Ostin tuossa o-rengasketjut pyörään niin heräsi pari kysymystä:
Miten noita tulisi huoltaa? Pitääkö rasvata ja jos pitää niin minkälaisella rasvalla? Millä kannattaisi hoitaa puhdistus?
O-rengasketjuista
6
201
Vastaukset 6
- Puhdistukseen
puhdistus-sprayta ja rasvaamiseen ketjuöljyä. Mitä muuta odotit?
- RasvaaUsein
Tarkoitukseen soveltuvalla rasvalla jokaisen reissun jälkeen, koskaan ei saa ketjurulla KIILTÄÄ KIRKKAANA, tällä tavalla pääset 50000km.
Ketjun pesu on täysin turhaa, paska vaan survotaan rullien väliin.
Ajan pesemättömillä ketjuilla yli 50000. Jos putsata haluaa, niin vaihteistoöljyä ketjuun ja sopivalle lenkille, sitten taas oikeata ketjurasvaa. Joku varmaan kohta haukkuu, mutta tällä menetelmällä ajaa pitkälle.- yönsusi-
Jos osaisit hoitaa ketjua oikein ajaisit 10000km.
- kymmenentuhatta
yönsusi- kirjoitti:
Jos osaisit hoitaa ketjua oikein ajaisit 10000km.
Miksi vain 10 000? Tuohan kertoi ajavansa 50 000 hyvällä hoidolla!
- Katuendurokulkija
Itse levitän ketjusprayta ohuelti vain O-renkaiden eli nivelten kohdalle, ketjun sisäpuolelta. Voitelu tarkoittaa vain ja ainoastaan niiden mustien O-renkaiden voitelua - varsinainen rasva on ja pysyy holkkien sisäpuolella ja on jo tehtaalla sinne laitettu! Kyllä ketjusprayta silti leviää holkkien päällekin.
En siis suihki sitä koko leveydeltä ja varsinkaan takahammasrattaan päältä niinkuin jotkut tekee koska ylijäämä kuitenkin sitten lentää haarukalle ja takarenkaaseen. Ja sisäpuolelle sen takia että keskipakovoima levittää aineen sitten kohti ulkoreunaa. Spraypullon ohuella pillillä säännöstely onnistuu. N. 500 ... 1000 kilsaa rasvausväli ja mielellään aina sateen jälkeen jos ketjut on kunnolla märät. Pitkillä ulkomaan reissuilla siis rasvaus on pitänyt tehdä päivttäin mutta kun mopossa on keskituki niin helppo homma!
Ekat ketjut ja rattaat meni vaihtoon 46 tkm kohdalla. En ensimmäistäkään kertaa niitä putsannut millään aineilla muuten kuin muutaman minuutin kuluttua rasvauksesta rätillä pyyhkimällä. Eturattaan kotelosta voi muuten itse kukin tsekata, minne sa p@ska niistä ketjuista rasvan avustuksella ihan itsekseenkin päätyy!
Nyt on x-renkgasketjut - katsotaan pääsenkö niillä mittarilukemaan 100 tkm ;-) - banditisti
Asialliasia vastauksia on jo tullutkin. Itse käytän Wurthin synteettistä vaseliinia muutaman sadan kilometrin välein, reissussa siis rasvaus joka tankkauksella. Voitelu ketjun sisäpuolelle sekä niveliin että keskelle holkkeihin. Silloin tällöin pesen niin, että tavallista moottoriöljyä reilusti ketjulle ja kovaa ajoa päälle. Tuollaiset ketjunpesuaineet, puhumattakaan jostain ketjunpesulaitteista, on täysin turhaa tavaraa. Ajokäytössä olevassa moottoripyörässä, siis ketjuvetoisessa, on pakko hyväksyä se, että takavanne ja -haarukka eivät kiillä muun pyörän malliin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu561234- 16845
- 68742
- 63735
- 47704
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69698Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131625Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31585Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.9570Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i8520Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45518- 4492
Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �119492Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24483Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113444- 36435
- 16431
- 70428
Olet pelottava ilme vakavana
Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳26427- 34414