Suomessa lopetettiin -Esko Ahon hallitus KEPU-1993 järjestelmä joka esti hallitsemattomat vuokrien nostot ja korotukset. Euroon mentäessä 2001 asumiskustannukset olivat jo nousseet huimasti. 2002 vuodesta alkaen vuokrat ovat nousseet hallitsettomasti.
Vuokra ja asumistuella ollaan paikattu tilannetta ja nekin ovat nousseet huimasti samaan aikaan. Nyt jo esim eläkeläisistä puolet saa asumistukea. Tämä on suoraa tulonsiirtoa asuntojen omistajille ja vuokraajille.
Olen googlettamalla yrittänyt selvittää tuen valtakunnallista kokonaissummaa enkä löydä mistään sellaista tietoa.
Jos joku viestin lukijasta on tietoinen mistä tiedon saisi, vousitko laittaa tiedon tähän viestiketjuun.
Uskon, että vuokran määrän sitominen lailla, niin että valtio ohjaisi vuokratasoa voitaisiin päästä eroon suurimmasta osaa vuokratuista. Näin verokuorma pienenisi miljardeilla euroilla vuodessa.
asumistukien kokonaissumma suomessa?
k-aalto
0
72
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843212
- 751281
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1721210Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401030Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103961Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310932- 43839
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78825Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124825- 95817