puisten tasojen kunnoostus

puupinnat

Keittiössäni on puiset tasot, jotka on käsitelty niihin tarkoitetulla vahalla. Nyt haluaisin saada vahat pois ja uusia pinnan, koska rumia jälkiä on tullut pinnoille. Esim kuuma kattilan kansi jätti renkulan jne. Kuinka pitäisi toimia? Onko sikli ok, hiomakone vai joku muu?

4

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kylseonnistuu

      Esim. Osmo colorin hankauslevyjä http://www.osmocolor.com/tyovalineet-ja-tarvikkeet.html voisi ajatella pinnan puhdistamiseen.Ja kuten aina puuta käsitellessä niin hionta tulisi tehdä puun syiden suuntaisesti - näin välttyy rumilta poikittaisilta jäljiltä, jotka tulevat esiin varsinkin tehdessä uuden vahakäsittelyn.

      Joten ainakin hiomakone (pyöriväliikkeinen) on ehdoton nounou - nauhahiomakonetta sen sijaan voisi harkita kunhan paperi on riittävän hienoa eli karkeus 150 tai enemmän.

      Koska kyseessä on keittiötaso eikä pintaa ole sen enempää niin hionnan voi tehdä myös käsin- kunnollinen hiontatyyny ja siihen riittävän hienoa hiontapaperia. Hionta tulisi tehdä kahteen kertaan - ensin karkeammalla ja viimeistely hienommalla esim. ensin 150-karkeudella ja sitten 240/300-karkeudella ja koko ajan puun syiden suuntaisesti.

      Ja hionnan jälkeen uudet öljyvahat pintaan.

      • etteivaanunohdu

        Hiontajätteissä on sitten itsesyttymisvaara eli ne tulee hävittää asianmukaisesti esim. veteen upotettuina lasisessa/metallisessa suljetussa astiassa sekajätteisiin.


      • puusuutar

        Jos on mahdollista irroittaa niin oikohöylä jossain puusepänliikkeessä tekee eetvarttia. Meilläpäim ammattikoululla on sellainen, ei kallista.


    • AMMies

      Lämpöpuhallin ja sikli. Sillä vanha vaha pois ja sitten syiden suuntaisesti kevyt hionta, lopuksi hienommalla paperilla. Sitten vaan uusi vaha pintaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1982
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      172
      1925
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      392
      1822
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1258
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1133
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      990
    7. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      935
    8. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      775
    9. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      708
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      51
      694
    Aihe