Tämmönen pisti silmään en ole kuitenkaan kokeillut mutta ajattelin laittaa linkin jos jotain tällä palstalla sattuu kiinnostaan.
http://distrowatch.com/table.php?distribution=openmandriva
OpenMandriva
14
1453
Vastaukset
- ihateubuntu
3 Alfa, ei kiinnosta noin keskeneräiset.
- öööööz
ainahan voi ottaa tuon 2014.2 version joka on viimeisin vakaa versio
Eikö tämän palstan vois jo poistaa tarpeettomana kun näyttää että Mandrivan käyttäjiä ei yksinkertaisesti ole.
Antakaa tilaa Arch ja sen veljelle Manjaro.- trololei
Arch käyttäjiäkään ei kovin paljoa näy, on tuo yleistä linuxista olemassa.
- Toisin_
trololei kirjoitti:
Arch käyttäjiäkään ei kovin paljoa näy, on tuo yleistä linuxista olemassa.
Paha sanoa käyttäjämääriä kullekin jakelulle. Ja ehkä välttämättä käyttäjät eivät vaivaudu Suomi24 -sivuille.
- yespä
uusi beta tullut jakeluun ja työpöytä on aivan mahtava!
- Testaajat
Siis onko kukaan kokeilut/testannut tuota OpenMandriva jakelua oikeasti? Saako suomenkieliseksi? Toimiiko Voikko Libreoffice:ssa yms..
- ihateubuntu
Uusin on edelleen keskeneräinen ( Beta 1) 2016-04-07
- Testaajat
ihateubuntu kirjoitti:
Uusin on edelleen keskeneräinen ( Beta 1) 2016-04-07
Voi vittu sentään. Kysyinkö mä jostain beta versiosta??????? Luetun ymmärtäminen on näköjään tällä palstalla 99% täysin vituillaan.
- vituntestaajat
Ei vittu sentään, mistä vitusta kukaan voi tietää mitä vittua sinä haluat, vittu.
Vittu, koska viestiäsi edeltävä viesti, vittu, oli "uusi beta tullut jakeluun ja työpöytä on aivan mahtava!", vittu. - Testaajat
Ime äitiäs jos et pysty vastaamaan asiallisesti
- vituntestaajat
Testaajat kirjoitti:
Ime äitiäs jos et pysty vastaamaan asiallisesti
Sinähän tuon vittuilun aloitit joten kaada ittelles vaan kakara.
- ilkunviilaajaton
Kyllä sen saa suomenkieliseksi. Asentaa ensi normaalisti vaikka englannin kieliseksi ja sitten asentaa kden locale jutut...ja sieltä suomen kielen... kaikki toimii suomeksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2075210Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813696Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers113470SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt633310SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun413140Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1052339SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412336Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?312184Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762130Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922069