Meillä ollut Nokia T120 käytössä puoli vuotta; ihan ok toimii mielestäni vaikka siitä paljon pahaa puhutaankin.. nyt suunnittelen kirjoittavan DVD:n ostamista. Sen verran kun näitä palstoja lukee niin olisi kiva kuulla asiantuntijan kommentti, josko ko. apparatus oletettavasti toimii hyvin linkitettynä T120:n kanssa vai onko oltava porkkanana liikkeessä ja karsastettava tiettyjä DVD malleja jotka olisivat ison kotimaisen kanssa epäyhteensopivia?
Joka toinen kommentti tuntuu olevan että kärrää koko Nokia pihalle mutten viitsisi..
Joka toinen kommentti tuntuu olevan että kärrää koko Nokia pihalle mutten viitsisi..
Vastaukset 7
Vanhimmat
siis voisitko ystävällisesti sivistää minua mitä tarkoitit tuolla lauseella ?
Et kai tosiaankaan kuvittele, että noita boxeja täällä tehtäis tai koskaan tultas tekemään.
Tallentavassa DVD:ssä on paljon asioita mitkä tulisi huomioida, jotta se palvelisi sinun tarkoituksiasi parhaiten.
Esim.mitä liitäntöjä tarviit, minkä hintanen saa olla?
MUTTA EDELLEENKÄÄN KOTIMAISTA EI OLE!
eli en ota osaa alkuperämaakeskusteluun, sori..
Mutta aiheesta:
-ei sen kummempia tarpeita kuin tallentaa digi- ja tarvittaessa analogisia kotimaisia lähetyksiä
-normaalit scart liitännät eli kait se menee antenni->digi-boksi->DVD->TV
-pitää toimia T120:n kanssa Moitteettomasti
-hinta ei ole hyperkriittinen kunhan en maksa mistään sellaisesta mitä en tarvitse
Kotimaisuus voi tarkoittaa muutakin kuin valmistusmaata. Nokia on kyllä useimpien mielestä Suomalainen vaikka sen muut omistavat ja tuotteet suunnitellaan/valmistetaan ympäri palloa. Nokialaista tuotetta voi hyvin tässä ajassa pitää kotimaisena. Vanhan kaavan mukaan kotimaista ei ole edes täällä leivottu ruisleipä.
Itselläni on Philipsin Dvdr 610- tallentava dvd-soitin liitettynä digiboksiin. Se ainakin on toiminut ilman ongelmia. Laitat vain digiboksista Scartin -> Dvd-soittimeen -> Televisioon. Tällöin saat parhaimman kuvan (RGB) myös digiboksista televisioon asti. Hintaa tuolla tallentavalla on n. 299 euroa. Gigantissa ollut 279 euroa.
Joo suosittelen ostamaan esim. PANASONIC DMR-E55 , tai JVC 10dmr .
Mutta sen verran voin sanoa ELÄ TODELLAKAAN OSTA PHILIPSIN DVD:TÄ laitteissa alun alkaen ei muuta kuin vikoja. mm. kokonaisia malli eriä jouduttu aikanaan lähettämään 3-4 kk jonnekin eurooppaan korjattavaks.
> Joka toinen kommentti tuntuu olevan että kärrää koko Nokia pihalle mutten viitsisi..
Kyllä minä Mediamaster 150T:n melko tyytyväisenä omistajana (7 kk) olen sitä mieltä, että kyllä nuo Nokian perusboksit ovat ihan OK, jos ovat 150T:n luotettavuuden kanssa samaa tasoa. Ja sitten on kunkin ihan oma vika, jos on ostanut sellaisen mallin, jossa ei ole esim. riittävästi liittimiä (kuten kahta SCART-liitintä)... 120T:ssä yksi SCART.
Näittekö Kuningaskuluttajan digiboksivertailun? Ne oli ne muut boksit niitä, joiden käyttöliittymä oli hankala ja jotka kaatuivat päivittäin. Eräskin testaaja sanoi jostain muusta boksista, ettei sellaista tule heille kun aina sai olla resetoimassa.
Sen sijaan tallentavaa Nokian boksia (260) en nyt suosittele kenellekään, kun muilla valmistajilla on kahden virittimen malleja, jotka taitavat vielä olla luotettavampiakin... ellei sitten tule softapäivitystä, joka auttaisi... mutta kahtaa viritintä niihin ei tietenkään enää saa millään...
Näyttää maailmalla olevan tallentavia dvd -laitteita, joissa digiviritin (joko kaapeli tai tavallinen). Millonkahan moiset pelit meille saapuu. Ei tarvis tuijottaa samaa kanavaa, jota dvd tallentaa.