Mitä pitäisi tehdä? Onko laitteessa jokin ohjelma joka jää päälle ja kuluttaa akkua vai mitä? Laite on hankittu joulukuussa 2012 eli on ensimmäisistä suomessa myydyistä eristä.
Lumia 920 kuumenee ja kuluttaa akun 5 - 6 tunnin a
7
348
Vastaukset
- l520
Ainakin minä ensimmäiseksi palauttasin tehdasasetukset ja katsoisin auttoiko mitään.Jollei auta ostaisin uuden sikäli mikäli ongelma on paha rautavika tms.Eipä tuossa itse voi paljon muuta tehdä.Huollot taitaa olla aika kalliita ilman takuuta joten tuskin veisin noin vanhaa laitetta monen viikon huoltokeikalle vaan ostaisin uudemman saman tasoisen Lumia mallin vaikka esim 830/640/640xl mikäli alustalle on vielä uskollinen.
- Kyseleväaloittaja
Mitä pitäisi huomioida ennen tehdasasetusten palautusta? Olen ottanut varmuuskopiot "pilveen". Jos sieltä palauttaa niin tuleeko mahdolliset ongelmat takaisin?
- l520
Eipä tossa muuta kun katsoo että asetukset>varmuuskopiointi kohdassa kaikki varmuuskopio kohdat on täpättynä päälle niin voi huoletta sen tehdä.Ongelmat tuskin tulee takaisin.Puhelin palautuu lähes ennalleen.
- l520
Ja antaa sen siinä lopussa kaikessa rauhassa asentaa kaikki sovellukset varsinkin järjestelmä jotta kaikki toimisi oikein, johon voi mennä jonku aikaa riippuen sov.määrästä.Puhelinta voi kyllä käyttää loppuvaiheen sov asennusten yhteydessä jotka siis asentuu taustalla.
Osta netistä, vaikkapa tori,fi:stä samanlainen käytetty joko 920 tai 820, jos olet tykästynyt ko. malliin. Saat sellaisen alta satasen. Palauta ostamasi puhelin tehdasasetuksille ja päivitä se 8,1:teen. Sen jälkeen siirrät nykyisen puhelimesi sisällön "uuteen" toiminnalla "siirrä tietoni".
Seuraavaksi palauta tehdasasetukset alkuperäiseen puhelimeesi ja päivitä siihenkin 8.1.
Sitten myyt toisen ylimääräisen viimeisellä päivityksellä varustetun puhelimen pari kymppiä kalliimmalla tori.fi:ssä tai jätät varapuhelimeksi.
Tosin tuohon menee yksi pitkä ilta, mutta opit varmasti uutta, eli kartutat empiiristä tietouttasi Lumioista.Jäi mainitsematta, että hanki samalla esim. 16 gigan kortti parilla kympillä, niin sovellutukset ja videot eivät täytä puhelimesi muistia. Muistia pitää olla riittävästi 8.1 päivitykseen. Minulla tuo päivitys otti 720 megaa.
- Rekola
920 ei ole muistikorttipaikkaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1175670- 292070
- 1771912
Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.651080Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101043Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä24977- 73947
Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42887Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24872Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12745