Rooman asuin alueet ?

rooma2015

Hei, olen menossa ystävieni kanssa Roomaan parin viikonpäästä ja olemme katsoneet AirBnB kämppää Trasteveren eteläpuolelta Lungotevere di Pietra Papan varrelta pari korttelia Viale Guglielmo Marconilta, millainen alue ja miten sieltä onnistuu pääsemään julkisilla kulkuneuvoilla keskustan nähtävyyksiin ? Ja kannattaa varmaan ottaa paikallisjuna Fiumicinolta Trasteveren asemalle ?
Olen myös suunitellut että jos ilmat on hyvät niin mennään päiväretkelle merenrantaan kumpi olis parempi Santa Marinella vai Anzio, molempiin pitäis päästä junalla kätevästi ???

5

463

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Roomaa

      Marconin alue Trasteveren eteläpuolella on todella hyvä "oikea" roomalainen asuinalue. Ainut miinus on, että ehkä vähän turhan tiheään rakennettu, Bussilla 170 pääsee Viale Marconilta Terminille asti halutessaan, Trasteveren aseman edestä raitiovaunulla Piazza Venezialle ja bussilla numero 3 Piramiden metroasemalle. Viale Marconilta menee muitakin busseja keskustan suuntaan, mutta en nyt tähän hätään muista numeroita. Kannattava hankinta on Roma metro-bus kartta, on maksanut iät ja ajat 6 euroa, jos eivät nyt viime aikoina ole nostaneet hintaa. Siinä on hyvä Rooman alueen kartta, tosin sen verran iso, että keskustaa varten kannattaa hankkia joku pieni vaikka turistitoimistosta tms.
      Probus Roma -app on kätevä, mutta ei taida toimia kuin italiaksi. Sillä näkee pysäkille tulevat bussit ja saapumisajan, noin suunnilleen, Italiassa kun ollaan.
      Nuo kaikki keskustan eteläpuoliset alueet on hyviä asuinpaikkoja, jos ei halua maksaa keskustan kiskurihintoja ja kuunnella tolkutonta meteliä.Trastevere, Testaccio, tuo mainittu Marconi, Ostiense ja San Paolo esimerkiksi. Metrolla tai bussilla/ratikalla helposti keskustaan ja ovat kuitenkin normaaleja asuinalueita kauppoineen ja paikallisine ihmisineen. Omia suosikkejani tietysti myös siksi, että tunnen nuo alueet hyvin, kun siellä muutamia vuosia asuin.
      Jos olette Roomassa yli 3 päivää, niin ostakaa 3 tai 7 päivän lippu julkisiin, helpottaa kummasti liikkumista etenkin, kun jalat on tohjona päivän kiertelyn jälkeen.

      • fnmfnsnfmds

        Jos on Windows Phone -käyttäjä, niin vinkkinä: Nokian kehittämä Here Transit toimii myös Roomassa. Puhelimesta voi siis kätevästi katsoa (tietysti datasiirtomaksu menee) miten tästä paikasta pääsee sinne minne on menossa.


      • Roomaa

        Ok, kiitos paljon tiedoista. Ja, juu, tarkoitus ostaa 7 pv kyytilippu :)


      • Rooma2015

        Ups, tulikin sun nimim. Mutta osaatko vielä vastata tuohon rantsu juttuun eli etälään vai pohjoiseen ? Kun haluaa myös uida, ainakin kuvin perusteella Santa Marinella ranta käyttää ihan kivalta....


    • Roomaa

      Santa Marinella on kiva pikkukaupunki, ehkä menisin mielummin sinne kuin Anzioon. Junia kulkee usein eikä kestä kovin kauan. Ja ihan mukava nähdä vähän kaupungin ulkopuolistakin seutua, vaikka vain sitten radanvartta. Santa Severa vähän ennen Santa Marinellaa on myös ihan kiva, mutta aika pieni kylä.
      Ostiaan on tietysti helppo mennä Piramidelta (tai virallisesti Porta San Paolon asemalta siitä vierestä) ja sinne riittää tuo 7 päivän lippu, mutta Ostiassa vapaat rannat ovat yleensä tupaten täynnä ja aurinkopeti/varjo-yhdistelmät maksavat aika lailla. Ostiassa voisi olla ihan kiva käydä jonain iltana muuten vaan ihastelemassa auringonlaskua ja merta ja vaikka syömässä. Junamatka ei kestä kuin puolisen tuntia Piramidelta. Trasteveren asemalta pääsette sinne näppärästi bussilla nro 3 jos ette viitsi kävellä ns. rautasillan yli Marconista Ostiensen puolelle ja Piramidelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      99
      2065
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      288
      1876
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      327
      1696
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      1555
    5. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      91
      1231
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      31
      1227
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1103
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      65
      1052
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1028
    Aihe