Miehen mahdollisuudet lapsen hankkimisessa

youvegotmail22

Mitkä ovat miehen mahdollisuudet saada lapsia, jos ei ole parisuhteessa, naimisissa lapsia haluavan naisen kanssa? Voiko sinkkumies adoptoida? Onko Suomessa kohdunvuokraus laillista kuten esim. jenkeissä?

4

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • riimityttönen

      Ei ole oikein mahdollista suomessa kumpikaan.Adoptiossa täytyy olla avioliitossa,sen tiedän.

    • jotainvastausta

      Yksinäinen mies voi adoptoida lain mukaan, mutta aina on kyse siitä mitä kohdemaa vaatii. Hyvin monet niistä eivät anna lupia ilman parisuhdetta oleville.
      Kohdunvuokraus on valitettavasti laitonta. Itse synnyttäisin mielelläni kaverilleni ja hänen miehelleen lapsen (kaverillani ei ole kohtua, mutta munasoluja on). Jos sinulla on paljon rahaa, niin tuntemattoman luovuttajan munasolun hankkiminen yhdysvalloissa ainakin onnistuu, samaten sijaissynnyttäjän palkkaaminen. Myös intiassa on tuota bisnestä, mutta en tiedä munasoluista siellä.
      Sijaisvanhemmaksi pystyy myös hakemaan. Ainakin miespareja toimii sijaisvanhempina. Parisuhteettomalle lapsen saaminen on kuitenkin hankalenpaa, sukupuolesta riippumatta.

    • JaettuVanhemmuus

      Adoptio on sinkulle laillista. Käytännössä ei kuitenkaan onnistu, koska lapsista on pulaa, ja pariskunnille annetaan ensin, ja lähtömaissa karsastetaan erityisesti yksinäisiä miehiä. Kohdunvuokraus on Suomessa laitonta. Sinkkumies voi hankkia lapsen sinkkunaisen tai lesboparin kanssa.

    • Vaatii_luovuutta

      Sateenkaari-ihmisissä on monenlaisia kokoonpanoja lapsen hankkimiseksi. Hyvinkin joku voisi Suomessakin suostua synnyttämään sinulle lapsen vaihtelevilla motiiveilla ja vaihtelevilla ehdoilla. Itsekin voisin suostua. Siitä syystä, että hedelmällinen ikäni lähestyy loppuaan, eikä minulla ole parisuhdetta. Haluaisin kokemuksen raskaudesta ja synnyttämisestä, olkoon se sitten kuinka itsekästä tahansa. Mutta yksinhuoltajaksi en tahdo, enkä halua parisuhdettakaan. Äärimmäisen äidillinen luonnostanikaan en ole, koska en ole raskaaksi hankkiutunut parhaina vuosina. Eli eiköhän sopivia naisia löydy, kunhan keksit sopivat kanavat etsiä naista tähän tarkoitukseen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      277
      2551
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2433
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1824
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      29
      1666
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1608
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      56
      1532
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1386
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1268
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      75
      1068
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1059
    Aihe