Suuri osa homerakentamisesta johtuu asenteesta jotta "näin on aina ennenkin tehty". Niinkin alkeellinen asia kuin höyrysulun käsittely on utopiaa näille "aina ennenkin"-tyypeille. Eli viidakkoveitsellä ristiviillot rasioitten kohdalle. Puoli neliötä vuotavaa höyrynsulkua on siinä sitten. Miten rakentamismääräyksissä on höyrysulun käsittely esitetty? Onko siellä ohjetta ensinkään vai onko ohje käyttää suurinta teräasetta mikä löytyy?
Minä käytin pienintä mikä löytyi eli tapettiveistä. Pyöräytin rasian sisäpuolen avulla pienen pyöreän palasen jokaisen rasian kohdalta pois. Tuplarasioissa jätin kannaksen paikoilleen ja sulloin rasioitten väliseen rakoon.
Homerakentaminen - näin on aina ennenkin tehty
17
216
Vastaukset
- fghjklö
Ei ois kannattanu sulloa myttyyn sitä muovia, kun se kerää kosteuden siihen mytäkkään eikä kuivu sitten millään.
- emmiemitää
Johtuu siitä että 90% raksamiehistä on luiskaottaisia apinoita jotka juuri opettelevat kävelemään
- puusuutari98
Jep. Pikkuvarpaan kynnen kokoinen muovikannas kojerasioitten väliin sullottuna on varsinainen homepommien äiti. Aamen. Ja ristus perkele. Hanki elämä, torvelo.
- näinonainaoleva
Nykyajan rakentaminen höyrysulkuineen on tunnetusti venäläistä rulettia .
No, tuurillahan ne laivatkin seilaavat. - höyrystynyt
Höyrynsulun läpiviennit tulisi tiivistää joko höyrynsulkuteipillä tai tiivistemassalla.
- ammattilainenolen
Noin pitää tehdä, kun itse pääset suunittelemaan talosi jätät tilan rasioille n.5cm, silloin muovia ei rikota ollenkaan.
- totuudentorvi125
Ja saat märkää ilmaa seinän sisään. Siitä rakenne pitää.
- Puuhirteen
Höyrysulku ja villa ovat kostuva yhdistelmä ajan mittaan. Pitää läpeensä kuivuva ja kostuva seinä (esim. hirsi).
Ei kostu? Joskus sisällä on kylmempää kuin ulkona, silloin vaara on suuri.
Villa kyllä imee kosteutta sään vaihdellessa vaikka valmistaja muuta väittää.
Jatkamme mitä noissa esitetään: Quis on? http://vaalikone.yle.fi/eduskuntavaalit2015/vaaligalleria?emer[pn]=&emer[pd]=8&emer[pp]=&emer[pg]=&emer[par]=18_90&emer[pk]=v_desc&emp=po-asc.pk-a.pg-.pp-.pd-8.pn-&emer[po]=asc#6025
http://areena.yle.fi/1-2260002?autoplay=true
Joku Markku Heikkilä teki kansalaisaloitteen esittäen julkisille rakennustyömaille pakollista kosteus ym. valvontaa. Puolessa vuodessa olisi pitänyt saada kerättyä 50 000 ääntä. Ääniä tuli alle 5000! Suomalaiset tykkää homerakentamisesta, sen tuomista korkeista veroista ja sairauksista ja hoitokustannuksista.
Suomessa hortoillaan, ei osata. Esim. Posti > Itella > Posti. Ja oli Neste > Neste Oil > Neste.
- keksijätyyppi
Rasioille pitäisi olla höyrynsulkumuovisia upotusmuotoja, joitten liepeet olisi helppo teipata. Myös palkkien kiertoon ja ilmanvaihtotorvien kiertämiseen pitäsi olla teipattavia lisukkeita. Maailma ei ole ollenkaan valmis höyrysulkumateriaalin kohdalta.
- vielä.muistettava
Mitkään teipit ym. eivät auta, jos huoneessa on ylipaine. Tiivistä muovipussia on huoneesta vaikeata tehdä. Ilmavuodot ja sen mukana kosteus löytävät kyllä tiensä muovin taakse.
- EiEnääYhtään
nuo ppikkuongelmia kun suurimmassa osaa 1.5 kerroksisia ei välipohjan kohdalla ole höyrunsulkua ollenkaan. Esimerkiksi kaikki kannustalot aivan uusimpia lukuunottamatta ovat ilman höyrynsulkua.
- itseteinhyvätuli
Suurin osa homerakentamisesta johtuu siitä, että hyvin tehty rakenne tulee niin kalliiksi, ettei kukaan halua maksaa sen tekemisestä niin paljon.
- itse.tai.ei
Tuo myytti näyttää edelleen elävän sitkeästi.
- tiatoo
Suurin tekijä ongelmiin on se, ettei betonin anneta kuivua ennen pinnoittamista. On kiire saada rahat ulos. Äärimmäisen yksinkertainen ratkaisu on, että valvoja mittaa kosteudet ja antaa sen jälkeen luvat työn jatkamiseen.
- Afas
Kuka valvoja uskaltaa? Saako töitä sitten? Onko terve?
- Valvojan-valvoja
Tumpioille tässä oikeaa tietoo.
http://www.ess.fi/uutiset/kotimaa/2015/05/15/asiantuntija-suosittelee-rakentamiseen-viiden-vuoden-takuuaikaa - Ikkiik
"Asiantuntijat" ovat rakentamista tähänkin asti hoitaneet, vieläpä rakennusmääräysten mukaisesti. Rakennusmääräykset ovat rakennusalan itsensä tekemät. Arvatkaa kenen eduksi ja mites meni?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1266683MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny595816Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.884499NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun994416Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1574221Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.901574- 3891437
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a301325- 811317
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?421102