loukutus kissoille

miksi kissat juoksentelee vapaana juuri kun pesimäkausi on alkamassa.nyyssänniemessä useampi voi olla et ne kauan ole elävien joukos.
53121
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 53

Vanhimmat

Hyvä alotus! Puhutaan samalla koiranpaskoista !

Äänestä

Kyllä niitä nurkissa kylällä on 2jalkaisen sotkuja paljon enenmän ,nuuhkikaapa vähän seinustoja paarien lähistöltä,puhukaa vaarattomista jätöksistä siten vasta.

Äänestä

JA käytkö samalla loukuttaan metsästä Ilvekset, sudet ja ahmat pois??????

Äänestä

kissat kiinni ja sil sipuli ettekö tajua ei ne saa juosta vapaana minä laitan sellaisen loukun et jättäkää joka kerta hyvästit kun päästätte ulos kissanne.

Äänestä
  • Et laita

    Äänestä

Meidän kissa on ainakin vapaalla nyyssässä ja sillä sipuli!

Äänestä

Kellään ei ole oikeutta kajota toisen kissaan tai koiraan,jos on vieraassa paikassa ilmoita tai ota kiini ja vie löytöeläin toimelle.Kysy poliisilta jos et tiedä pykäliä asiasta.Eläin ei nykyään ole lain suojaton asutus alueella,vien oikeuteen jos kosket naapurin kissaan se on luvallani alueellani.

Äänestä
  • Höpöhöpö! Luvallisesti se saa olla irti omalla pihallaan tai omistajansa välittömässä valvonnassa jolloin sen on oltava välittömästi kytkettävissä. Poislukien tietenkin metsästyslain kieltämät ajankohdat kuten juuri kesät. Silloin sen on oltava aina kiinni.

    Hei, kannattaa lukaista hallintolaki, perustuslaki ja metsästyslaki. Omassa kunnassasi lienee myös omat järjestyssäännöt. Lakien lopussa on kirjoitettuna, että "mitä tässä laissa sanotaan koirasta, koskee se myös soveltuvin osin kissaa". Mieti, mieti...

    Moni kissanpitäjä on näemmä tyhmä kuin avonainen saapas.

    Äänestä

  • voimitämenoa kirjoitti:

    Höpöhöpö! Luvallisesti se saa olla irti omalla pihallaan tai omistajansa välittömässä valvonnassa jolloin sen on oltava välittömästi kytkettävissä. Poislukien tietenkin metsästyslain kieltämät ajankohdat kuten juuri kesät. Silloin sen on oltava aina kiinni.

    Hei, kannattaa lukaista hallintolaki, perustuslaki ja metsästyslaki. Omassa kunnassasi lienee myös omat järjestyssäännöt. Lakien lopussa on kirjoitettuna, että "mitä tässä laissa sanotaan koirasta, koskee se myös soveltuvin osin kissaa". Mieti, mieti...

    Moni kissanpitäjä on näemmä tyhmä kuin avonainen saapas.

    Kuntien "järjestyssäännöt" on korvattu jo ajat sitten järjestyslailla. Ota selvää ennen kuin kirjoittelet ja muita arvostelet.

    Äänestä

Ei ole oikeutta loukuttaa mitään ,ei ole metsästys aika,olet kaava alueela ja seuraan mirriäni.

Äänestä

  • Kyllä on päivitykset pahasti hukassa kissanomistajilta,ketkä päästävät kattinsa luontoon tappamaan pesiviä eläimiä! Todella ysinkertaista poerukkaa,kun tasan tarkkaan tietävät että se on vastoin eläinjärjestyssääntöjä.Ilmotan jokaisesta typerän omistajan vapaista kateista eläinsuojeluun.

    Äänestä

Itse pidän mirrin talvella sisätiloissa, mutta kesällä mirri saa olla vapaana ja ulkoilla miten tahtoo. Ei mirrini kauaksi kotikulmilta poikkea, n. 300metrin sisällä talosta on reviiri.

Äänestä
  • Eli itse rikot lakia, kissat ja koirat pidettävä lintujen pesimä aikana KIINNI

    Äänestä

Jos loukutat kissoja niin kannattaa olla tarkkana,että et louta ainakaan minu kissaa tai ainakaan siitä ei kannata jäädä kiinni,nimittäin sen jälkeen joutuu loukuttamaan sinua pataan.

Äänestä
  • Hah hah! Juuri niin. Mitä isompi uho, sitä pienempi tuho.

    Äänestä

Mitäs aiot tehdä oraville, jotka ryöväävät pesistä munat? Se on niin, että mitä et huomaa, niin sitä ei tapahdu, vai kuinka? Samoin tikat hajottavat pöntön kulman ja nappaavat munat suoraan pesästä.. luonnon laki.

Äänestä
  • Implikoit, että kissa olisi Suomessa luonnonvaraisten eläin? Totuus: ei ole. Se on kissan omistajan velvollisuus pitää se katti poissa lintujen pesiltä.

    Äänestä

  • logiikallasi emme mekään kuulu tänne..eikös saamelaiset ollu ensin

    Äänestä

  • MetsästäjänAlku kirjoitti:

    Implikoit, että kissa olisi Suomessa luonnonvaraisten eläin? Totuus: ei ole. Se on kissan omistajan velvollisuus pitää se katti poissa lintujen pesiltä.

    Ilves on kissaeläimiin kuuluva laji ja täysin luonnonvarainen suomessa, joten miksi kitinä tavallisista kotikissoista????
    Voi herrantuuteli kun kissat on pahoja ja KAIKKI muut petoeläimet saa saalistaa noita linnunmunia, mutta vain kissa on pahasta!

    Äänestä

  • Aluksijäätkin kirjoitti:

    Ilves on kissaeläimiin kuuluva laji ja täysin luonnonvarainen suomessa, joten miksi kitinä tavallisista kotikissoista????
    Voi herrantuuteli kun kissat on pahoja ja KAIKKI muut petoeläimet saa saalistaa noita linnunmunia, mutta vain kissa on pahasta!

    Ilves on ollut Suomessa alusta asti. Kotikissa ei. Kyllä te kissanomistajat olette epätietoista sakkia. Alatte pätemään asialla, josta ette tiedä hölkäsen pöläystä.

    Äänestä

Typerä länkyttäjä, mene muualle trollaamaan. Ei ketään kiinnosta.

Äänestä

Upee mirri oli megassa, vois olla n 32v ja kaunis ku missi.terävät kynnet .mut ilman rinsikoita selkeesti.

Äänestä

Tapa ittes.

Äänestä

Laitetaan sinut aloittaja sinne loukkuun

Äänestä

Jep tuollanen loukuttaja olisi mukava saada käsiin ja antaa sellanen opetus,että ei varmaan ikinä enään tule tuollanen kotieläinten loukuttaminen mieleen.

Äänestä
  • No se sopii. Missä tavataan?
    Tiedätkö muuten vesipää, että loukku ei satuta kissaa, se vain jää sinne sisälle toimitettavaksi eläintaloon. Ethän sinä tiedä, koska et muutoinkaan ymmärä pitää sitä kusilinkoasi kytkettynä pois kuseksimasta mm lasten hiekkalaatikoihin.
    Toki jos loukku tuntuu sille vitun kissallesi niin vaikealle, niin ainahan sitä voi päästää ison koiran syömään sen saatanan katin. Kas kun se on ihan yhtä laillinen se koira irrallaan kuin se sinun naukuva turhakkeesi.
    Harmi ettei näille kissaksi kutsutuille tuhoeläimille voi enää nykyisin tarjota haulia nuppiin.

    Äänestä

  • Älä ihmettele,jos autosi on pistetty paskaksi sillä aikaa,kun olet loukuillasi.Voit olla varma,että tuollsen jälkeen en säästä edes sinun perheen koiraa.Kokeile ihmeessä,jos haluat oikeesti kokeilla niin kerro missä päin pyydystelet niin varmasti tavataan sano aika ja paikka.

    Äänestä

  • Sain sun nimen, kun menit idiootti kehuskelemaan kaverillesi kirjoittelua.

    Äänestä

Nyyssänniemessä on omat säännöt, kun niillä on uudet kalliit talotkin. Kivelässä ja Ketvelniemessä kissa voi joutua köyhän rapumertaan syötiksi.

Äänestä

Ehdotan,että kissan omistajat alkavat sabotoimaan kissan vihaajien elämää.

Äänestä

Jalkajousi on hyvä ja hiljainen väline kissan nitistämiseen.
Jänikset kuolee kertalaakista ja kissatkin aika pian kun osuu etujalan taakse kyynärpään kohdalle.
Sen aikaa ehtivät juosta että kuolevat jonnekin muualle kun sinne missä osuman saavat.
Ei siis haittaa onko pannassa gepsi tai kello.
Suhahdus vain kuuluu yössä ja aina jää yksi katti palaamatta.
Viime viikolla kaksi puoliangoraa yksi norjalainen viisi maatiaista ja kymmenen citykania.
Missä päin Ketvelniemessä on
pahin kissaongelma?
Tietää asetella navigaattorin oikein koska en asu itse Keuruulla ja tiedoksi vaan kaikille että kissa
on lainsuojaton tullessaan vieraaseen pihaan.
Julkiselle paikalle ei saa tappaa jollei esim. kunta ole työtä tilannut.
Jos siis haluatte teitä vaivaavan kissan pääsevän hengestään niin asettakaa pihallenne houkutin ja tilatkaa jalkajousimies Vilopulasta paikalle.
Tiedoksi vielä kaikille että omistan kaksi koiraa jotka luonnollisesti pidetään kytkettyinä ulkoiltaessa ja kolme kissaa jotka kaikki ovat sisäkissoja ja ulkoilevat pihatarhassa jonne pääsevät ikkunasta milloin tahtovat.

Äänestä

Kissa ei nimenomaan ole lainsuojaton,vaikka tulisikin jonkun pihaan!Se,että pystyy todistamaan kissan villiksi vaatii usean päivän seurannan,kissa on yleensä aina jonkun omaisuutta.Ota ihmeessä asioista selvää,kun et näytä tietävän,etkö käsitä,että voisit googletta niin sinukaan ei tervitsi arvella ja tehddä itseäsi naurunalaiseksi.Sinunlaisiltasi jalkajousimieheltä pitäsi ottaa nirri pois hitaasti,itse nauttisin,jos voisi kiduttaa kaltaisesi kusipään hengiltä.

Äänestä
  • Vinkattu laittomasta uhkailusta

    Äänestä

Veikeätä!
Kissojen omistajat toimivat laittomasti , sitten yrittävät syyllistää niitä jotka vaativat laillisuutta ja toimivat laillisesti.

Äänestä
  • jaa niinkuin jalkajousella ampuminen randomilla pitkin taajamaa ?? noh oletettakoon että tuo on paikallinen hullu ja toivotaan ettei se jousta omista

    fakta on se, että mikä on toisen omaa ei ole sinun omaa ..ei se siitä mihinkään muutu vaikka sitä veivattas täällä loppukesä ..hyvin yksinkertaista

    Äänestä

Noita potentiaalisia "mika murasia"on ihan liikaa irti,sinutkin jalkajousimies pitäisi viedä heti hoitoon ennen,kun mitään oikeasti sattuu.Saisit kuitenkin,jos ei muuta niin lääkityksen tuohon ahdistukseesi ja voisit alkaa elämään normaalia elämää,kun saisit muutakin sosiaalista elämää itsellesi,kun netin.

Äänestä

Maksaan jos osuu niin veri tulee mustana.
Sillon täytyy toivoo ettei juokse kauan ympäriinsä kun on vaikee pestä pois.
Harmittavaa on myös jos pääsee osuman jälkeen juokseen jonnekin piiloon kun teräsnuolet on nykyään pirun kalliita.
Ainakin 3 euroo ketale perkeles.
Sillä saa jo vaikka mitä.

Äänestä
  • Silloin ei osunut ihan nappiin. Ei se kauas vääntyile osuman jälkeen. Tukehduttaminen on parempi, äänetön keino. Kokemusta on. Supiloukkuun tonnikalalla ja sitten jätesäkki päälle. Kolmantena päivänä on lötky jäljellä ja sen voi heittää avomaalle kettujen ruuaksi.

    Äänestä

  • Ei ketut syö tonnikalaa kokeiltu on ! mikä metsästäjä luulet olevas

    Äänestä

Minusta tuntuu,että taidat olla sellanen pentu,joka ei saa edes jännettä laitettua paikolleen,kunnolliseen jalkajouseen,lasten mallit on erikseen,joilla tosiaan eläimet jää kitumaan,jos sattuu osumaan.Ota nyt se kaakao ja mene nukkumaan niin äiti kertoo sinulle varmaan vielä jonkun pienen tarinan siltä ajalta,kun oli huoraamassa J-kylässä,muistapas kysellä äidiltäsi tuosta ajasta,kun elätti sinut ja sisaresi huoraamalla.

Äänestä
  • Millähän tavoin minun huoraava äitini ja sinun kissavainaasi liittyvät toisiinsa?

    Äänestä

  • ookko se sinä sama kaveri jolta oli pitkään hanna hukassa?

    nytkö lääkkeet vaikutti niin että luulet olevasi Robin Hood ...käyppä vielä kerra tohtorilla

    Äänestä

  • torobinhood kirjoitti:

    ookko se sinä sama kaveri jolta oli pitkään hanna hukassa?

    nytkö lääkkeet vaikutti niin että luulet olevasi Robin Hood ...käyppä vielä kerra tohtorilla

    Hehheh.
    Ketvelniemen puliukkokin heräsi jo.
    Kellonajoistasi päätellen taidat olla sellainen yhteiskunnan elätti eli loinen.
    Onko kohta äiteelläsi eläkepäivä jotta tiedät mennä ryöväämään siltä rahaa kaljaan ja tupakkiin.
    Onko kissavainaasikin sellainen stephenking-versio.
    No kyllä se kohta nähdään.
    Onko sillä jo gepsi kaulassa.
    Tarvisin nimittäin koiralleni lähetintä.

    Äänestä

  • tais osua ja upota :) :)

    parempi kesällä puliukkona kuin hulluna robinhoodina ;)

    Äänestä

  • nomorethanks kirjoitti:

    tais osua ja upota :) :)

    parempi kesällä puliukkona kuin hulluna robinhoodina ;)

    Hahaa, arvasinhan minä :)))

    Äänestä

  • jalkajousimiesVilppula kirjoitti:

    Hehheh.
    Ketvelniemen puliukkokin heräsi jo.
    Kellonajoistasi päätellen taidat olla sellainen yhteiskunnan elätti eli loinen.
    Onko kohta äiteelläsi eläkepäivä jotta tiedät mennä ryöväämään siltä rahaa kaljaan ja tupakkiin.
    Onko kissavainaasikin sellainen stephenking-versio.
    No kyllä se kohta nähdään.
    Onko sillä jo gepsi kaulassa.
    Tarvisin nimittäin koiralleni lähetintä.

    Noista kelloajoista sinulle sen verran,että kaikilla ei ole aikaa päivät pääksytysten kirjotella täällä ja kommeintoida kaltaisesi idiootin kanssa.

    Äänestä

yksi kolli pääsi jo hengestä heh heh toinen on kauas kauas viety en tiedä osaako takaisin.

Äänestä

Ei ole minun tontilla kissoja näkynyt. Eikä näy.

Äänestä
  • Eipä ne sinne osastolle ole ennenkään tulleet...ota lääkkeesi nyt ja hyvää yötä

    Äänestä

Loukutus, syöttinä tonnikala öljyssä tai muutama kranttu on vaatinut kissanruokaa (keltapurkkinen vasikkabroileri toimii hyvin) ja tukehduttaminen on tehokkain, äänetön tapa. Sitten roskiin ja hups! Kukkapenkki pysyy kunnossa taas.

Äänestä
  • pyyvystäkkö sinä tonnikaloja sillä loukullasi vai mite tuu kertoo meilleki enne iltapalaa ku ollaa täällä samalla puolella taloa mepäs saahaa kans olla kukkapenkissä päivisin ku ei kerrota kellekkää

    Äänestä

Kyllä kissa kelpaa mullekin, kun vielä ilmaiseksi saa pihasta. Kohta alkaa ravustus, yhdestä kissasta riittää moneen mertaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aapropa kirjoitti:

miksi kissat juoksentelee vapaana juuri kun pesimäkausi on alkamassa.nyyssänniemessä useampi voi olla et ne kauan ole elävien joukos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu