Autoni on vuosimallia 2011 eli ei kovin vanha, mutta moottoritila on jo kauttaaltaan ruskean lian peitossa. Likaantuuko teillä muillakin konehuone nopeasti? Oletteko pesseet, tuliko jälkiongelmia?
Hyvin likainen moottoritila
9
200
Vastaukset
- seOnSellaista
Moottoritilan likaantumiseen vaikuttaa ajo-olosuhteet, kilometrit ja suojaukset. Moottoritilaa ei kannata itse pestä, vaan se kannattaa teettää merkkihuollossa, sillä siellä tiedetään missä ne arat ja riskipaikat ovat ja tietenkin vastuu ongelmista on merkkiliikkeellä.
- khklhkl
Jos harjualueet ja hiekkatiet niin hienoa soraa missä humusta? Kesällä pöllyää ja sateella liimaa kiinni.
- Tohtorinhattu
Sehän on siis rakettitiedettä tuo konehuoneen pesu koska siellä on rakettimoottori .Jos teet homman väärin niin suuttimet kastuu eikä jälkipoltin enää syty.
Muista lisätä viimeiseen huuhteluveteen Comforttia ettei ala kytkin äkäiseksi.
Voi teitiä !- rantagigolot
Mahtaa olla öljyvuotoja henryn vehkeessä? Ihan ruskeena on!
- tietoLisääTuskaaVai
Eihän sitä vanhoilla romuilla ajava voi tietää mitä nykyisissä konehuoneissa on.
Pitää tietää mihin voi vettä ruiskia ja mistä suunnasta, siellä on näet paljon ATK laitteita ja antureita ym. liitoksia ja vesi väärässä paikassa saattaa tehdä isoakin tuhoa. - lflfflfrlr
vanhassakin autossa saattaa olla kuule ne ihan samat atk:t kuin uudessakin eli ihan samalla varovaixuudella sitä vanhaakinnkannattaa pestä. kyllä sen voi pestä mutta ei työnnä painepesurilla ihan minne vaan.
- SiitäTietoaLisää
Jahas, neuvoja näköjään sataa vaikka kukaan ei tiedä mistään mitään.
Olen itse pessyt konehuoneen kerran kesässä ja pesen edelleenkin. Käytä apuna liuotinpesuainetta, tosin vain konehuoneen sivupelteihin ja moottorin alaosiin.
Ajan koneen hieman lämpimäksi, en kuumaksi. Ruiskin liuotinpesuaineen, suljen konepellin ja annan pesuaineen muhia 10 min. Vesiletku on siinä valmiina, jos jotakin sattuisi syttymään. Pesen koneen, konepellin ja kaikki mitä siellä on sopivalla vesisumutuksella. Vesiletkussa tulee olla suutin, jolla suihkua voi säätää.
Kuivailen rätillä sieltä sun täältä. Erityisesti sellaiset taskut, jotka keräävät vettä tyhjennän rätillä pyyhkien. Kun homma on valmis, kone käyntii 10 min., jolloin kone kuivuu.
Että silleen. Täälä systeemillä olen pessyt bensa- ja dieselkoneet. Aiemmat kaasarivehkeet ja nyt ruiskut. 30 vuotta on näin mennyt ja kaikki autot ovat toimineet pesunkin jälkeen.
Niin että mitä pirun tuhoja taas?- taitolaji_tämäkin
Noinhan se sujuu, mutta painepesuri kannattaa jättää kaappiin. Sillä ei kannata osoittaa konepellin alle, eikä jäähdyttimeen ja lauhduttimeen.
- fordisti2016
Sitätietoalisää. Itse teen ihan samanlailla ja 8-vuotta on mennyt ihan hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu434520S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1194472Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524427Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko693988- 853414
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta673289IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1523271Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �171602- 451531
Jos sulla ei olis ollut tunteita
Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?1291160