Puolaan eivät pojat päässeet ja raja pysyi suljettuna.
Nyt odotellaan vain sitä, että tämä Siperian Solifer-kerho notkuu pian Suomen tullin mieliharmina.
Onneksi täällä ollaan jo valmistauduttu tilanteeseen ja otteet ovat kovat:
"No ei ne varmaankaan tätä kautta viitsi kiertää, kun voi tulla räntäsateita niskaan!"
Voi olla kova paikka suomalaiselle tullimiehelle, kun kymmenkunta kaapin kokoista partanaamaa pitäisi saada ojennukseen.
Vai joko on punainen matto valmiina ja orkesterilla kunniafanfaarin nuotit opeteltuna?
Tervetulemas, veli venäläinen!
Ja koska nyt on kysymyksessä Putinin ikioma poikakerho, niin heillehän ei täällä ryppyillä.
Tullimiehet ovatkin keksineet osuvan ja kuvaavan nimen tälle klaanille:
"Puutin & Sissit...
Onneksi ei Herra Put-It-In osaa suomalaisia sananmuutoksia, sillä edessä voisi olla julmettu rajasota, jonka vuoksi Suomi joutuisi eristyksiin ja enää ei saisi Tallinnasta halpaa viinaa.
Kohta se varmasti selviää, kun vielä hetki maltetaan.
Olo on kuin tullimiehellä:
Hiki valuu ja jalat tärisevät. Häijyt tuloo!!!
Rantautuuko venäläinen mopoporukka Suomeen?
4
<50
Vastaukset
- ö-Öö
Mnaah.
Suomi Shengenmaa. Sisäministeriö selvittää, miksi porukkaa ei päästetty puolaan. Käytännössä, jos maahantulo evätty yhteen Shengen maahan, se evätty kaikkiin euroopan maihin. Ongelma tosin voi ola, vaikkapa matkustusasikirjoissa tms, mahdollista, homma saatu kuntoon, tulevat suomeen ja jatkavat matkaa tätä kautta. Tms.
Rajavartijat hoitavat passintarkastukset, käytännössä käännyttäminen niitten asia, jos pitää käännyttää. Jos tullaamisessa epäselvyyksiä, se sitten tullin asia.
=DW= - pörinääpärinää
Ehkä he yrittivät sukellusveneellä;)
Jos mopo-pojilla on pumaskat kunnossa, kypärät päässä sekä ajokit lainmukaisia, miten heidän maahantulo voitaisiin estää ??- ö-Öö
Monenlaisia syitä- Helpoiten mieleen kai tulee epäilyjärjestäytyneestä rikollisuudesta, taikkapa terrorismista. Siis matkalle aina täytyy olla jokin syy, kun viisumeita anotaan. Jos viisumin antamisen jälkeen herää epäilys, että syy tekaistu, matka seis asiapapereitten takia. Vrt suomessakin puhuttaneet turistiviisumit, joitten haltijat todellisuudessa aikoneet tekemään pimeitä töitä. Muitakin mahdollisuuksia kyllä on, ei niistä enenpiä.
=DW= Tekaisemalla syyte mahdollisista yhteyksistä järjestäytyneeseen rikollisuuteen. (On syytä olettaa, syyte)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse704505Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1273426Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.351958Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891209- 94979
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125922- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25827