Onko hyvä tietokonepaketti

KoneenKasaaja

Hei. Olen ostamassa tietokonetta tälle vuodelle
Tälläisen paketin olen katsellut Jimmsistä, onko parannettavaa, muita ehdotuksia?

- MSI Z97 Gaming 5
- i7-4790K
- NH-U14S
- 2kpl 8GB 1600MHz DDR3 -> yht 16GB
- 2kpl GTX980
- Crucial 512GB SSD
- 2Tb HDD
- Seasonic 850W M12II modulaarinen
- Fractal Design Define S
- Microsoft Windows 8.1 64bit, koska päivitys Win10 ilmaiseksi
- Asus 27" MG279Q IPS, 2560x1440, 144Hz, Freesync, vasteaika 4ms

Hintaa tällä paketilla on 3 164,70€. Aikomuksena on myös kellottaa osia. Tämä kone tulis raskaaseen pelaamiseen, ohjelmien käyttöön, Virtual Reality käyttöön aikanaan ja pelittäis pelejä loistavasti vielä vuosienkin päästä.

23

92

    Vastaukset 23

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vatseltino_Progarova

      Oma kokoonpanoni voisi olla tuo jos viittisin (tai olis) laittaa koneeseen tuon verran.

    • tehokompromissi

      Jos sulla on rahaa ylimäärin, niin osta tuo. Jos ei oo, niin muista. että pelikoneessa näytönohjain on se kriittisin komponentti kun pelitehokkuutta määritellään.

    • Jos et hirveästi video editoi tai rendeoi videoita niin ja ainoa mitä koneella teet on pelaaminen niin pärjäisit kyllä Intel i5 CPU:lla

      • Jfueu37r

        i7 voi kasvattaa virtuaalimunaa


      • Tuo on kyllä totta :D


      • enpä.usko

        Ei kannata tyytyä mihinkään mopoon kun ei voi koskaan tietää tuleeko sille tulevaisuudessa tarvetta. Aloittajahan tahtoi koneen joka kestää vuosia. Tuo kone taas on juuri näillä hetkillä vanhenemassa joten sanon uudestaan. Ei mitään järkeä.


    • ei.järjen.hiventäkään

      Umpihullua laittaa 3000 vanhaan tekniikkaan .. Jos meinaat laittaa tuon verran kiinni niin osta suoraan DDR4 muistit

      • hinnat_nousseet

        Uudet prossut tulevat kesäkuussa, joten ei ole mitään järkeä hankkia vanhoja romuja, jotka sitä paitsi maksavat enemmän kuin vuosi sitten myyntiin tullessaan. 4790K:n hinnat ovat nousseet, vaikka yleensä edellisen sesongin ylijäämätavara myydään alennuksella pois, ei koske intelin prossuja.


    • fdsafdsa

      980 SLI on mielestäni turhuutta, mutta maksaja päättää
      Muisti saisi olla nopeampaa
      En näe erityisen hyvää syytä maksaa MSI:n emolevystä (tai mistään 1150 emolevystä) noin paljon

      Isompi näyttö ei mielestäni ole parempi pelaamiseen. kukaan ei pysty havainnoimaan laajan kuvapinta-alan kaikkia tapahtumia.

    • vuosiluku_väärin

      Bugittaako S24? Aloitusviesti on selvästi lähetetty 28.4.2014, eikä 2015.
      Tänä keväänä konetta päivittävien kiikarissa on Z170, i7-6700K ja DDR4 muistit.

      • arvaan

        Voi olla mut luultavastijeengi vaa ei huomannu lukea päivämäärää enen ku vastasivat.
        Neuvot on kyllä aika menneen talven lumia tietyiltä osin.

        Kone on jo ostettu jos ikinä edes ollu aikomus ostaa.


      • joojoojoopsssst

      • mikä.päiväys
        arvaan kirjoitti:

        Voi olla mut luultavastijeengi vaa ei huomannu lukea päivämäärää enen ku vastasivat.
        Neuvot on kyllä aika menneen talven lumia tietyiltä osin.

        Kone on jo ostettu jos ikinä edes ollu aikomus ostaa.

        Pomppiiko taas päiväykset? Mulla siinä lukee kyllä eilinen .. Toisaalta olen lukenut näitäkin viestejä jo 5 vuotta sitten että mahdollistahan se on.

        Ajattelin laittaa ~tonnin kiinni omaan päivitykseen ja ostaa DDR4 3000 Mhz muistit yms. kivaa Kunhan ensin noitten prosessoreiden hinnat on jossain tolkussaan. Parin vuoden päästä odotellaan jo DDR5 muisteja, että sais ruveta laskemaan noi prossujen hinnnat ja vähän nopeesti.


      • muistit_8_vuotta

        "Parin vuoden päästä odotellaan jo DDR5 muisteja"

        DDR3 muistit tulivat 2007, jolloin kannatti ostaa Intel P35 "Bearlake" ja DDR3-1600 (PC3-12800) muistit, joilla oli 8 vuotta käyttöaikaa ja edelleenkin käyttökelpoisia muisteja haswell-kokoonpanoissa. P35:n omistajille on riittänyt päivittää emoa ja prossua eikä ole tarvinnut uusia muisteja.
        Vastaavasti kun tänä keväänä ostaa Z170 ja DDR4-muistit, niin niillä on jopa 8 vuotta käyttöaikaa ennen DDR5:n tuloa, kunhan ostaa mahdollisimman isoja ja nopeita kampoja. Ne ovat käytössä vielä 2020-luvulla kun päivittää konetta ja hankkii uuden emon ja jonkun 10nm kvanttikaivo prossun parilla satasella.


      • to_tuus.esiin
        muistit_8_vuotta kirjoitti:

        "Parin vuoden päästä odotellaan jo DDR5 muisteja"

        DDR3 muistit tulivat 2007, jolloin kannatti ostaa Intel P35 "Bearlake" ja DDR3-1600 (PC3-12800) muistit, joilla oli 8 vuotta käyttöaikaa ja edelleenkin käyttökelpoisia muisteja haswell-kokoonpanoissa. P35:n omistajille on riittänyt päivittää emoa ja prossua eikä ole tarvinnut uusia muisteja.
        Vastaavasti kun tänä keväänä ostaa Z170 ja DDR4-muistit, niin niillä on jopa 8 vuotta käyttöaikaa ennen DDR5:n tuloa, kunhan ostaa mahdollisimman isoja ja nopeita kampoja. Ne ovat käytössä vielä 2020-luvulla kun päivittää konetta ja hankkii uuden emon ja jonkun 10nm kvanttikaivo prossun parilla satasella.

        Elät jossain harhaunelmissa. Prossut joita nyt myydään on umpipaskoja. Tahalleen on tehty, että päivitystarvetta tulee .. Puhut sen pussiin joka sinua kusettaa.


    • neuvon_antaja

      Kannattaa odottaa loppuvuoteen. Silloin on uudet Skylake prosessorit ja uutta GPU rautaa saatavilla, ainakin luulisi saavan yhtä hyvän koneen halvemmalla.

      • toteaja..-

        Ensi vuoden loppuun kun odottaa, niin taas on uutta ja parempaa rautaa saatavilla.


    • 980Ti

      "- Fractal Design Define S"

      Jimmsin sivuilla sanotaan että tuo tulee myyntiin vasta kesäkuussa, ja muualla netissä mainitaan heinäkuun lopussa. Joka tapauksessa kannattaa odotella että saa tuon kotelon ensin käsiinsä, ennen kuin hankkii mitään muita komponentteja.
      Siihen mennessä tulee myyntiin 6700K, ja 980Ti/8GB.
      980/4GB alkaa kohtapuoliin käydä jo liian hitaaksi ja vanhaksi, ja siinä ei vram riitä edes shadow of mordorin pelaamiseen joka vaatii 6GB ultra-tekstuureilla (pienemmällä muistilla tekstuurit vain skaalataan pienemmiksi). Ei peli pyöri ultrana edes 980SLI:llä.

    • asdasdasdasdzxc

      Teillä on virhe, viesti on lähetetty 2015
      Vuoden 2014 alussa ei ollut 980 edes myynnissä, eikä Fractal Design S edes julkistettu.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      89
      1398
    2. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      43
      923
    3. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      13
      837
    4. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      40
      818
    5. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      91
      720
    6. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      81
      720
    7. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      46
      708
    8. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      17
      707
    9. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      27
      657
    10. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      58
      648
    11. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      97
      641
    12. 66
      633
    13. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      43
      611
    14. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      10
      578
    15. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      56
      575
    16. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      566
    17. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      43
      544
    18. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      129
      537
    19. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      512
    20. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      505
    Aihe