Samsung ja LG on SURKEIN!

Ranskalaisten hyvä dokkari laittoi asiat poikkipinoon. Laatumerkit maksaa kuten esim. Sony, Panasonic, laatu maksaa aina.

Halvat merkit Samsung ja LG kikkailee halvoilla komponenteilla (kondensaattori, joka kestää vähän lämpöä, ja elinikä muutama tuhat käyttötuntia). ja tv hajoaa jo 1-2 vuoden kuluttua. Miten on takuun laita?

Jos tv on joka päivä päällä esim. n 6 h, tarkoittaa se vuodessa n 2000 käyttötuntia.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eiköhän tuossa ranskalaisdokkarissa moitittu Samsungin malli ollut suunnitteluvirheen tulos, aivan puhdas vahinko. Eivät muut Samsungin mallit nimittäin hajoa niin nopeasti. Jos hajoaisivat, Samsungin markkinaosuus televisioissa olisi jo ajat sitten pudonnut olemattomaksi. Sana olisi levinnyt kansan suussa, ja Samsungit jääneet ostamatta. - Itselläni ei ole Samsungin televisiota koskaan ollut, mutta kirjoitan tätä kuutisen vuotta vanhalla Samsung-läppärillä, jossa ei ole koskaan ollut pienintäkään vikaa.

Kun kiertelee maailmaa ja katselee joidenkin baarien seinillä olevia televisioita, jotka ovat auki 12-18 tuntia vuorokaudessa vuosikausien ajan, huomaa, että merkkivalikoima on aika kirjava. LG:t toimivat siinä kuin muutkin merkit oikein hyvin.

Äänestä

Rankkaa yleistämistä koko dokumentti. Jokaisessa televisiossa on satoja kondensaattorieta ja vastuksia. Komponenteilla on eritasoisia laatustandardeja ja vaatimuksia joista lämmönkesto yksi helpoimmista. Kaikki valmistajat pyrkivät tekemään tarkoituksenmukaista laatua mahd. kilpailukykyiseen kuluttajahintaan. Hiukan yleisten: perus passiivikompot on samaa kuraa kaikilla valmistajilla riippumatta hintakategoriasta. Laatuerot tehdään pääosin muilla kuin kondensaatoreilla esim. mikroprosessoreilla ja muilla aktiivikompnenteilla. Sama pätee kaikkeen kuluttajaelektroniikaan. Rahalla saa yleensä parempaa laatua mutta silti sisällä voi olla paljon samoja komponenteja kuin hinnat alkaen mallissa, esim. poweri.

Äänestä

Kustannuksissa on nykyään pakko hakea säästöä ja sitä tekee mm. Samsung siirtämällä tuotantoaan Vietnamiin. Rahaa siinä on mennyt muutama miljardi, mutta palkkakustannus puolittuu, niin näin suuria investointeja on tehty. Lisäksi Vietnam on tarjonnut huomattavia etuja, joten näin se vaan menee.. Kiina on kallis maa nykyään, joten halvalle työvoimalle on kysyntää.
LG noudattaa Samsungin esimerkkiä ja siirtää Thaimaasta tv-valmistusta myös Vietnamiin. Investointi uuteen tehtaaseen on vain 1,5 miljardia. Laitemäärät ovat alussa vähäisiä, mutta vastaavasti LG:n pesukoneiden ja ilmastointilaitteiden valmistusta lisätään Thaimaassa, joten LG:n entisen tv-tehtaan pari tuhatta työntekijää eivät ainakaan toistaiseksi jää työttömäksi.
Vietnam houkuttelee monia viihdelaitteiden valmistajia mm. siksi, että Intelillä on siellä komponenttitehdas ja muistipiirien valmistajia riittää alueella vaikka kuinka.

Äänestä

Mikään ei kestä ikuisesti. Hankkikaa elämä.

Äänestä

Kohtahan television katselu loppuu muutenkin. Nuoriso katsoo todella vähän terlkkaria. Sillähän ne heikentää laatua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


laatumaksaaa kirjoitti:

Ranskalaisten hyvä dokkari laittoi asiat poikkipinoon. Laatumerkit maksaa kuten esim. Sony, Panasonic, laatu maksaa aina.

Halvat merkit Samsung ja LG kikkailee halvoilla komponenteilla (kondensaattori, joka kestää vähän lämpöä, ja elinikä muutama tuhat käyttötuntia). ja tv hajoaa jo 1-2 vuoden kuluttua. Miten on takuun laita?

Jos tv on joka päivä päällä esim. n 6 h, tarkoittaa se vuodessa n 2000 käyttötuntia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu