säästöjä Tampereen tyyliin

Aki.Saarikoski

Köyhä lapsiperhe haki sosiaaliturvaansa kuuluvaa toimeentulotukea tammikuulle ja Tampereen sosiaalitoimi kieltäytyi myöntämästä sitä, jättäen perheen käytännössä heitteille.
Tampereen sosiaalitoimen sosiaalityöntekijöiden olisi syytä herätä todellisuuteen siitä mielikuvitusmaailmasta missä he näyttävät elävän.

Lapsiperheellä on sähkö/vesilasku sekä vuokra, jotka kaikki odottavat maksamistaan.

Myös ruokaa perheen tulisi saada ja lapsen mm. vaippoja.
Nämä kaikki sosiaalitoimi haluaa riistää perheeltä, sen perhe/lapsiviha on suuri.

Tampereen sosiaalitoimi haluaakin lapsiperheen saavan häädön ja nääntyvän nälkään.
Tehtyään perheestä itse leikkauksillaan ja nyt viimeksi toimeentulon kokonaan viemällä äärimmäisen köyhän, niin lopuksi se vielä mielelään ryöstäisi perheen lapsen.
Ja kaikki siis sossujen itsensä, toimeentulotuen leikkauksilla ja lopulta sen jopa kokonaan perheeltä viemällä aiheuttamien ongelmien avulla.
Se siis itse lavastaa perheestä köyhemmän kuin se onkaan, sillä on siihen valta, päättäähän se toimeentulotuesta.

Yksi ryöstetty lapsi muuten tuottaa 100 000 euroa vuodessa Tampereen sosiaalitoimelle ja muilla lapsikaupan toimijoille.
Näin läpinäkyvää on Tampereen sosiaalitoimen fasistien harjoittama iljettävä lapsibisnes.

Tekosyynä tuen eväämiselle sosiaalitoimi käyttää sitä, että lisäselvityksiä liitteineen ei muka ole tarpeeksi.
Joka on aivan puppua, mukana kun olivat kaikki vaaditut liitteet.

Hyvinä esimerkkeinä sosiaalitoimen kohtuuttomista vaatimuksista käy mm. se että vaaditaan S-tilin, eli eräänlaisen bonustilin virallinen tiliote, tapahtumaseloste vaaditulta ajalta ei kelvannut. Kyseesshän on siis ostoksista kertyvät muutaman euron bonukset per kuukausi jotka S-tilin haltija voi sitten uusiin ostoksiin käyttää. Se ei ole siis edes mikään oikea pankkitili, vaan pelkkä kuukausittain päivittyvä bonusetu tehdyistä ostoksista S-ryhmän toimipisteissä.

Useimmiten siis hyvin vaatimatonta luokkaa, eli 0-9 euroa.
Paitsi jos on suurituloinen ja keskittää ostoksensa yksinomaan S-ryhmän kauppoihin, huoltamoihin ja muihin vastaaviin toimipisteisiin.
Näin ei tietenkään ole meidän perheen kohdalla ja bonukset ovatkin olleet muutaman euron luokkaa.

Eikä tapahtumaselostetta parempaa tositetta tilistä siis saa.

Vielä epärealistisempi vaatimus on ja todiste siitä kuinka pahasti Tampereen sosiaalitoimi on vieraantunut arkitodellisuudesta ja suomalaisesta yhteiskunnasta, on että se vaatii hakijaa toimittamaan todistuksen työharjoittelupaikasta.

Aivan tolkutonta siis.
Miten ihmeessä kukaa löytää työharjoittelupaikan 1-2 viikossa?
Todiste kun pitäisi toimittaa jo 6.2.2015 mennessä.
Työharjoittelupaikan järjestäminen kun vie yleensä kuukausia, josko onnistuu sittenkään.
Suurin osa työharjoittelupaikoista kun menee jlk. alalle valmistuville, osana curriculumia, eli tutkinnon/alan opetussuunnitelmaa.

Vaatimus taikoa työharjoittelupaikka hatusta on siis täysin epärealistinen ja suorastaan mahdoton.
Tuossa ajassa työharjoittelupaikan saadakseen kun täytyisi paikka olla jo lähes valmiiksi järjestettynä.
Tampereen sosiaalitoimi näyttääkin siis vain keksivän tekosyyn toisensa perään voidakseen tehdä säästöjä perheiden terveyden ja hyvinvoinnin kustannuksella..

He ovat fasisteja ja varsinaisia hirviöitä jotka rikkovät räikeästi ja sikamaisesti perheen ja lapsen oikeuksia. Ja hirmuteoistaan nuo fasistit eivät mitään vastuuta ota tai katumusta tunne, vaan tekevät pahaa perheille ja lapsille iloiten ja suorastaan virkaintoisen tehokkaasti.
Bonukset tehokkaimmalle sossulle kun kassaan kilahtaa ja se perheen riistoon ja lapsikauppaan heidät innostaa.

Hävetkää Tampereen sosiaalitoimen sosiaalityöntekijät, olette HIRVIÖITÄ!

10

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmeon

      Paha tilanne jos molemmat vanhemmat on työttömänä. Kai sossu ajatteli , että kun toinen olisi työharjoittelussa , niin tulee se 9 € euron lisä päivässä ja oliko se lapsiperheelle sitten isompi.

    • eimuutavoisanoa

      Aloittajalla on sairas mielikuvitus.

    • AbduI

      Olet katkera, vihainen ym... Et ole osanut hoitaa asioitasi ja siitä
      syytät kaikkia muita

    • Anonyymi

      Joko olet mennyt töihin? Vai ladalla itään ?

    • Anonyymi

      helsinki nosti vuokria 100e, perustellen nousseilla kunnossapito kuluilla..
      Hekan ikkunat hajoo isestään, asukas laitetaan maksumieheks tai viedään aiheettomalla laskulla luototiedot, mahollisuus saada kaupungin asuntoja.
      heka myös lisäsi vesimaksun vuokraan ja puolen vuoden päästä muutti käytönmukaan maksettavaksi mut jätti sen vesimaksun vuokran korotuksen.
      Tolleen saatiin kymmenien tuhansien vuokrat meneemään sen noite kehittämän maksimi kusetuksen ja tolla verukkeella voidaa jättää tuet maksamatta..heitteille!
      Nää päättäjät on niitä samoja tyyppejä joita lääkäri viroissa, tai keksi anneli auerille insesti syytteitä.. nää on hyvä muistaa jokanen nimi jotka ajollain tavoin littyy eriarvoisenn kohteluun..Hussin pomot,valvirat..kaikki osalliset jotka sallii ton peruspilareitten, ihmisten elämien tuhoamisen..Sit leikitää parempia ihmisiä..wtf!

      • Anonyymi

        Tällaisia tarinoita kuulee amerikan slummeista joissa talot romahtaa ihmisten päälle.
        Ehkä helsinki haluaa seurata esimerkkiä


      • Anonyymi

        Toisaalla luki (pöytäkirjassa) että helalla on ainakin 100 asuntoa tyhjillään ja "menettää vuokrtuloja". 🤣🤣
        Tulisikohan satanisteja sääliä?

        Muuttakaa pois helsingistä kun se vielä on mahdollista. Sodan keskellä se voi olla liian myöhäistä.


    • Anonyymi

      Itsemääritelty köyhyys ei ole peruste tukien saamiselle. Määrittely tehdään normien mukaan.

    • Anonyymi

      Menkää töihin !

      • Anonyymi

        Emme mene!
        Rautavaara, savo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anniina Valtonen tilittää - Potkut avasivat sanaisen arkun: "Ainut asia elämässä..."

      Suosikkimeteorologi ja Puoli seitsemän -ohjelmasta tuttu Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Ylen muutosneu
      Suomalaiset julkkikset
      88
      2918
    2. Purraa riepoteltiin kuin märkää rättiä...

      ...Purra vastaukset olivat pelkkää persujargonia, hermotkin kärähtivät hänellä pari kertaa. Arvosanaksi jäi nolla näistä
      Maailman menoa
      475
      2249
    3. Eräälle joka luulee itsestään liikoja

      Pysy kaukana nainen. Palaa todellisuuteen.
      Ikävä
      89
      1582
    4. Vaikka pidät minua

      Herkkänä ja kilttinä niin tiedät että olen vahvaa tekoa. Vaikka mitä tapahtuisi niin yleensä selviän. Lähes aina. Nyt on
      Ikävä
      50
      1326
    5. Nainen, tilanne on nyt tämä

      että olen pyristellyt irti vahvoista tunteista sinuun, ja alku on näyttänyt hyvältä. Olisiko viikko jo taisteltu. Vielä
      Ikävä
      70
      1188
    6. Jos jotain saisit muuttaa kaivatussa

      niin mitä muuttaisit?
      Ikävä
      78
      903
    7. Ellen Jokikunnas paljastaa - Näin Ralph-poika, 8, vaikuttaa Italiassa asumiseen: "Jos jossain..."

      Miten käy Italiassa asumisen tulevaisuudessa? Ellen Jokikunnas ja Jari Rask remontoivat unelmiensa kodin Italiaan ja sa
      Suomalaiset julkkikset
      13
      834
    8. Pandatalo

      Pandatalo myyty. 👍👍👏👏
      Ähtäri
      30
      832
    9. Sheikki Laakso puolustaa poikaansa ja ilmeisesti tunnustaa itse nuorena syyllistyneensä samaan

      Perussuomalaisten kansanedustajan Sheikki Laakson poika Nico Laakso on persujen kuntavaaliehdokas Kouvolassa ja aluevaal
      Maailman menoa
      75
      786
    10. Tänään Uutisnuotassa !

      Ähtärin valtuustoryhmien Kokoomus, Keskusta, SDP ja KD kannanotto 27.3.2025 Ähtärinjärven Uutisnuotassa: *Rakentavaa yh
      Ähtäri
      41
      767
    Aihe