Vanhan avotakan pinnoitus pitää uusia, on nyt noin 5 mm paksuja rakeita jotka maalattu lateksimaalilla päälle. Nyt takkaan ollaan laittamassa takkasydän, epäilen pinnan kuumenevan ja maalin palavan tai siitä irtoavan haitallisia aineita. Milläköhän tuon voisi pinnoittaa että olisi kestävä ja haitaton? Vanhan pinnan aion poistaa mekaanisesti.
takan pinnoitus uusiksi
4
9712
Vastaukset
- Sama
Sillä tulee hyvä.
- kyselee Lissu
antiikkilaastia laittaa suoraan maalatulle tiilipinnalle? Siis eikö tarttuvuudessa ole ongelmia? RAutakaupassa näes ehdottivat jotain maalia ja sitten koristetelaan muokkaamaan pintaa. Epäilen, ettei se riitä häivyttämään tiilien rajoja.
Olisi erittäin ajankohtainen aihe,kun leivinuuni-takan siistiminen olisi seuraava projekti. Haluaisin osasta muuria häivyttää tiilien saumat eli saada tasaisen epätasaista pintaa aikaan :) Voisikonhan siihen vielä upottaa mosaiikkilaatooja koristeeksi??
Ideoita olis, muttei kaiken toimivuudesta riittävästi tietoa. - junnu
kyselee Lissu kirjoitti:
antiikkilaastia laittaa suoraan maalatulle tiilipinnalle? Siis eikö tarttuvuudessa ole ongelmia? RAutakaupassa näes ehdottivat jotain maalia ja sitten koristetelaan muokkaamaan pintaa. Epäilen, ettei se riitä häivyttämään tiilien rajoja.
Olisi erittäin ajankohtainen aihe,kun leivinuuni-takan siistiminen olisi seuraava projekti. Haluaisin osasta muuria häivyttää tiilien saumat eli saada tasaisen epätasaista pintaa aikaan :) Voisikonhan siihen vielä upottaa mosaiikkilaatooja koristeeksi??
Ideoita olis, muttei kaiken toimivuudesta riittävästi tietoa.Maalipinnan pesu , ohut kerros saneerauslaastia - kynnet - päälle tillitasote , antiikkilaasti tai mitä vaan . Kevytsaneerauslaasti on valkoista .
Itse tein vastaavan homman ensin antiikkilaastilla ,
ei oikein hyvä , pinta liian rosoinen . Kevyt hionta , tiilitasote päälle , pinta vesipensselillä
tasaisen epätasaiseksi ja RemonttiÄssä päälle .
- m-a-k-e
Ei sen takan ulkopinta mihinkään lämpiä, vaikka laittaisit minkälaisen pelti purkin sinne uunin sisään.
Peltisen takkasydämen toiminta perustuu kahden pellin välissä lämpiävään ilmaan sekä pieneen massaan joka on peltipurkin seinissä.
Ei siellä takan sisäällä kierrä mitää lämmintä savukaasua jos ei ole tähänkään mennessä kiertänyt.
Kun tuli sammuu, niin se sun uunisi on samantien kylmä.
Ihan turhaa rahan tuhlausta koko takkasydän.
Lekalla uuni kasaan ja pihalle.
Jos sä meinaat poistaa maalin tiilestä mekaanisesti ja vielä sisätiloissa, niin siinä tulee kyllä hiki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1221701
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup161402Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA
Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR329982- 61980
J miehestä oikeaa
Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen81833- 66831
- 1770
- 46741
Kysyit firman bileissä..
.. että tulisinko luoksesi yöksi... Oliko se vain heitto. Mitäs jos olisin tullut? Naiselta9671Miksi Suomessa uskotaan Usan kanssa tehtyihin sopimuksiin
Kaikki viestit Usan suunnasta on ollut jo pitkän aikaa sen kaltainen että muiden liittolaismaidenkin sotilaallista autta62658