Russelin muuttunut käytös

Huolissaan

Olen alkanut huolestua 7-vuotiaasta uros Jackrussellista, joka parin viime vuoden sisään on ruvennut käyttäytymään epäsosiaalisesti. Koira räyhää hullunlailla isoille autoille, toisille koirille (varsinkin uros), kotiin tuleville vieraille (kävi huoltomiehen punttiin kiinni) ja "raivarin" saatuaan repii hihnassa, enkä tällöin saa mitään kontaktia koiraan. Koira on leikattu ja melko pelokas esim. aina pelännyt ukkosta ja raketteja. Mistä tämä käyttäytymisen muutos johtuu??

4

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuloiuli

      Mikä on koiran yleinen terveydentila? Kuuleehan ja näkeehän se kunnolla? Varhain alkanut sokeutuminen voi tehdä koiran säikyksi ja aggressiiviseksi. Lisäksi miettisin, voiko koiralla olla kipuja. Esimerkiksi ientulehdus, lohjennus hammas tai nivelrikonpoikanen lonkissa saattaa olla hyvinkin kivulias vaiva. Monet koirat muuttuvat kipeinä äkäisiksi.

      Jos koirasta ei löydy mitään fyysistä vikaa, niin alkaisin hoitaa ongelmaa leppoisalla koulutuksella. Voi olla, että arjessa on tapahtunut pieni muutos, johon kypsään ikään ehtinyt koira ei ole osannut sopeutua. Voi myös olla, ettei sen arka luonne enää kestä samalla tavoin kuin nuorempana - "viimeinen niitti" voidaan kokea jo ihan arjessakin, ilman suurempia ärsykkeitä. Peloilla on tapana yleistyä. Tähänkin voidaan vaikuttaa koulutuksella. Täsmälliset rutiinit ja hyvä, luotettava suhde omistajaan ovat kullanarvoinen ohje aran koiran omistamisessa.

      http://paimenlauma.blogspot.fi/2013/05/koiran-arkuus.html

      http://koti.mbnet.fi/tuulen/sm/smarti5.htm

      Jos haluat alkaa kouluttaa koiraa uudestaan, niin se kannattaa aloittaa aivan perusteista. Epävarma koira tarvitsee koulutuksessa paljon onnistumisen kokemuksia oppiakseen.

    • Nuoli_otsaan_terrierille

      Nii tai onko se saanu maistaa narttua nii seki voi olla käytöksen muuttuminen..

    • vinkkivain

      mulla on sulle vinkki: äänitä autoja ja muita koiria ja soita äänitettä kun sun koira on positiivisessa mielentilassa, kuten vaikka leikkimässä tai syömässä. mun oma russeli pelkää autoja ja tää on auttanu sitä paljon

    • lääkäritutkii

      Lähde ensimmäiseksi eläinlääkäriin. Jos koira on jo noin vanha ja jos se on aiemmin käyttäytynyt ihan kunnolla, en ihmettelisi, vaikka siltä löytyisi joku vaiva, jonka takia ärheltelee. Voi hyvin olla kipuja, joiden takia käyttäytyy noin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2417
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      58
      1402
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1323
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1313
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1201
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      929
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      818
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      761
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      23
      606
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      586
    Aihe