Hitsauksesta ei tuu yhtään mitään!

autotallipyromaani

Aloittelijan innolla lähdin kokeilemaan puikolla hitsausta, kun satuin saamaan suht uuden hitsausmuuntajan ja läjän puikkoja (Gernin 2,5mm rutiilipuikot). Ei muuta kuin lattaraudan paloja käteen ja harjoittelemaan. Ei tosin ollut aivan eka kerta, harjaterästä olen joskus menestyksekkäästi mällännyt yhteen erään betonihomman yhteydessä. Mutta sen kummemmasta ei kokemusta.

Aikani levyn pintaa sohittuani rupesin jo saamaan puikotkin syttymään vähän helpommin. Jonkunlaista suoraa saumaakin levyn pintaan harjoittelin ja kuonat hakattuani se jo näytti vähän oikealta saumalta.

Mutta. En vain saa millään kahta kappaletta liitettyä toisiinsa. Veti väliin siten pienen suoran sauman tahi mällää puikkoa niin että molemmat kappaleet puoliksi sulaa, aina sama lopputulos: Sauma ratkeaa heti kun kuonavasaralla kopauttaa. Erikeepperikin pitäisi paremmin.

Vinkkejä miten tästä edetä?

10

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ppppppi

      mikähän puikko

      • Tee-Se-Itsemies

        No johan aloittaja kertoi että 2,5mm rutiilipuikko...Muistaakseni tuo on yleispuikko teräksen hitsaamiseen,korjatkoon viisaammat jos olen väärässä.
        Ehkä vedät puikkoa liian nopeasti niin ettei ainetta sula tarpeeksi saumaan kun jää ilmaväli...Tai hitsausvirta on liian pieni?Kokeile hitsata hitaammin ja liikuttele puikkoa sivusuunnassa,ikäänkuin tehden leveämpää saumaa,ja polta puikkoa,miten sen nyt sanoisi,ikäänkuin valmiin sauman reunaa vasten,kuona nousee pinnalle eikä jää kappaleitten väliin...Itselläni on juuri noita samoja puikkoja,aina säilytetty lämpimässä,ja halvin mahdollinen valovirta puikkokone,ja kyllä palaa ja saumaa syntyy...


    • earthia

      Varmista maan saanti molempiin kappaleisiin. Tuon teeitseukon konstit on ok.

    • reparoinukoneita

      Ehkä vika oli siinä saadussa muuntajassa ?
      Esimerkki millä saa aikaan: Esabin maski suurennuslasilla OK48.00 puikot Kempin invertteri tai Esabin perinteinen tasasuuntaaja tai pyörivä....
      PS. Jos sulatit betoniteräksiä yhteen, ne saattoi pysyä rautalankasidoksella eikä hitsillä?

    • Oppia-ikä-kaikki
    • amatoori

      Onhan noi sun raudat puhtaita? Vetele rälläkällä metalli paljaaksi. Saumaa vedettäessä on tärkeää, että puikon metalli tunkeutuu riittävästi liitettävin kappaleisiin. Jos vain liu'uttelet puikkoa saumassa, niin tunkeutumista ei tapahdu ja puikon metalli sulaa vain kappaleiden pintaan. Oikea liike on pientä edestakaista pyörittelyä.

    • Hitmes

      Puhut pelkästään muuntajasta, eli AC koneesta. Soveltuuko noi sun puikot AC koneelle? Vai lukeeko puikko paketis DC tai DC- tai molemmat?

      • 9o8kij

        Puhuu myös rutiilipuikoista jotka kyllä ainakin yleensä ovat muuntajapuikkoja ja toimivat myös DC:llä


    • persearska80

      Veikkaan että puikot kastunut jossain vaiheessa ja rautojen pinnat ei oo puhtaat. Hio pinnat ja kokeile säätää virtoja. Paketin kylessä pitäisi olla virta alue ja mihin asentoon ne on.

    • Hitsailija

      Jos kerran hitsaus onnistuu niin puikot on koneelle sopivia. Kuulostaa enemmänki siltä ettei hitsattavat materiaalit mätsää puikon materiaalin kanssa. Esim jos koitat hitsata normia mustaa rautaa valurautaan niin se voi vahingossa onnistua mut valuraudan puolelta halkee sauman vierestä todella helposti. Ei tuo rutiilipuikko vielä paljoa kerro kun se voi olla vaikka ruostumattomallekin teräkselle.

      Maajohdon pitää olla yhteydessä kumpaanki hitsattavaan kappaleeseen. Kun voit todeta että valokaari sulattaa kumpaakin levyn reunaa niin kuljetusnopeudeksi ja tyyliksi kotona autotallihommissa riittää ihan vaan puikon oma sulamisnopeus, ei tarvi ruveta miettimään mitään vaaputuksia ja hämmennyksiä. Virtaa kannattaa alottelijana laittaa hieman enemmän niin se helpottaa sytyttämistä, tuolle 2,5mm puikolle suositellaan virraksi 60-90 ampeeria niin kannattaa alottaa tuolta 90A ja pienentää jos tuntuu et valokaari on liian leveä.

      Kyllä se siitä lähtee. YouTube on myös kova paikka jos tuo lontoon murre taittuu. Weldingtipsandtricks on aika hyvä kanava.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5307
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      31
      3533
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      42
      2885
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      28
      2107
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      59
      1861
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      286
      1656
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1596
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1392
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1366
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1185
    Aihe