nokian mustat perussaappaat eli kontiot eivät enää nykyaikana näytä kestävän isältä pojalle eli isolta pikkuveljelle. jos kumppareita käyttää vähänkin ahkerammin, ne menee helposti hajalle parissa vuodessa. ennen nokialaiset näytti kestävän 5-6 vuotta joten pikkuveli pystyi käyttämään isoveljensä vanhoja saappaita. ala-asteikäinen pystyi käyttämään murkkuikäiseltä jääneitä saappaita vielä vuosia, ennen kuin ne jäivät pieneksi tai pohjat kuluivat aivan sileiksi.
ootteko muutkin huomanneet, että nokialaiset eivät enää kestä? en haluaisi vaihtaa merkkiä, koska tykkään suomalaisista saappaista ja kontiot ovat jotenkin aina kuuluneet suomalaisen jalkaan.
kumisaappaat
4
1195
Vastaukset
- Luna
Olen huomannut saman asian! Tyttömme "laahaa" jalkojaan kävellessä ja mokomat kontiot kuluivat puhki yhden syksyn aikana! Isoveli on käyttänyt normaalisti saappaitaan, mutta ei häneltäkään jäänyt antaa saapaita pienemmälleen, pohjat oli niin sileät.
Musta tuntuu, että monien kenkien kohdalla laatu on huonontunut ja hinta noussut, niinkuin Kuomienkin!! - Tuulikki
Meillä on kontiot kyllä kestäny hyvin. Esikoiselta jää seuraavalle tosi siistejä ja hyväkuntoisia saappaita. Mä oon ollu tyytyväinen.
- Sari
Jos kontiot ei kestä niin mitä mieltä ootte uusista hai-saappaista,onko niiden kestosta "hajua"?. Onko pohjien kuluminen nopsempaa kuin esim kontioissa jotka mun mielestä takavuosina kesti sentään aika hyvin ja vanhat perintöhait suorastaan ihmeen hyvin paitsi pohjistaan.Eli kestäisköhän nää uudet näillä sateilla edes muutaman vuoden ??
- Anonyymi
Kärsämäki nuoret miehen alut ajaa kaksiislinhstoa lumikengät näyttö suojatie ikäihmisen mies puhuu
Keltaiset 112 vamma kengät ja jatko 112 osa keltaista kengät
Suomela näyttö puomi Kärsämäki
Psykiatrian lumikengät näyttö kengät
Kecysliikeenne ajoneuvoilla
Leijona liikenne alue
Kyllönen herra ei tiedä vieressä suu
Punainen risti rva ei myöskään tiedä missä tämä sarana posti perään ajo ole melkein Kärsämäki
Onko aiheellista tehdä euokajako niin näyttävästi halvaus potilaan odottaa ruokapaketteja suomi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3574224Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1393713Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92411Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei112224KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti732002Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1501891- 1181789
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181788Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241399Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551075