heeelppiäääää

plöts__12

Eli auttakee kun tehdään asumistuen vuositarkastusta netissä ja siel on kohta et saatko toimeentuloketukea niin mitä siihen pitää vastata? Aikasemmin eivät ole tuota tietoo kysyeet, joten mitä ne sillä nytkään tekee. Kun eihän toimeentulotuen pitäisi edes vaikuttaa asumistukeen. Netistä luin, että jos saa toimeentulotukee niin ei voi maksaa osissa kelalle maksuja enää. Joten oisko ihan sama laittaa siihen, että ei saa vaikka saakin oikeesti? Ja yhtään rahaa minullakaan ei tule tilille, vaan kaikki menee suoraan vuokranantajalle.

13

214

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samavsiei

      "Joten oisko ihan sama laittaa siihen, että ei saa vaikka saakin oikeesti? "

      Ei ole ihan sama. Se on petos, ja sinä joudut vaikeuksiin. Ilmoita asia niin kuin se on.

      Ja jos olisikin ihan sama, mitä silloin häviät, kun ilmoitat asian oikein?

    • tietäväh

      Mikä ihmeen petos tuommonen voi olla, jos sossun raha ei vaikuta koko asumistukeen. Täysin eriasia olis jos vaikuttas. Elä suotta pelottele ihmisiä.

      • samavsiei

        Jos ei vaikuta, miksi pitäisi ilmoittaa tiedot väärin?

        Asia voi olla oleellinen kuitenkin, koska asumistuki vaikuttaa toimeentulotukeen.


    • 4586

      On tää kyllä kummallista, kun joka ikisestä pikkuasiastakin pitää miettiä, että miten tässä vois kusettaa Kelaa ja/tai sossua.

    • kjeorj

      Onko aloittaja sanonut missään vaiheessa ettei aio kelalle kertoa ja toiseks sossu saa muutenkin tietää asumistuen määrän. Haluisitko itse ilmoittaa tuon tiedon, kun tietää nykysin, että jos saa sossusta rahaa ja kelalta tulee takaisinperintää niin voit menettää samantien luottotietosi.

      • rahatmulleheti

        Minä haluaisin vain ilmoittaa Kelaan ja sossuun sen, että haluan rahaa. Sitä varten voin mielelläni ilmoittaa tilinumeroni, jonne rahat saa toimittaa. Kaikki muut kysymykset ovat mielestäni turhia. Mitä minun asiani muille kuuluvat, eivät mitään.


      • mulkkari

        Mutta sen lauluja laulat, kenen leipää syöt.


    • KierojaKysymyksiä

      Toimeentulotukihan siirtyy Kelaan jonkun vuoden päästä ja joissakin paikkakunnissa on jos siirtynyt, että varmaankin utelevat toimeentulotietoja tuon takia. Loppuosaan voi selventää asiaa, että jos esim. joka kuukausi ei saa toimeentulotukea.

    • pitää.vastata.oikein

      " kohta et saatko toimeentuloketukea niin mitä siihen pitää vastata?"

      Eikö tämä ole helppo? Jos saat toimeentulotukea, pitää vastata 'kyllä'. Jos et saa toimeentulotukea, pitää vastata 'ei'.

    • Jurristi

      En ymmärrä miksi aloittaja edes miettii tuota asia niin paljon että ihan ketjun siitä aloittaa? Jos hakemuksessa kysytään sitä saatko toimeentulotukea vai et, niin vastaat sitten sen mukaan saatko sitä vai et.

      Todennäköisesti kela on alkanut vaurautumaan hakemuksissaan siihen että toimeentulotuki siirtyy kelalle 1.1.2017 ja jos tuen hakija saa molempia etuisuuksia niin asiat käsitellään yhdellä kertaa jossain vaiheessa. Eli se saatko toimeentulotukea vaikuttaa vain siihen miten hakemuksesi tulevaisuudessa käsitellään.

      Ja mitä tulee tuohon kelan takaisinperintään niin siinä vaiheessa kun se tehdään niin sinun pitää itse kyetä osoittamaan maksukykysi ja jos satut juuri silloin olemaan sossulla niin sinullahan ei sitä maksukykyä ole joten eivät tee sopimustakaan vaan laittavat summan ulosottoon. Se mitä ole merkannut johonkin kuukausia tai jopa vuosia sitten jättämääsi lomakkeeseen siitä oletko saanut juuri sillä hetkellä toimeentulotukea ei ole asian kanssa yhtään mitään merkitystä.

      • tässä.syy

        Luulen, että juuri tuo on se pointti. Jos asumistuen hakija tai minkä tahansa kelan tukien hakija on myös sossun asiakas ja hänelle tulee kelan takaisinperintä niin se menee suoraan ulosottoon nykyään. Sitä ei sen enempää kysellä sossusta miten maksetaan.


      • lkdoekf

        Jep ja tässä se reiluus taas nähdään. Kyllä vaikka saisi miten vähän rahaa on niin ihmisellä on oikeus päättää, että haluaako hän maksaa niistä kelalle rahaa takas. Vai menettää luottotietonsa.


    • Petu_

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      57
      1598
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      364
      1151
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      132
      918
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      13
      732
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      612
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      588
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      548
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      45
      519
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      44
      456
    Aihe