Corollan ajovalopolttimot..

Jatkuvaa vaihtamista...

Onko muilla samoja kokemuksia??
Auto 1,5v vanha ja 6 kertaa jo polttimot vaidettu.
H7 polttimot vielä niin tuhottoman kalliit.

8

2498

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Caesar

      ketjua Polttimon takuuvaihto. Sieltä löytyy lohtua ja ratkaisua onkelmiin.

    • Masa

      Mun '03 Corollassa otsikon mukaiset polttimot on kestänyt jo toistavuotta. Alkuperäiset kärys noin puolen vuoden jälkeen.

    • Jarmo S.

      Moi,

      osta longlife-polttimoita, ne kestävä paremmin.

      Corollassa optitron mittariston (linea sol)kirkkauden takia (valot päiväasenossa mittarivalaistusta ei voi säätää) valot joutuu aina hämärän aikaan kääntämään "yöasentoon" ts. näille vaihdettaessa ajovalot sammuvat ja syttyvät. Juuri tämä on turmiollista H7:lle, H4 kestää tätä huomattavasti paremmin.

      Tämä on yksi syy minkä takia polttimot kärähtelevät usein.

      • Uuno

        Tyhmä kysymys mutta mitä eroa noilla päivä- ja yöasennoilla on?


      • HTL
        Uuno kirjoitti:

        Tyhmä kysymys mutta mitä eroa noilla päivä- ja yöasennoilla on?

        Monissa autoissa ajovalojen ns. päiväasennossa jännite on pienempi. Esimerkiksi uudessa Micrassa se on viety niinkin pitkälle, että eron huomaa myös helposti silmin, koska ajovalojen loiste näyttää siltä, kuin autossa olisi akku hyytymässä.
        Lisäksi monissa merkeissä ja malleissa päiväasennossa mittarivalot pysyvät pimeänä, samoin kuin vaikkapa rekisterikilven valot.

        Mutta ainakin omassa Corollassa (-04) en ole huomannut eroja ja päiväasennossakin kaikki valot toimivat kuten yö-asennossakin ajellessa, eli käsittääkseni Corollan ajovalojen yö/päiväasennolla ei ole jännite-eroja?

        Mutta tätä en siis väitä.
        Oletan että H7 ei vain kestä kuten H4(?)


    • Uusi

      Eikö syksyllä tulleessa mallissa ole erilaiset valot kuin 2002-2004/syksy autoissa?

      • vaihdetaan

        takuuseen takuuaikana


      • vaihdetaan kirjoitti:

        takuuseen takuuaikana

        Itellä on kanssa yks poltin (oikeelta) mennyt ja vaihoin uuteen molemmat yhtä aikaa..ei mikään kauheen miellyttävä homma,mut pakko tehä.Paikalliseen toyota huoltoon soitin ja huoltopäällikkö totes yks kantaan,jottei ajovalopolttimot kuulu takuuseen,kun auto oli "jo" vuoden vanha!Noh,en viittinyt alkaa kinamaan,kun ei se ois johtanu mihinkään.Ostin halpis polttimot ja oovat kestäneet..ja saavat sumentua vaikka kokonaan nyt,ei kiinnosta,kun uus Corolla on tulossa..(tai jos nyt ihan mykäsk menee,niin onhan mulla tuossa käytetty h7 laittaa ainakin toiseks,jos nyt sitten sen kuukauden pääsis sitkuttelemaan,heh!Kuten huomaatte:pienestä se on elo kiinni!)
        Kattokaapa muuten,aika monasti just oikee poltin on pimentynyt uus koppaisista corollista!
        Oikee poltin on aika helppo vaihtaa,mut vasen on hieman työläämpi..kannattaa akku löysätä ja työntää ilman putsariin kiini ja sitten sorkkia vaihtaa poltin.Rauhallisesti sitten..ettei ne "suuttimet"ole pitkin maita ja mantija ja rystyset verillä,heh :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6135
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5930
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2365
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1231
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      185
      1077
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe