Kultalusikka suussa syntynyt, rikastuu muita sortamalla entisestään.
Nämä teesit kuvaavat suomalaista yhteiskuntaa ja yksilön staattista asemaa hyvin.
Köyhään perheeseen syntyneellä ei ole mitään mahdollisuutta menestyä, vaurastu, tai saada julkisuutta Suomessa, niin vahvasti Suomi on luokkayhteiskunta.
Yhteiskunta jossa köyhät myös pidetään alhaalla, köyhinä.
Malliesimerkkejä tästä köyhien kyykyttämisestä ovat Kela ja sosiaalitoimi.
Ne kun miinustavat jo ennestäänkin pieniä työttömien tukia, vähennykset ovat tuntuvia, eli eli 20-40% luokkaa ja työttömiä passivoivia, sekä luokkayhteiskuntaa entisestään vahvistavia.
Jos Suomessa on syntynyt "väärään" perheeseen ja lukeutuu siten jo syntymästään asti työväenluokkaan, niin ei pääse mitenkään julkisuuteen, eikä voi perustaa tuottavaa yritystä, tai muutenkaan menestyä taloudellisesti.
Työväenluokan perheeseen syntyneestä ei siis Suomessa voi tulla julkkista ja jopa menestyvän yrityksen perustaminen on työläiselle mahdotonta.
Kaikki Suomessa kun tapahtuu suhteilla, niiden avulla; ilman niitä menestys tai julkisuus ei ole mahdollista.
Juuri tästä syystä pienessä Suomessa vain tiettyjen sukujen sisäsiittoinen "kaveripiiri" menestyy, elää ja näkyy julkisuudessa ja elää suuressa, köyhiä pilkkaavassa rikkaudessa ja hyvinvoinnissa.
Samaan aikaan siis köyhä työväenluokka kärsii.
Nämä rahamiehet ja poliittisen vallan käyttäjät ja heidän kaverinsa, tyttärensä, poikansa, veljenpoikansa, serkkunsa ja muut elitistit julkaisevat levyjä, vaikka eivät osaa laulaa, kirjoittavat kolumneja joissa ei ole päätä eiä häntää ja heiluvat valtamediassa, eli televisiossa milloin milläkin tittelillä ja ohjelmassa kuin ohjelmassa.
Piiri pieni pyörii, sisäsiittoisessa Suomessa.
Lehdistö vieläpä ruokkii ja palvoo jatkuvasti jutuillaan tämän Suomen sisäsiittoisen kaveripiirin mesoamista julkisuudessa.
Mutta julkkikseksi, eli näkyvyyteen, ei työväenluokkaan syntyneellä ole tässä köyhiä vihaavassa luokkayhteiskunnassa asiaa.
Julkisuus, kuten kaikki Suomessa on myynnissä ja se ostetaan joko rahalla tai suhteilla.
Ja niitä kumpaakaan ei köyhällä työväenluokkaisella ole.
Köyhäksi syntynyt, myös köyhänä pysyykin.
7
826
Vastaukset 7
- Anonyymi
Tämä aloitus on esimerkki siitä, että MT palveluista on leikattu jo liikaa……
- Anonyymi00003
Se liian suuri leikkaus tehtiin jo 90-luvun lamassa.
- Anonyymi00002
Aloittaja vääntää jotakin agitaattorien luomaa vasemmistoparodiaa.
Kyllä köyhästä pienviljelijäperheestä lähti kolme koulutielle ja sen jälkeen
asiallisiin ammatteihin koulutuksen kautta. Välillä oli vaikeaakin, mutta
sinnittelemällä on kahlattu työelämää läpi ihan ovelta ovelle kysymällä
työpaikkoja ja viimein se on tärpännyt jokaiselle halukkaalle.
Mutta jos antaa apatian vallata mielen, niin mikään ei onnistu ihmiselle.
Pitää vaan puskea vaikka tuiskuun ja vastatuuleen ja välillä on koettu
sitä ansioita vievää lamaakin, mutta siitäkin on noustu jaloilleen ja
taas on saatu talous kohtuulliseen kuosiin ja eläkettä kertymään.
Pitää vain olla järkkymätön usko parempaan tulevaisuuteen. - Anonyymi00004
Jokainen on oman onnensa seppä mutta pitää perse saada alasimen ääreen ensiksi.
- Anonyymi00005
Sitäkö ne kolme komeeta takoo perse paljaana keskellä Helsinkiä?
- Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Sitäkö ne kolme komeeta takoo perse paljaana keskellä Helsinkiä?
Hyvä huomio. On sen verran pitkään kestänyt projekti ettei jokainen tosiaan ole seppä syntyessään ja oppiminenkin saattaa viedä ihan liikaa aikaa ettei kannata.
- Anonyymi00007
Koulutus ja sähkönsaanti on tutkijoiden mukaan kansojen kehityksen edellytys. Kysy itseltäsi ,käytitkö varmasti opit hyväksesi nuoruudessasi,vai haihattelitko turhuuden markkinoilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää65788- 158784
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa25770Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.103750Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä27708Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93677Kerro minulle totuus
Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒193647- 22592
- 61582
VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN
Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisikalaumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa40539Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!
Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks35534On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit78480- 39465
- 57455
sinulle....
Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.75447Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25437- 70433
Useita poliisiautoja kunnantalolla
Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.9429- 54418
- 40407