Mikä minua vaivaa???

apuakaipaavatyttö

Apua! En tiedä mitä tekisin... Äiti osaa olla aivan kamala, mutta myös ihana. Huutoa on kuunneltu kotona jo ties kuinka kauan, on ollut myös nimittelyä, uhkailua, lyömistä ym. Toisaalta joinakin aikoina hän on kiva. Joten minä samaan aikaan vihaan ja rakastan äitiä. Olen pahimpina hetkinä ajatellut itsemurhaa ja miten tekisin sen. Mm. hukuttautuminen tai hyppääminen korkealta on käynyt mielessä. Yksin kotona ollessani olen ottanut käteeni veitsen ja hipaissut sillä paitaa, mutta en ole oikeasti pystynyt vahingoittamaan itseäni. Oikeastaan en edes haluaisi kuolla, en itseni tai kenenkään/minkään muun tappamana. Haluan elää. Haluan käydä lukiota (en tällä hetkellä ole siellä), haluan muuttaa pois kotoa, haluan elää normaalia elämää. Joinakin pahoina hetkinä on tehnyt mieli muuttaa pois kotoa, mutta kun olen sitä tarkemmin miettinyt, olen alkanut itkeä. En ole vielä ainakaan pariin vuoteen valmis muuttamaan pois kotoa. Samaan aikaan tuntuu, etten vain voi elää äidin kanssa, mutta samaan aikaan minusta tuntuu etten voi jättää häntä. On mielessä käväissyt välillä sellainenkin outo ajatus, että jos matkustaisimme johonkin, lähtisin kauas vanhemmistani, yrittäisin eksyä ja kuolla sinne lomakohteeseen, tai sitten jäädä sinne kadulle asumaan, niin että voisin jossakin vaiheessa varastaa esim. hevosia ja/tai koiria ja alkaa myymään niitä, että perustaisin myös pentutehtaan. Ihan oikeasti! En ymmärrä mitä tämä on! Rakastan eläimiä, enkä missään tapauksessa pystyisi oikeasti mitään kenenkään omaisuutta varastamaan! Olen aina vastustanut pentutehtailua. Kaipaan ihan oikeasti apua..........ja tämä kaikki tulee ajatuksiin siis juuri niinä hetkinä kun äiti on...kamala

2

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • o--tyttö--o

      Minusta sinun kannattaisi käydä kesällä jossain pari viikkoa, ilman äitiäsi/ketä tahansa joka sinua vaivaa. Saisit tuuletusta kodin pinttyneistä ajatuksista, vapautta, ja mietintä aikaa. Kotona puolestaan äitisi/kuka tahansa voisi miettiä hieman, että mistähän syystä lähdit. Ja ehkä jopa parantaa tapojaan kun palaat...? Toki tähän keinoon liittyy tietyt vaaransa, mutta jos et halua sotkea sossuja elämääsi, tämä on aina joka tuli mieleeni. Ja minkähän ikäinen olet? Sitten jos et yksin uskalla/halua lähteä, voithan aina pyytä jonkun kaverin mukaan tai etsiä jonkun myös matkalalle aikovan.

    • Asiallisesti

      Mikä on äidin ongelmien takana?Käyttääkö alkoholia,tai lääkkeitä tai onko jokin tavallinen sairaus ,miksi käyttäytyy noin.Onko mies jättänyt.Jos sinulla on joku ,mummi,pappa,täti tai muu tasapainoinen aikuinen,joka ei käyttäydy agressiivisesti,ota häneen yhteyttä ja näytä tuo kirjoituksesi,vaikka ihmiselle ,johon uskallat luottaa-ei tarvitse olla sukulainen.Pohtikaa yhdessä mitä tehdä.Ei tilanteen tarvitse jatkua samanlaisena.Vielä se,miten itse käyttäydyt,huudatko,reuhotko,onko huoneesi sekaisin,vai oletko päinvastainen asiallinen nuori.Onko vika vain äidissä vai molemmissa? Kerroppa lisää,pohditaan yhdessä eteenpäin menoa.----yks pikku lomanen ei muuta mitään! Jos ihminen käyttää alkoholia ,vaikka kohtuulisestikkin,se muuttaa joidenkin käytöstä juuri huutavaksi ja syyttäväksi.Oltuaan päiviä raitiina ,on kuin eri ihminen,Onko teillä tästä kyse?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      136
      2342
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      66
      2251
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      59
      1928
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      72
      1625
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      98
      1470
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      97
      1461
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      117
      1347
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1210
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1181
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      79
      1103
    Aihe