tietokone tulonhankkimisvähennyksenä

KaroliinaR

Hei!

Olen tohtoriopiskelija eli teen väitöskirjaa. Ostin viime syksynä kannettavan tietokoneen, jolla on tarkoitus kirjoittaa väitöskirja pääasiassa kotona äitiysloman ja hoitovapaan jälkeen eli aloittaen tulevana syksynä. Ennen äitiyslomaa olin työsuhteessa yliopistoon eli palkkani tuli sieltä viime vuonna. Äitiysloman jälkeen jatkan töitä apurahalla. Pystynkö vähentämään tietokoneen hinnan tulonhankkimisvähennyksenä? Vaikuttaako asiaan se että minulla on myös työhuone yliopistolla, jossa on pöytäkone, eli minulla on mahdollisuus käyttää myös toista konetta töihin.

1

134

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei KaroliinaR ja kiitos kysymyksestäsi.

      Tilanteesi vaikuttaa siltä, että voit vähentää tietokoneen hankintahinnan ansiotulojen tulonhankkimismenona.

      Lisää tietokoneen hankintahinta veroilmoitus verkossa -palvelun vaiheessa 2 kohtaan "Tulonhankkimiskulut ansiotuloista". Kerro myös ammattisi ja selvitä miten tietokone liittyy tulonhankintaan. Vastaavat kohdat löytyvät paperisen veroilmoituksen kohdasta 3.4.

      Jos käytät tietokonetta yksityiskäyttöön vähäistä enemmän, ei hankintahintaa voi vähentää kokonaan. Tietokoneiden vähennysoikeuden määränä voidaan pitää seuraavia prosenttiosuuksia hankintamenosta:
      - 0 % kun ei näyttöä laitteiden käytöstä työssä
      - 50 % kun näyttöä työkäytöstä
      - 100 % kun näyttö pääasiallisesta työkäytöstä.

      Jos tietokoneen hankintahinta on alle 1000 euroa, voit vähentää sen kerralla. Muussa tapauksessa voit vähentää hankintamenon 25 % vuotuisin menojäännöspoistoin.

      Tutustu myös apurahoista vähennettäviin kustanuksiin ohjeemme kohdassa 3: http://www.vero.fi/fi-FI/Syventavat_veroohjeet/Henkiloasiakkaan_tuloverotus/Apurahojen_stipendien_tunnustuspalkintoj

      Veroilmoitus verkossa -palvelu: http://www.vero.fi/veroilmoitus

      Keväisin terveisin
      Sami Verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3563
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2399
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      35
      2228
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1997
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1552
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1439
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1282
    8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      259
      1230
    9. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1219
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1215
    Aihe