amerikanakita

ssantsa

Hei. Ajattelin täältä kysäistä kokemuksia ennen amerikanakitan tarkempaa hankintaa. Itselläni entuudestaan 2 koiraa (pientä) narttu ja leikattu uros. Narttu lauman alfa ja uros tyytyväinen hännänpäässä menijä. Olen pitkään haaveillut ja harkinnut amerikanakita urosta 3 koiraksi. Onko kellään kokemusta tällaisesta kombosta? Ja tähdennyksesi vielä, että tiedän mitä olen harkitsemssa ja rotuun olen tarkkaan perehtyny. Joten toivoisin asiallisia vastauksi. :)

11

465

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anonymouss

      Monesti AA ei tule toimeen samaa sukupuolta olevien kanssa, mutta uskoisin että kun tulee pentuna taloon niin tottuu kyllä toisiinsa.

      Oma AA:ni ei tajua omaa kokoaan eikä osaa leikkiä pienempien kanssa nätisti vaikka onkin pennusta asti pienempiäkin nähnyt ja monet koirat ei pidä AA:n tyylistä leikkiä (hakkaa ja lyttää tassuilla).

      Eräällä tuttavalla on amerikanakita ja pienempi koira. Tulivat hyvin toimeen kunnes AA tuli yhden ja puolen vuoden ikään eikä voinut enää sietää toista koiraa ja kävi aina turhan rajusti pienemmän kimppuun. Joutui lopulta laittamaan toisen koiran pois ihan turvallisuus syistä, kun aina ei voi olla katsomassa perään.

      Mutta tästä tapauksesta huolimatta uskaltaisin kyllä ottaa AA:n lauman jatkoksi, kunhan vain on varovainen ja muistaa että vaikka aluksi menisi hyvin niin jossain vaiheessa ongelmia voi tull.. :)

      • ssantsa

        Kiitos kommentistasi :).Tämän vuoksi kyselen mahdollisimman paljon eri tahoilta kyseisestä rodusta ettei vain tulisi sellaista tilannetta, että joutuisin miettimään koiran sijoitukset uudelleen . Koska sellainen ei missään nimessä kuulu periaatteisiini. Mutta pakko myöntää, että useimmat saamani vastaukset ovat olleet sellaisia ettei yhteis elo kauhean ruusuista ole ollut kun amerikanakita on päässyt aikuistumaan. Kun en koirieni kanssa mihinkään näyttely radoille tähtää niin aion tulevan koiran myös kastroroida. Mikä (toivottavasti) pehmentää myös luonnetta kun ei hormonit vauhdilla hyrrää, mutta kaikki ovat kuitenkin yksilöitä.


      • eipahalla

        Miksi et sitten pelaa varman päälle eli ota joku muu rotu mikäli haluat vielä kolmannen koiran. Mieti onko fiksua tuoda laumaan iso Akita? Mieti myös kokonaisuutta eli minkälainen luonne sopii nykyiseen laumaan. Jos ongelmia tulee niin kai sitten Akitan annat pois tietenkin kun on vikana tullut taloon ja rikkoo harmonian vai lähteekö pikkukoirat pois jaloista pyörimästä? Näitä kannattaa pyöritellä mielessä ja miettiä omat motiivit ja syyt hankkia uusi koira.


      • anonymouss

        Kokainen koirahan tosiaan on oma yksilönsä ja kaikki rotumääritelmän kohdat eivät päde kaikkiin. Tiedän myös pari tapausta jossa AA ja chihuahua tulevat loistavasti toimeen keskenään ja myös AA ja russeli.

        Mutta koskaanhan ei tiedä minkälainen luonne sillä omalla pennulla sitten on ja miten toisiin suhtautuu tulevaisuudessa, mutta enemmän kyllä kuulee että hyvin tulee toimeen pientenkin kanssa, kunhan vain oppivat varomaan pienempää.


    • ssantsa

      Heippa, tämän takia juuri kyselen ihmisten kokemuksia kun en yhtään amerikanakitan omistajaa tunne tai tiedä tiedä ja pelkkä rotumääritelmän lueskelu ei ihan kaikkea kerro. Kaikki mitä olen saanut tietää kyseltyäni eri ihmisiltä en usko amerikanakitan olevan sopiva tämän hetkiseen laumaani, ehkä hamaisessa tulevaisuudessa sitten :)).

    • en-suosittele-laumaasi

      Mikäli aiot kastroida koiran, unohda rotu samantien. Anna akitauroksen elää akitauroksen elämää, lauman pomona, missä sen ei tarvitse alistua. Akita ei ole onnellinen jos se ei ole koiralaumansa pomo, vaan joutuu kokoajan stressaamaan. Jos narttusi on dominoiva, unohda toinen dominoiva rotu. AA ei siedä toista dominoivaa, oli se sitten uros tai narttu.
      Kastrointi ei poista luonnetta, liian nuorena kastroitu lisää vaan ongelmia. Koirasta tulee vaan epävarma niin narttuja kuin uroksia kohtaan, mikä voi ilmetä aggressiivisuutena. Akitauros on aikuinen vasta 3-4 vuotiaana kaikilla osa-alueilla, sitä ennen sitä ei kannata kastroida. se kehittyy ja kasvaa pitkään niin fyysisesti kuin henkisesti. Koira tarvitsee testosteronia samoin kuin miespuolinen ihminen, mieti miten vajaaksi miehenkin kehitys jäisi, jos pallit lähtisi murrosiässä.

      • siitäselähtee

        juup, antaa vaan pomoilla; parissa perheessä lähti pienemmältä koiralta henki kun piti niin palvoa koiran itsemääräämisoikeutta ja kunnioittaa "rodunomaisuutta"....


      • en-suosittele-laumaasi
        siitäselähtee kirjoitti:

        juup, antaa vaan pomoilla; parissa perheessä lähti pienemmältä koiralta henki kun piti niin palvoa koiran itsemääräämisoikeutta ja kunnioittaa "rodunomaisuutta"....

        Voi kun tuo on juuri sitä mitä ei ymmärretä. Miksi ottaa dominoiva, voimakastahtoinen koira taloon, missä on muitakin koiria? Sillä niitä ongelmia saa aikaiseksi. Miksi ei ymmärretä, ettei akitat välttämättä sovellu koiralaumaan? Miksi koira pitää tuhota ja alistaa vastoin sen omaa perimää sietämään muita koiria? Kyse ei ole mistään itsemääräämisoikeudesta. Alistettu akita ei ole onnellinen. Akita on aina riski valinta, jos talossa on muita koiria. Miksi sitä ei helvetti soikoon ymmärretä. Lukekaa rotumääritelmä. Turha itkeä ja voivotella jos koirat ottavat yhteen, sen kun piti olla selvä että niin voi käydä, sitä ei millään koulutuksella kitketä, eikä akitaa voi kouliakaan, siitä tulee takuuvarmasti vain aggressiivisempi. Sinäkin pelle voisit ymmärtää millainen rotu on kyseessä, niin loppuisi tuo paskanjauhanta.


    • asdasdasdasda

      Aina useamman koiran talouksissa tulis varautua siihen, että on tilat ja mahdollisuudet erottaa koirat aina omistajien ollessa pois.
      Kerran kun pikkukoira(t) menee sitä akitaa ärsyttämään, niin sulla ei ole kohta kuin yksi koira.

      Itse en pitäisi kovin herkästi koiria keskenään kun olen pois. Asunnosta kun toinen ei pääse pakoon, jos toinen päättää turpaan antaa.

    • lottopallo

      miksi valita epäsopiva rotu tuommoiseen kokoonpanoon. vähä niin kuin lottoaisi,onnistuuko vai ei

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      182
      5117
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3656
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      7
      3375
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      34
      3093
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      61
      2977
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2316
    7. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      104
      2266
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      29
      2127
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      75
      2105
    10. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2059
    Aihe