Paras järjestelmäkamera 600e

Ensikertalainen_2

Olisin ostamassa ensimmäistä järjestelmäkameraa. Mitä kameraa suosittelisitte max 600e ?

13

231

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Canonisti_minäkin

      Joko joku poistuva malli tai sitten käytetty. Tällä hetkellä esimerkiksi Olympus OM-D E-M5:sta saa edullisesti, mutta pikahaulla en löytänyt enää yhtään hyvää tarjousta kelvollisilla primeilla. Sen sijaan Fujin X-E1:stä on f/2.8 27 mm:llä. Pakettia on saanut hintaan 599, mutta tähän hätään löysin tuollaisen:

      http://www.rajalacamera.fi/fuji-x-e1-xf-27-2-8-silver-kit.html

    • Canonisti_minäkin

      Kanonen 7D:tä saa käytettynä Rajalasta tuohon haarukkaan. Niitä on paljon liikkeellä, koska moni vaihtaa 7D mark II:een.

      • TonyT

        Niin vanha kenno ja heikkolaatuinen verrattuna esim Nikon D5XXX / D7000 malleihin.


    • PentaxK-50

      https://www.topshot.fi/product/8036/pentax-k-50-musta-18-55mm-wr-kit

      Tuo Pentax hintaan 600 €. K-50 on hinta/ laatusuhteeltaan ylivoimainen verrattuna vastaaviin CaNikon malleihin. Kunnon prismaetsim ( ei pentapeili kuten CaNikoneissa), parempi sääsuojaus ja sarjakuvausnopeus jne.

    • Canonisti_minäkin

      Tuon Pentaxinkin mukana tuleva objektiivi on huono. Canonilla on uusi f/2.8 24 STM, joka piirtää hyvin, on toki vähän pimeä. Samoin f/1.8 50 mm on ok. Jos löytää jostain käytetyn 40D:n tai 50D:n, niin noista saa koottua hyvän setin. Tuohon hintaluokkaan.

    • jos-Nikon-kelpaa

      Nikon D7100 / D7000

      • Canonisti_minäkin

        Ilmeisesti tarkoitit käytettynä, koska D7100:n hinta on kyllä uutena yhä 900€ niissä paikoissa, joissa pikaisesti katselin sitä yhä olevan. Mikä objektiiviksi? F/1.8 35 mm on kaketi se "pakollinen" jokaiselle aloittelevalle Nikonistille. Optisesti hyvä lasi todella edullisesti.


    • Canonisti_minäkin

      Tuo 600€ haaste on kova, koska hintaan aloittelijan logiikalla pitää kuulua ainakin yksi toimiva objektiivi. Tuolla hinnalla saa montakin ihan hyvää runkoa käytettynä ja joitakin kohtuullisia uutenakin, mutta kelvolliset objektiivit maksavat yleensä enemmän kuin runko.

      Jos vielä löytää rungon ja objektiivin tuohon hintaan jostain, niin kaikki muu tarpeellinen tuo yht'äkkiä hintaan monta sataa lisää: kameralaukku tai -reppu, kääntyväpäinen salama, pari vara-akkua ja -muistikorttia. Ja jos oikeasti kuvaa, niin lopulta huomaa, että objektiiveihin on mennyt monta kertaa rungon hinta.

      Olisiko hyvä pokkari kuitenkin vaihtoehto? Canonilla ei ole oikein mitään tällä hetkellä pokkaripuolella. Fujin X100T on parasta mitä rahalla saa, mutta käytetty X100S voisi olla järkivalinta. Haluatko hyviä kuvia vai järjestelmäkameran?

    • Zuikolla_onnistuu

      Varsin käyttökelpoinen paketti on Olympus PEN E-PL7 varustettuna 14-42 mm EZ objektiivilla. Kuten jo teknisistä tiedoistakin voi havaita, sillä on muutama etu verrattuna useimpin näistä aiemmin mainituista vaihtoehdoista:
      - Koko ja paino: Useimmat Micro 4/3-järjestelmän kamerat (ja jopa objektiivit) ovat todella pienikokoisia ja keveitä, kun niitä verrataan näihin "ammattijärjestelmiin" :))
      - Tekninen edistyneisyys: Olympus on jo lukuisat kerrat kohauttanut valokuvausmaailmaa esittelemällä sekä kameroissaan että objektiiveissaan sellaisia toimivia teknisiä ratkaisuja, joita moni muu valmistaja on myöhemmin kopioinut. Tällainen digijärjestelmiin laajalti levinnyt ratkaisu on esim. kennon automaattinen puhdistus.
      - Laaja objektiivivalikoima.
      - Mielenkiintoiset lisävarusteet.
      Yksi Olympuksen vahvuuksista on se, että ruokahalun kasvaessa voit halutessasi hankkia loistavia optiikoita, kuten esimerkiksi M.Zuiko Digital 45 mm f/1.8 alle 300 eurolla, M.Zuiko Digital ED 60mm 1:2.8 Macro alle 500 eurolla, M.Zuiko Digital ED 12 mm 1:2.0 alle 750 eurolla tai M.Zuiko Digital ED 75 mm f/1.8 alle 850 eurolla. Näistä esimerkiksi mainittua 12 mm 1:2.0 laajakulmaa on jo alun pitäen pidetty poikkeuksellisen hyvänä objektiivina, joka on testeissä osoittautunut aivan tasaväkiseksi yhden tunnetun saksalaisvalmistajan huipputuotteen kanssa. Tuon saksalaistuotteen hinta on kuitenkin moninkertainen verrattuna tähän Olympuksen helmeen.

      • Canonisti_minäkin

        Kyllä Olyn OM-D sarjan E-M1:stä, johon käy samat objektiivit, käytetään ihan yleisesti ammattikuvauksessa. PL7:n handicap on etsimen puuttuminen. Joudut ostamaan etsimen erikseen ja se on vähän kökkö. Kannattaa harkita ennemmin E-M10 tai M5 mark II malleja, jos rahat eivät riitä E-M1:een.

        Myöskaan tuota yleiszoomia ei voi suositella. Se on todellisuudessa ihan yhtä huono kuin kilpailijansa. Halpojakin Olyja saa säännöllisesti paketoituna myös hyvillä objektiiveilla myös Suomen markkinoilta, mikä on iso ero esimerkiksi Canoniin ja Nikoniin. Myös Fujin halvempia runkoja, kuten EX-1:stä saa paketoituna kunnollisten prime-objektiivien kanssa. Fujin EX-1:n ja EX-2:n etu Pen sarjaan on kiinteä elektroninen etsin.

        Olyn runko kannattaa ostaa esimerkiksi objektiiviparilla f/1.8 25 mm ja f/1.8 45 mm. Ne ovat ihan ok objektiiveja, mutta eivät kovin kalliita. Noiden jälkeen laajakulmaksi f/2.0 12 mm olisi hyvä laajakulmaksi, mutta se on jo vähän arvokkaampi.


    • toteaja-

      nyt sulle onkin ehdoteltu kaikki mahdollisuudet. ei muuta kuin ostamaan.

    • Vältä_kuitenkin

      Olympusta. Osta Pentax.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1632
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      842
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      618
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      131
      594
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      68
      536
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    Aihe