Kertokaa minkälainen lomapaikka Pafos on. Onko hotellit kaukana kaupungista? Millainen uimaranta ym?
Pafoksella käyneitä
2
214
Vastaukset
- Pafoskävijä
Pafos jakautuu ala-Pafokseen jossa hotellit ja rantakuppilat sekä ylä-Pafokseen jossa itse virallinen kaupunki, koulut, laitokset ym. Välimatka on 3 km. Ala-Pafoksessa hotellit ovat kävelyetäisyydellä rannasta ja rantabulevardin hulinasta. Nk. oikeaa uimarantaa ei keskustassa ole. Keskustassa on muutamia rantatuoleja ja -varjoja vuokrattavana joiden edessä on tikkaita mereen joita kavuta alas ja pulahtaa uimaan. Keskustassa on myös pieni aidattu keinotekoinen söpö "hiekkaranta" jossa myydään rantatuoleja ja -varjoja. Sitä vastapäätä on pieni kivipoukama jossa matala hiekkapohja ja josta kävellen pääsee uimaan. Muualla on hankala kahlata mereen koska epätasaisia rosoisia isoja kiviä ja merikasvillisuutta. Eli lapsiperheille ei keskustassa ole rantaa. Hyvä hiekkaranta on 20 km päässä Coral Bay johon bussi menee 15 minuutin välein. Siellä kaikki palvelut.
Muuten Pafos on kaunis, paljon historiaa, raunioita ja argeologiaa, paljon ravintoloita ja pikku basaarimyymälöitä, kaunis satama ja rantabulevardi ja shoppailijoille myös suuri Kings Avenue Mall ostoskeskus. - Enkku_syö_seisemältä
Onhan siinä Paphoksen satamasta (jossa erinomaisen kodikkaita ravintola- ja karaoke yms. baaripalveluja) Coral Bay -bussin suuntaan, ennen Lidl (TombOfTheKings -hotelkin tien noilla kohdin) on vas. puolella _Fat_Mamas_ -ravintola ja kadun toisella puolella pieni "taksitolppa". Aurinkomatkat suosittelee asikkaileen ravintolaillallistamista mm. Fat Mama. Suomalaisena kun menee varhain (enneku enkut ja muut turistikansalaisuudet) syömään, ei tarvi jäädä sisäänkäynnille jonottamaan pöytiinohjausta. Tosin halvempia tapoja on kokata itse, jos viitsii siinä kuumudessa asioida supermarketeista ruoka-ainekset (elävä ravinto). itse koin ja maistoin, kun kävin ulkonasyömässä, Kleftiko -lampaanlihaa ja munakoisoista valmistettu Moussakkaa, joka on kuin lasagnea (mutta siitä on KASVISvaihtoehto ilman jauhelihaa). WAU! NAM!
Sikäläiset tiet, jossa turismipalveluita molemmin puolin ovat samanalaisia kuin vaikkapa Kreetalla. Paljon erimallisia henkilöautoja, eri ikäluokkaa. Kadun hulinaa, mutta melko rauhallista alkuillasta käydä illallistamassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki1454043Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma553454- 2132805
Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest382702Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem282552Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu492146- 1281677
Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja371666Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1671609Mikä vimma on Suomeen saada datakeskuksia?
Eihän se tuo suomalaisille montaa työpaikkaa, tuskin edes rakennusvaiheessa rakentajat kaikki suomalaisia. Miksi tänne e1051290