Koska viimeksi tähän aikaan kevättä Hpk:n sopimustilanne on ollut näin heikko?
Pelaako kerho ensikauden kahdella kentällä vai onko joku jossakin japanissa katsastamassa pelaajia? Julkistetaankohan seuraava soppari joskus juhannuksen jälkeen? Kuinkakohan hyvin kausarit on menneet kaupaksi? Muut sakit ne tasaseen tahtiin julkistelee hankintojaan, mutta hämeenlinnassa keskitytään varmaan Ritaluoman paluuseen ja autotalon rakentamiseen.
Pelaako kerho ensikauden kahdella kentällä vai onko joku jossakin japanissa katsastamassa pelaajia? Julkistetaankohan seuraava soppari joskus juhannuksen jälkeen? Kuinkakohan hyvin kausarit on menneet kaupaksi? Muut sakit ne tasaseen tahtiin julkistelee hankintojaan, mutta hämeenlinnassa keskitytään varmaan Ritaluoman paluuseen ja autotalon rakentamiseen.
Vastaukset 47
Vanhimmat
Henri Auvinen ja Henrik Forsberg tuli, koossa on jo 8 hyökkääjää ja 6 pakkia tai kun Forsberg pystyy pelaan molempia, sehän voi sekä puolustaa että hyökätä samaan aikaan. Varsinaisia snaippereita ei toisin vielä ole, parhaan hyökkääjän maaliennätys yhdellä kaudella on 4.
Sopimukset eivät kiinnosta pätkääkään, vaan se,ettei meidän veroeuroilla nämä hiekkalaatikkopellet enää tappele!
Kyllä semmoinen hyvä kahden suunnan hyökkäävä maalivahti olis nyt tuota omaa kultaakin painavampi. Tapparassa aikanaan loistanut Antti Leppänen ehkä olis vielä virees?
Kole luukulle!
Leppäsen Antti on nykyään ehkä vieläkin timmimmässä kunnossa kuin aktiiviaikoinaan. Leppäsen paras ominaisuus maalivahtina oli juurikin peittävyys. Sääliksi käy niitä jotka ovat ostaneet kausarin Hakametsään Anan viereen.
Kyllä Tuuski ja Toke voi tulla höntsään ihan liigaankin, saatais nyt ainakin kolme ketjua kasaan ja junnuista neljäs.
Ei kannata satsata yhtään mitään, koska liigasta ei tulevallakaan kaudella putoa mikään jengi. Nykyisellä tsippijengillä pelataan ja pitää vain toivoa, että KooKoo ei vahvistu enää yhtään tulevalle kaudelle. Kaudelle 2016-2017 meille tulee Mikkelistä pelastus viimeisen sijan kamppailusta eli Jukurit tulee liigaan. Tosin sekään ei silloin enää ole mikään divarijengi vaan meille tasavertainen ja tiukka vastustaja.
Kerhon soppari tilanne on kuin suomen taloustilanne. Velkaa tarvis ottaa,että saa joukkueen kasaan. Kukaan ei vaan anna lainaa ja rahoittajat ei rahoita. Ensi kausi alkaa ala-arvoisesti ja saapa nähdä todella surkean alun jälkeen kenen palli heilahtaa ensimmäisenä. Varmaan Arvosen,mutta eipä voi paljoa vaatia jos valmentajalla on erittäin paskat työkalut käytössä. Ja tällä hetkellä 50% kaluista on hukassa. Surkeaa toimintaa. Tulee mieleen Reinikainen ja Sulo Vilen,ostin kun halvalla sain.
No jos ennen kauden alkua sais pakan täyteen vaikka sitten halpakorista ostetuilla pelaajilla ja voihan sitä etsiä punaisella hintalapullakin olevia jäähdyttelijöitä, että saadaan edes täysi-ikäisistä koostuva joukkue kasaan
Pravda kertoo kuinka HPK on paras ensi kaudella.
Vittuako sillä on väliä kuka pelaa ja missä pelaa, kun vaan me vanhukset, emmekä veronmaksajat joudu kustantajan!
No just tuolla yläpuolella joku kirjoitti, että "kunhan edes täysi-ikäisistä saadaan joukkue kasaan...."
Emmätiä, mahtoiko se tarkoittaa kuitenkaan kiroilevia vanhuksia, vaikka onhan toi ...ttu merkki ainakin asenteesta. Kova kahden suunnan puolustava veteraani vois toki olla ilman muuta vahvistus, kunhan saadaan vaippasopimukset kuntoon.
Kustantajamisesta voisi kyllä vastata Korpela, mutta onko kaapissa myös rahaa, että voisi keskustella Hopko-perheen sisällä asiasta.
Fanit ja Ritaluoma kyllä hoitaa
Juu, mutta oletteko miettineet, miksi joukkueet, joissa noita kahden suunnan pelaajia on, ei oikein pärjää.
Kun vastaan tulee joukkue, jossa pelaajat menee useampaankin suuntaan, tulee heti vaikeuksia.
Heinäsen Meru, Antenni Hessu ja Hytin Timo nähty jo harkkahallilla....näillä runkopelaajilla lähdetään kai ensi kauteen hakeen menestystä. Pietilän Pena ei kuulemma ehdi jeesaan kun pottuhommat vie kaiken ajan.
Persut ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi tässä sarvikuonojen maassa !
Ei tulis mieleenkään ostaa enään kausikortteja. Tappioita en tule todistamaan.
Härmä rules!
Se nyt on sama kuka siellä pelaa polvihousuissaan.Konkkaan menossa.
Soppareiden vähyys kielii kyllä aika hemmetinmoisista ongelmista massipuolella. Ilmeisesti odotellaan ylijäämäpelaajia elokuuhun?
Syyskuussa vois saada halvalla halpiskorista jämäjätkiä, että saadaan edes joukkue. Isommassa paniikissa A-junnutkin vois auttaa ns. nuorennusleikkauksessa mitä myös rahattomuudeksi kutsutaan.
Vanhennusleikkaus tuli. Saarinen,Somervuori, Vänttinen, Laakso, Chira yms. jne. lähti mutta Miettinen tuli. Tuleeko Pärssinenkin? Nyt on änäritähtee, suomenmestaria ja kaikkee Sakari Mannista!!!???? Sakke on hitsin nopee käsistään, kuin barkov mutta ilman tehoja.
Tuuski takasin.
Mihinkäs Lelu häippäs? Kun piti joukkue saada kasaan ilman rahaa niin rupes piruttaan itse treenaan?
Tää siinä varmaan on takana. Miettinen ei oiken maskimieheksikään istu, tai jos menee, niin varmastikin istuu, Lelu maalille, jos päästään joskus alueelle.
Onhan se nostalgiaa, kun otetaan "omia" poikia takasin, mutta tulosurheilussa pitäisi joukkuetta vahvistaa. No Miettunen on ehkä Keholle vahvistus?
Pravda kertoo totuuden HPK puolueen Miettusen hankinnasta.
Tänään Ritari-Ruokalassa kuuntelin keskustelua johtoryhmän pöydän läheltä ja varmana pidetään jo H-ketjun paluuta edustustoon eli Timo Hytti, Juha Hietanen ja Heikki Heinänen tehnyt kuulemma Korpelan Ripan kanssa 5 1 sopparin täys autoetu. Akuuttiin pakkipulaan on kaavailtu Hileen Artsia, mutta hän harkitsee vielä paluuta. Tosin entinen ns. voimapakki on jo nähty kävelylenkillä Voutilan Vanhainkodin hoodeilla.
Saisko hkp:sta Suomen ensimmäisen jääkiekkomuseojoukkueen?
Myyntivalttina olis antaa veteraaneille peliaikaa, jota he eivät niin enää muualta saa.
Korvauksena pieni eläke.
Sitten ei tarvis vouhottaa nuorista ja omista kasvateista, kun vois pelata omilla vanhuksilla.
Olishan täällä larua,lelua,penaa,hanaa ja munaa ja nyt on jo hyvä alku..
Laru kehiin.
..Ja Kole luukulle.
2 pakkia ja 3 hyökkääjää tulossa, näistä kovia nimiä on 3. Hyvä ryhmä tulossa jos pelataan joukkueen eteen, ei tulevien sopimusten!
Totta, samat lukemat kuulin jäähalliruokalassa. Pakit tulee Hauhon Sisusta sopparilla 3 1 ja 2 hyökkääjää Riihimäeltä Kiekko Nikkareista ja isolla sopparilla eli 6 1. Kolmas ns. tekijämies Lopen Laakasta saapuu veroteknisistä syistä vasta tammikuussa 2016. Soppari vain 1 1 kun on kuulemma jo varaus Unkarin liigaan.
No meillä on jo Maski-Antti ja Lelu, ketä ny viä tarvitaan?
Mulla just satanen ylimääräistä. Koska osake anti alkaa niin sijoitan tuon satkun sinne. Eikö mun rahat kelpaa kun annosta ei ole kuulunut mitään? Odotetaanko Ritskun miljoonia vielä?
Faniosakkeen hinta on 200 euroa.
Onko joku tosiaan maksanut?
Pyyhi vaikka persiis kahella satkun setelillä, menee sekin järkevämpään tarkotukseen.
Kai fani saa osakkeellaan edes yhden kausarin?
Silloin hommassa olisi "järkeä", muuten ei mitään.
Maski-Miekkonen ei ole halpa mies, varmaan ei faniosakkeet riitä?
Fani ei saa muuta hyötyä kuin jännittää putoamiskarsintoja akselilla Kouvola, Mikkeli, Hämeenlinna.
Sillonhan se olisi kausarin myyntiä alennuksella, eihän tossa ole mitään järkeä! Älä sä puutu raha-asioihin, tuntuu olevan sulle liian vaikeita.
Lähtikö Juuso Vainiokin?
Toivottawasti.
Hei! Lopettakaa nyt tuo typerän laatikkoleikkiä lasten vatvominen. Se kun ei meitä normaaleja aikuisia kiinnosta tippaakaan!
Eihän se nyt normaaleja aikuisia kiinnostakaan, mutta meidän päättäjiä se kyllä kiinnostaa. Suuri isä aurinkoinen kyllä palaa kaukaisesta Floridasta kun lupasi ja ostaa meille vaikka 16 NHL-tähteä, jos tarvitaan.
Kissa, nainen ja pantteri, jos sinua ei kiinnosta meidän kaikkien yhteinen rahareikä, se ei vielä tee sinusta aikuista, saati normaalia.
Aikuisten pitäisi huolestua kyllä, jos lapsenmielisillä on tarpeettoman suuri rahareikä.
Lapset on terveitä kun ne leikkii.