Onko kokemuksia paljonko on tullut alapohjan kunnostuksista hintaa?(kaikki uusiksi puut. Eristeet pinnat) Jos ei puhuta nyt lisämaatöistä. Talo peruspieni rintsikka, luultavasti myös alapuissa osakseen sanomista.
Ilmeisesti monessa vanhassa talossa on syystä tai toisesta alapohjissa sanomista että varmaan on monella kokemusta asiasta?? Tietysti työn osuus on varmaan todella suuri tälläisissä projekteissa...
kokemuksia Alapohjan korjauksista?
5
108
Vastaukset
- BauHerr
Riippuu kokonaan siitä, pystyykö tekemään itse vai ei. Yhden 1920-luvun talon olen korjannut.
Se onnistui ihmeen edullisesti lähinnä sen vuoksi, että talo oli loppujen lopuksi varsin kevyt. Ostin useampia muistaakseni 20 tonnin pullotunkkeja (vai oliko 30 tn?) ja nostin rakenteen ylös niiden avulla. Lahot seinäosat oli helppo vaihtaa ja alapohjankin pääsi helpommin käsiksi.
Tunkit maksoivat silloin vähän ja nyt esim Biltema myy 20 tonnin tunkkia alle 40 €.
Tuskin kukaan sostuu antamaan muuta kuin tuntityötarjouksen tuollaisesta. Vastaan voi käytännössä tulla lähes mitä tahansa ja onhan siinä riski, kun taloja nostellaan.
Itse tehtynä projekti voi onnistua jopa muutamalla tuhannella eurolla.
Laita valokuva, jos haluat tarkemman analyysin.- kuinmennee
Puhut varmaan hirsitalosta? Taitaa olla purutalossa eri sydeemi. Jos alapuuta purutalossa vaihdetaan on purut äkkiä alhaalla, ja nuo vinolaudatkin on oma juttunsa..
- Maatöistä
pitää aloittaa,eli salaojahommia..
- just_tehtiin
Roskavalu taloa korjattiin tässä juuri alapohjarempalla. Neliöitä tuli 130.
Purku tehtiin itse.
Lautalattian päällä oli 3 kerrosta erilaista levyä,2 kerrosta mattoa ja laminaatti. Itsetehtynä päivä per huone. Meidän neliöillä meni aukomisessa puruille reilu viikko, koska lajiteltiin jäte purkuvaiheessa ja kuskattiin itse levyroina ja mattokuorma kaatopaikalle. Tämä purku oli ilmaista. Mattokuormasta tuli 90e lasku jätelaitokselta.
Purujen imu maksoi tuohon neliömäärään 40cm eristepaksuudella 1600e.Kannattaa suosiolla ottaa imu. Purujen käsin poistaminen on tuskaa.
Meillä oli roskavalu kunnossa. Ei halkeamia ja kuiva joten lattiarakenteet vaan lisätuettiin. Eristeeksi tuli nyt lecasora. Hinta 50e/kuutio. Eristepaksuus oli lattiaan asti vain reunoilla talon keskellä ohuempi eristepaksuus,tai ei ollenkaan.
Lattiajuoksujen väliin tuli 5cm styrox, kiinnitys uretaanilla ja päälle lattialastulevy. Lisäksi solumuovi ja laminaatti.
Lattian kopinaa pelättiin. Ei kopise, mutta kuulee kävellessä että ollaan puurakenteisessa talossa.Ei taitaisi kaikille kelvata, mutta itsellemme asialla ei ole mitään merkitystä.
Tuolla tavoin sen lattian voi tehdä edullisesti. - rak.mies3
Jokainen talo on erilainen, vaikea on hinnoista puhua. Ennenkuion alat mitään tehdä niin pyydä valvojaksi sellainen jokaymmärtaa homman. Ja mieluummin yksi ammattilainen tekijä. Valvojaa ei kannata pitää koko aikaa neuvomassa. Hyvällä ennakko suunnittelulla saa hintaa alemmaksi. Asiaa tuntemattoman ei kannata yksin alkaa rakentamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä881815Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2761687Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2911458Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1751359- 58945
- 50938
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em70927- 66904
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40891Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤50873