Hikka ja yökkäily

Reesuumuusaa157

Huom! Hikka ja yökköily eivät kuitenkaan tapahdu samaan aikaan.
Onko normaalia, että pennullani on useasti hikka eli noin kerran viikossa? Onko teidän pennuillanne ollut?
Pentu myös yökkäilee silloin tällöin aivan kuin sillä olisi jotain kurkussaan. Onko tämä normaalia ja mistä se voi johtua?

4

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heartlove4evah

      Pe-La koirat yökkäilee normaalia enemmän. Sunnuntaina yleensä makaavat vain. Ma ei ruoka maistu ja Ti nakkelee niskojaan. Mikä avuksi? Toivottomia vätyksiä...mutta niin ihania ja halittavia!!!

    • KylläJaVain

      Pennuilla on hikkaa usein. Se on ihan normaalia.
      Tuo yökkäily. Kyllähän sitäkin pennut tekee, mutta madota pentu. Vaikka kasvattaja onkin madottanut pennun jo todennäköisesti moneen kertaan, niin pentu kannattaa silti madottaa, kun se on kotiutunut uuteen kotiinsa.

    • tabylatera

      Meillä kasvattaja neuvoi hikan tai snortauksen (liikaa ilmaa vetänyt sisään) hetken pitämään sormilla sierainten päällä kunnes hengitys tasaantuu. Tietenkin järkeä saa käyttää ja katsoa auttaako sormi tekniikka vai vapaasti olo kunnes itse tasaantuu. Ruuan mennessä väärään kurkkuun taputan kevyesti kehon läpi niin että ilma kulkee taas.
      Joillekin pitää hiukan kostuttaa ruoka tai antaa isompaa nappulaa niin ettei kakomisia tule. Tutki ja tutustu mikä omallesi sopii parhaiten tuossa nyt tuli mitä itellä huomannut toimivaksi :)

    • ishlaben

      Meillä suomenajokoiran pentu hikotteli kasvuiässä n. 3-5 kertaa viikossa, yleensä juuri kun mentiin nukkumaan. Kysyin asiasta kasvattajalta ja ell. Molemmat oli sitä mieltä että kun kyseessä hyvin liikunnallinen rotu, niin se liittyy ilmeisimmin keuhkojen kasvuun. Hikka loppui yleensä kun pennun nosti makuulta seisomaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      30
      4993
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      260
      4797
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      51
      4407
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      66
      2400
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      46
      1828
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      24
      1781
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      17
      1738
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      77
      1704
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      13
      1452
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1437
    Aihe