Russelin muuttunut käytös

Huolissaan

Olen alkanut huolestua 7-vuotiaasta uros Jackrussellista, joka parin viime vuoden sisään on ruvennut käyttäytymään epäsosiaalisesti. Koira räyhää hullunlailla isoille autoille, toisille koirille (varsinkin uros), kotiin tuleville vieraille (kävi huoltomiehen punttiin kiinni) ja "raivarin" saatuaan repii hihnassa, enkä tällöin saa mitään kontaktia koiraan. Koira on leikattu ja melko pelokas esim. aina pelännyt ukkosta ja raketteja. Mistä tämä käyttäytymisen muutos johtuu??

4

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuloiuli

      Mikä on koiran yleinen terveydentila? Kuuleehan ja näkeehän se kunnolla? Varhain alkanut sokeutuminen voi tehdä koiran säikyksi ja aggressiiviseksi. Lisäksi miettisin, voiko koiralla olla kipuja. Esimerkiksi ientulehdus, lohjennus hammas tai nivelrikonpoikanen lonkissa saattaa olla hyvinkin kivulias vaiva. Monet koirat muuttuvat kipeinä äkäisiksi.

      Jos koirasta ei löydy mitään fyysistä vikaa, niin alkaisin hoitaa ongelmaa leppoisalla koulutuksella. Voi olla, että arjessa on tapahtunut pieni muutos, johon kypsään ikään ehtinyt koira ei ole osannut sopeutua. Voi myös olla, ettei sen arka luonne enää kestä samalla tavoin kuin nuorempana - "viimeinen niitti" voidaan kokea jo ihan arjessakin, ilman suurempia ärsykkeitä. Peloilla on tapana yleistyä. Tähänkin voidaan vaikuttaa koulutuksella. Täsmälliset rutiinit ja hyvä, luotettava suhde omistajaan ovat kullanarvoinen ohje aran koiran omistamisessa.

      http://paimenlauma.blogspot.fi/2013/05/koiran-arkuus.html

      http://koti.mbnet.fi/tuulen/sm/smarti5.htm

      Jos haluat alkaa kouluttaa koiraa uudestaan, niin se kannattaa aloittaa aivan perusteista. Epävarma koira tarvitsee koulutuksessa paljon onnistumisen kokemuksia oppiakseen.

    • Nuoli_otsaan_terrierille

      Nii tai onko se saanu maistaa narttua nii seki voi olla käytöksen muuttuminen..

    • vinkkivain

      mulla on sulle vinkki: äänitä autoja ja muita koiria ja soita äänitettä kun sun koira on positiivisessa mielentilassa, kuten vaikka leikkimässä tai syömässä. mun oma russeli pelkää autoja ja tää on auttanu sitä paljon

    • lääkäritutkii

      Lähde ensimmäiseksi eläinlääkäriin. Jos koira on jo noin vanha ja jos se on aiemmin käyttäytynyt ihan kunnolla, en ihmettelisi, vaikka siltä löytyisi joku vaiva, jonka takia ärheltelee. Voi hyvin olla kipuja, joiden takia käyttäytyy noin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      56
      2215
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      201
      2051
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1392
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      58
      887
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      855
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe