amerikanakita

ssantsa

Hei. Ajattelin täältä kysäistä kokemuksia ennen amerikanakitan tarkempaa hankintaa. Itselläni entuudestaan 2 koiraa (pientä) narttu ja leikattu uros. Narttu lauman alfa ja uros tyytyväinen hännänpäässä menijä. Olen pitkään haaveillut ja harkinnut amerikanakita urosta 3 koiraksi. Onko kellään kokemusta tällaisesta kombosta? Ja tähdennyksesi vielä, että tiedän mitä olen harkitsemssa ja rotuun olen tarkkaan perehtyny. Joten toivoisin asiallisia vastauksi. :)

11

436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anonymouss

      Monesti AA ei tule toimeen samaa sukupuolta olevien kanssa, mutta uskoisin että kun tulee pentuna taloon niin tottuu kyllä toisiinsa.

      Oma AA:ni ei tajua omaa kokoaan eikä osaa leikkiä pienempien kanssa nätisti vaikka onkin pennusta asti pienempiäkin nähnyt ja monet koirat ei pidä AA:n tyylistä leikkiä (hakkaa ja lyttää tassuilla).

      Eräällä tuttavalla on amerikanakita ja pienempi koira. Tulivat hyvin toimeen kunnes AA tuli yhden ja puolen vuoden ikään eikä voinut enää sietää toista koiraa ja kävi aina turhan rajusti pienemmän kimppuun. Joutui lopulta laittamaan toisen koiran pois ihan turvallisuus syistä, kun aina ei voi olla katsomassa perään.

      Mutta tästä tapauksesta huolimatta uskaltaisin kyllä ottaa AA:n lauman jatkoksi, kunhan vain on varovainen ja muistaa että vaikka aluksi menisi hyvin niin jossain vaiheessa ongelmia voi tull.. :)

      • ssantsa

        Kiitos kommentistasi :).Tämän vuoksi kyselen mahdollisimman paljon eri tahoilta kyseisestä rodusta ettei vain tulisi sellaista tilannetta, että joutuisin miettimään koiran sijoitukset uudelleen . Koska sellainen ei missään nimessä kuulu periaatteisiini. Mutta pakko myöntää, että useimmat saamani vastaukset ovat olleet sellaisia ettei yhteis elo kauhean ruusuista ole ollut kun amerikanakita on päässyt aikuistumaan. Kun en koirieni kanssa mihinkään näyttely radoille tähtää niin aion tulevan koiran myös kastroroida. Mikä (toivottavasti) pehmentää myös luonnetta kun ei hormonit vauhdilla hyrrää, mutta kaikki ovat kuitenkin yksilöitä.


      • eipahalla

        Miksi et sitten pelaa varman päälle eli ota joku muu rotu mikäli haluat vielä kolmannen koiran. Mieti onko fiksua tuoda laumaan iso Akita? Mieti myös kokonaisuutta eli minkälainen luonne sopii nykyiseen laumaan. Jos ongelmia tulee niin kai sitten Akitan annat pois tietenkin kun on vikana tullut taloon ja rikkoo harmonian vai lähteekö pikkukoirat pois jaloista pyörimästä? Näitä kannattaa pyöritellä mielessä ja miettiä omat motiivit ja syyt hankkia uusi koira.


      • anonymouss

        Kokainen koirahan tosiaan on oma yksilönsä ja kaikki rotumääritelmän kohdat eivät päde kaikkiin. Tiedän myös pari tapausta jossa AA ja chihuahua tulevat loistavasti toimeen keskenään ja myös AA ja russeli.

        Mutta koskaanhan ei tiedä minkälainen luonne sillä omalla pennulla sitten on ja miten toisiin suhtautuu tulevaisuudessa, mutta enemmän kyllä kuulee että hyvin tulee toimeen pientenkin kanssa, kunhan vain oppivat varomaan pienempää.


    • ssantsa

      Heippa, tämän takia juuri kyselen ihmisten kokemuksia kun en yhtään amerikanakitan omistajaa tunne tai tiedä tiedä ja pelkkä rotumääritelmän lueskelu ei ihan kaikkea kerro. Kaikki mitä olen saanut tietää kyseltyäni eri ihmisiltä en usko amerikanakitan olevan sopiva tämän hetkiseen laumaani, ehkä hamaisessa tulevaisuudessa sitten :)).

    • en-suosittele-laumaasi

      Mikäli aiot kastroida koiran, unohda rotu samantien. Anna akitauroksen elää akitauroksen elämää, lauman pomona, missä sen ei tarvitse alistua. Akita ei ole onnellinen jos se ei ole koiralaumansa pomo, vaan joutuu kokoajan stressaamaan. Jos narttusi on dominoiva, unohda toinen dominoiva rotu. AA ei siedä toista dominoivaa, oli se sitten uros tai narttu.
      Kastrointi ei poista luonnetta, liian nuorena kastroitu lisää vaan ongelmia. Koirasta tulee vaan epävarma niin narttuja kuin uroksia kohtaan, mikä voi ilmetä aggressiivisuutena. Akitauros on aikuinen vasta 3-4 vuotiaana kaikilla osa-alueilla, sitä ennen sitä ei kannata kastroida. se kehittyy ja kasvaa pitkään niin fyysisesti kuin henkisesti. Koira tarvitsee testosteronia samoin kuin miespuolinen ihminen, mieti miten vajaaksi miehenkin kehitys jäisi, jos pallit lähtisi murrosiässä.

      • siitäselähtee

        juup, antaa vaan pomoilla; parissa perheessä lähti pienemmältä koiralta henki kun piti niin palvoa koiran itsemääräämisoikeutta ja kunnioittaa "rodunomaisuutta"....


      • en-suosittele-laumaasi
        siitäselähtee kirjoitti:

        juup, antaa vaan pomoilla; parissa perheessä lähti pienemmältä koiralta henki kun piti niin palvoa koiran itsemääräämisoikeutta ja kunnioittaa "rodunomaisuutta"....

        Voi kun tuo on juuri sitä mitä ei ymmärretä. Miksi ottaa dominoiva, voimakastahtoinen koira taloon, missä on muitakin koiria? Sillä niitä ongelmia saa aikaiseksi. Miksi ei ymmärretä, ettei akitat välttämättä sovellu koiralaumaan? Miksi koira pitää tuhota ja alistaa vastoin sen omaa perimää sietämään muita koiria? Kyse ei ole mistään itsemääräämisoikeudesta. Alistettu akita ei ole onnellinen. Akita on aina riski valinta, jos talossa on muita koiria. Miksi sitä ei helvetti soikoon ymmärretä. Lukekaa rotumääritelmä. Turha itkeä ja voivotella jos koirat ottavat yhteen, sen kun piti olla selvä että niin voi käydä, sitä ei millään koulutuksella kitketä, eikä akitaa voi kouliakaan, siitä tulee takuuvarmasti vain aggressiivisempi. Sinäkin pelle voisit ymmärtää millainen rotu on kyseessä, niin loppuisi tuo paskanjauhanta.


    • asdasdasdasda

      Aina useamman koiran talouksissa tulis varautua siihen, että on tilat ja mahdollisuudet erottaa koirat aina omistajien ollessa pois.
      Kerran kun pikkukoira(t) menee sitä akitaa ärsyttämään, niin sulla ei ole kohta kuin yksi koira.

      Itse en pitäisi kovin herkästi koiria keskenään kun olen pois. Asunnosta kun toinen ei pääse pakoon, jos toinen päättää turpaan antaa.

    • lottopallo

      miksi valita epäsopiva rotu tuommoiseen kokoonpanoon. vähä niin kuin lottoaisi,onnistuuko vai ei

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      81
      4368
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2858
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      26
      2815
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      114
      2527
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2489
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      112
      2228
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      101
      2180
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      637
      2057
    9. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      34
      1998
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1985
    Aihe