Tietääkö kukaan mitä emossa ASUS F2A85-V PRO Shoket FM2 pitäisi väkertää, että voisi valita Windows 8:n ja Ubuntun välillä? On otettu Fast bootit pois ja valittu "Other OS" mutta ei silti, oikein muuta en ole netistä löytänyt lääkkeeksi.
Miksi EU tuomioistuin ei vedä Microsoftia oikeuteen tuon Secure bootin vuoksi koska näyttää ainoa tarkoitus olevan torpata kilpailevien käyttöjärjestelmien kokeilu ja käyttö!
Miksi EU tuomioistuin ei vedä Microsoftia oikeuteen tuon Secure bootin vuoksi koska näyttää ainoa tarkoitus olevan torpata kilpailevien käyttöjärjestelmien kokeilu ja käyttö!
Vastaukset 9
Vanhimmat
No emolevyn taikojen ja Windos 8.1 säätöohjeiden jälkeen tuolla sai käynnistyslataajan esiin. Tikulta käynnistymään Boot repair:
http://sourceforge.net/p/boot-repair/home/Home/
Jatkossa kannattaa ostaa suoraan linux-tietokone ja jättää ne m$-tietokoneet hyllylle :)
Eipäs tulisi mielenkään käyttää esim hotellihuoneen tai kirjaston konetta, missä ei ole Secure bootia. Kuka vaan on voinut käynnistää sen tikulta ja asentaa mitä tahansa vakoiluohjelmia sinne pääkäyttäjän oikeuksilla.
Secure bootista tulee valheellista turvallisuuden tunnetta. Vielä useammat uskaltautuvat hoitamaan julkisella koneella pankkiasioita ja lukemaan e-mailinsa ym, vaikka ikimaailmassa secure boot konetta ei pitäisi tuollaiseen käyttää.
Kuka tahansa voi tuollaiseen koneeseen asentaa uefi bootkitin, ja saa tietoonsa käyttäjien e-mailin ja facebookin salasanat, pankkitunnukset, jne.
”Saksan tietoturvaviranomainen varoittaa Windows 8 –käyttöjärjestelmän olevan tietoturvariski, kertoo saksalaislehti Die Zeit.
Lehden käsiinsä saamassa salaisessa muistiossa tietoturvaviranomainen kehottaa saksalaisia virkamiehiä, virastoja ja liittovaltion hallinnon muita toimijoita välttämään Windows 8:aa.”
http://www.uusisuomi.fi/raha/61712-lehti-paljasti-viranomaisen-salaisen-muistion-windows-8-tietoturvariski
http://www.asus.com/Motherboards/F2A85V_PRO/
Kyseessä on pelkkä emolevy, mutta onhan siinä näkyvä ja iso varoitustarra "WINDOWS 8.1 READY" jolloin on päivänselvää ettei voi asentaa muuta käyttistä kuin win8.1:n. Valmistaja ei missään lupaa linux-yhteensopivuutta ko. emolle.
Keskimääräiselläkin älykkyydellä varustettu ihminen ymmärtää mitä
"WINDOWS 8.1 READY" tarkoittaa.
Jos siinä ei olisi tuota tarraa niin W 8.1 jäisi asentamatta, kaikki muut kyllä asentuisi.
"Jos siinä ei olisi tuota tarraa niin W 8.1 jäisi asentamatta"
Kyllä win8.1 asentuu kaikkiin 10 vuotta vanhoihinkin koneisiin ongelmitta.
Win8.1 tarra lähinnä tarkoittaa 8.1 spesifisiä bios virityksiä, ja jos tuollainen tarra löytyy niin ei Linuxit ja muut systeemit enää toimi. Kannattaa valita win7 tai vanhemmalla tarralla olevia emolevyjä jos haluaa Linuxia asentaa. Niissä toimii sekä Linux että win8.1 ja 10.
Kai sitä voisi katsoa mihin mikäkin kommentti on tarkoitettu vai onko sekin liian vaikeaa?