Roskaposti

Mitä kummaa te ihmeiset sohellatte netissä??

Mulla on ollut yli 20v käytössä pc ja vieläkään ei tullut juuri ollenkaan roskapostia.
Viime viiteen vuoteen ei yhtään.
Ja syy siihen ,että niitä alkaa tulla ,on laitteen käyttäjän oma typeryys(=osaamattomuus).

Pahasti sanottu,mutta totta.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Noh on sinullakin ongelmat että pitää päteä ettei ole tullut roskapostia. annas osoitteesi niin laitetaan tulemaan. :)

Äänestä

Niin pahasti sanottu et kaikki varmaa itkee kotona kun roskapostia tulee :(

Äänestä

Eipä sitä tarvita kuin yksi sähköpostin vastaanottaja, joka sitten onkin se osoitteet eteenpäin myyvä mulkero.

Kunniallisesti toimivien yritysten lähettämän mainospostin voi toki kieltää, mutta rikollisten roskapostitusvimmaa mainosestopyyntö vain yllyttää, saavathan he siitä todisteen toimivasta sähköpostiosoitteesta.

Äänestä

Totta tuossa ei ole mikään vaan tietämättömyyttäsi.
Palvelut vuotaa, jos käytät palveluissa sähkäriäsi voi se vuotaa luten minulle on käynyt, vuotajaa en tiedä.

Äänestä

Moneen palveluun on pakko rekisteröityä ja silloin roskapostia tulee väkisin. Ei siinä ole osaamattomuudella mitään tekemistä. Omat roskapostini menevät toiseen osoitteeseen kuin mitä virallisesti ja yleensä käytän.

Äänestä
  • Joo, " palveluun on pakko rekisteröityä",
    Jos palvelu on vähänkin huuhaa,kokeilen Aku Ankkaa,jos ei kelpaa,
    joko suljen sivun tai annan sp osoitten,johon tulevat viestit saavat
    hautautua ikiajoiksi.
    Omaa, varsinaista sp osoitettani jakelen hyvin harvalle.

    Äänestä

  • Maalaisjärkeä kirjoitti:

    Joo, " palveluun on pakko rekisteröityä",
    Jos palvelu on vähänkin huuhaa,kokeilen Aku Ankkaa,jos ei kelpaa,
    joko suljen sivun tai annan sp osoitten,johon tulevat viestit saavat
    hautautua ikiajoiksi.
    Omaa, varsinaista sp osoitettani jakelen hyvin harvalle.

    Täydellistä ymmärtämättömyyttä reaalielämästä esittelet.

    Äänestä

En ole ikinä rekisteröitynyt mihinkään palveluun enkä lähettänyt yhtä ainoaa sähköpostiviestiä osoitteestani. Olen vain kirjautunut tilille pari kertaa vuodessaq tarkistamaan, että mitään ei ole tapahtunut. Ei ole koskaan tullut roskapostia. Eli te ette todellakaan osaa käyttää sähköpostia, toisin kuin minä.

Äänestä
  • Sama juttu viruksissa. Ostin läppärin, irroitin kovalevyn ja valoin betoniin, irroitin akun, lukitsin läppärin kassakaappiin ja kertaakaan en ole käyttänyt... Ei ole tullut yhtään viruksia vaikka ei ole päivityksiä eikä virustorjuntaa.

    Hehheh... niin väsyneesti kuin voi hehhettää

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maalaisjärkeä kirjoitti:

Mitä kummaa te ihmeiset sohellatte netissä??

Mulla on ollut yli 20v käytössä pc ja vieläkään ei tullut juuri ollenkaan roskapostia.
Viime viiteen vuoteen ei yhtään.
Ja syy siihen ,että niitä alkaa tulla ,on laitteen käyttäjän oma typeryys(=osaamattomuus).

Pahasti sanottu,mutta totta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu