli ostaisimme ainoastaan hyviä ja laadukkaita (usein hinnakkaampia) niin niitä meille myös myytäisiin - eri merkkisiä jne...
Mutta...tähän on tyytyminen - asiakas haluaa "hyvää" ja halpaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121431
Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin881297Palsta kysely..
Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott1341038- 68964
- 39897
- 71863
- 97857
- 75846
Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa
Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.54822Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun
Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että39774