Eilen syttyi mittaristoon keltainen merkkivalo jossa oli laatikossa salaman kuva tjtn. Ohjekirjan mukaan käskettiin ottamaan yhteyttä merkkihuoltoon, joten aika suppeat oli tiedot sen osalta.
Mikäs varoitusvalo tuo on ja mitä se kertoo? Valo sammui kun sammutin auton ja käynnistin uudelleen. Mitään normaalista poikkeavaa en myöskään moottorin käynnissä tms. huomannut.
Ajopeli on 75tkm ajettu Astra 1,8 litran moottorilla.
Huollossa aion käyttää mutta mitä on odotettavissa?
Mikäs varoitusvalo tuo on ja mitä se kertoo? Valo sammui kun sammutin auton ja käynnistin uudelleen. Mitään normaalista poikkeavaa en myöskään moottorin käynnissä tms. huomannut.
Ajopeli on 75tkm ajettu Astra 1,8 litran moottorilla.
Huollossa aion käyttää mutta mitä on odotettavissa?
Vastaukset 9
Vanhimmat
on moottorihäiriön merkkivalo. Jos se satunnaisesti vilkahtelee, ei ole syytä huoleen. Jos jää palamaan jatkuvasti, vie huoltoon. Purkavat siellä vikakoodin.
muistan että olisin nähnyt samanlaisen kysymyksen jokkiin aika sitten mutta silloin merkki oli Zafira!
Voihan samaa vikaa olla monen merkkisissä autoissa. Äitisi oli Trolli.
Astra Farm. 1,8i, -99 , 92 000 tkm.(merkkihuollettu)
Kuljettajan penkki syttyi ajon aikana tuleen !!!!! Syynä oli vika penkinlämmittäjässä.
(Vakuutus korvasi korjauksen ja palaneen takin.)
Kummastelin kuitenkin kun Opelin huoltomies sanoi, että "Näitähän sattuu näille autoille tämän tästä"... ja kertoi muutaman huvittavankin tapauksen.
Lisäksi:
-Maahantuoja on jo KOLMESTI kutsunut kyseisen autoni ilmaiseen huoltoon jossa vaihdetaan jokin tehtaan jäljiltä viallinen osa.
-Tuntuu ettei kukaan missään tai milloinkaan onnistu saamaan jarruja hiljaisiksi ja TOIMIVIKSI. Ei Opel-huollossakaan. :/
-Yllättäen syttyneen moottorin varoitusvalon takia autoa saa käyttää vähänväliä Opel huollossa... ja kalliita osia moottoriin vaihdellaan. Enää en vie huoltoon vaan toivon että valo sammuisi itsestään.
-Moottori käynnistyy joskus erittäin huonosti ja käy oudon epätasaisesti. Huollossa mitään vikaa ei kuitenkaan löydy.
-Talvisin alle -8 asteen ei kannata autolle edes vaivautua ellei ole lämmittänyt yli puoltatuntia. Talvisin myös jarrujen kirous kasvaa omituisten kiinnijäätymisien muodossa.
-Ohjaustehostin on ruvennut tehostamaan pienehköllä (n.1s) viiveelä!
-Takaluukun sulkeutuminen ja "loksahdus" lukkoon näyttää olevan riippuvainen ilman lämpötilasta.
-Kuskin puolen sähköikkuna jää satunnaisesti alaslaskemisen jälkeen naksumaan oudosti. Naksunta loppuu kun käyttää lasia takaisin ylös pari senttiä.
-Takalasin pyyhkijä on tehnyt kiusallisen lako. (onkohan sille omaa sulaketta?)
Tässä siis päivitetty Opelini ominaisuuslista. :)
(Muuten ihan hyvä auto... muttei kestä Terraa.)
olipas ihan outo ja ennetuntematon tarina - ei ole varmaan muuta kuin aikaisemmin parikymmentä kertaa postattu tänne.
Ei kai kukaan jaksa koko listaa selata läpi, josko olisi joku jo kysynyt aiheesta. Aikaakaan ei kaikilla ole, toisin kuin sinulla, joka ilmeisesti päätyöksesi luet Astra palstaa.
Eihän tuossa Sannan jutussa ole taaskaan mitään järkeä. Vieläkö se laitos toimii Niuvanniemellä?
joka aiheitti emännän autossa tuon valon palamisen. Autohan toimii tällöin jollain varaohjelmalla ja esim. saattaa kuluttaa vähän enemmän tai jotain. 200 € maksoi korjaus pikahuollossa. Nyt se taas toimii, paitsi että Nyt palaa airbagin valo.;) kaikesta huolimatta olen erittäin tyytyväinen tähän ostokseen.
itselläni syttyi kyseinen valo kahdesta eri syystä: ensimmäisellä kerralla mani lambda-anturi ja toisella kerralla mittarin vaijeri. lambda-anturi kun hajosi, bensaa meni tasan 10 litraa matka-ajossa. ja kun anturin vaihdoin uuteen, valo sammui eikä sen jälkeen ole syttynyt, ja rakkine kulkee tasan 6 litraan nyt sen sata kilsaa matka-ajossa.