Odottelen usein kauan, yli 10 min ajoa parkkihalliin, yms. Käsivaihteisilla suositellaan että kytkinpoljinta ei painettaisi yli 20 sekunttia, painelaakerin takia. Kuinka DSL-7 vaihteisessa kuluuko joku osa, jos odottelee kauan D/S ja jarru pohjassa.
DSG-7, mikä vaihde pitkissä odotuksissa
8
195
Vastaukset
- Kokemustaon
Ei kulu kun pidät stop/startin päällä. Toisaalta joka tapauksessa DSG-vaihteistoon tulee jossain vaiheessa ongelmia, joten kannattaa vaihtaa uuteen ennenkuin 100 000 km tulee täyteen. Sen jälkeen joudut maksamaan korjauksista vähintään puolet, vaikka kuluttaja-asiamies suosittelisi mitä. Toki käytettyä DSG:tä on vaikea saada myytyä, mutta menee kyllä kaupaksi kun myyt halvemmalla kuin manuaalit.
- oletsurkea
röllinkakkaa.
- aloittaja_vaan
oletsurkea kirjoitti:
röllinkakkaa.
Kiitoksia paljon vastanneille, myös sinulle,
kunnioitan kaikkien mielipiteitä.
- tip-tronic
Taksikuskit tietävät asiasta jotain, kun käyttävät autoa taksitolpalla kauan aikaa tyhjäkäynnillä. Ilmeisesti kannattaa vaihtaa vapaalle mieluummin kuin pitää vaihdetta päällä jarrua vasten.
- dsgn_toiminta
Dsg-vaihteistossa vapaalle vaihto ei millään tavalla muuta kytkinten asentoa D-asentoon verrattuna paikallaan jarrun varassa ollessa, ne ovat edelleenkin auki-asennossa. Joten vapaalle vaihdosta ei ole mitään iloa.
Kyllä ne "painelaakerit" on mitoitettu kestämään kytkimen auki oloa koko vaihteiston suunnitellun käyttöiän. Onhan niistä toinen auki aina ajettaessakin, koska seuraava vaihde on valmiiksi kytkettynä, mutta veto katkaistuna kytkimellä.
- ocu2012
Itsellä taksikäytössä ocu farkku 1.6tdi ja tuo 7vaihteinen aski. Alkuperäinen laatikko vielä vaikka 190tkm mittarissa ja kaupunkiajoa pääosin eli "d ja jarru" yhdistelmää saa käyttää melko usein. Sitten kun se rupee tuolla yhdistelmällä "hakkaamaan" tyhjäkäynnillä niin että tuntuu siltä, että koko auto heiluu tai jos alkaa joku vaihde jäämään välistä tai hyppää yli niin ollaan lähellä loppua. Ilman noita oireita antaa palaa vaan ja muistaa remmin vaihtaa normaalia aikasemmin jos kerran tyhjäkäyntiä paljon.
- 6543
Kuinka kauan korjaukset kuuluvat takuun piiriin. Koritakuu on 12 vuotta, mutta kun menet ruostunutta autoa näyttämään, puhuvat maalitakuusta joka on 3 vuotta.
- flgddjjghybv
6543 kirjoitti:
Kuinka kauan korjaukset kuuluvat takuun piiriin. Koritakuu on 12 vuotta, mutta kun menet ruostunutta autoa näyttämään, puhuvat maalitakuusta joka on 3 vuotta.
Meinaatko että vaihdelaatikon maalaaminen auttaa asiaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 905187
- 534066
- 252179
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s271907Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161795- 151444
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹281250Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗201046T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest43981- 21980