1-vuotiaalla kieli pitkällä koko ajan

tinzdeez

Poikani on 1-vuotias ja hän on pitänyt kieltään ulkona suusta todella paljon ihan pikkuvauvasta lähtien. Kieli ei siis roiku, vaan yleensä pitää sitä niin että pelkkä kielen kärki näkyy, joskus näkyy enemmän joskus vähemmän, mutta todella paljon kuitenkin. On kehittynyt normaalisti, syö hyvin eikä mitään muutakaan outoa hänessä ole. Ihmetyttää vain tämä kieliasia...Onko muilla kokemuksia vastaavasta tai muuta tietoa, vai onko tämä vain tapa josta ei tarvitse huolestua?

3

6372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kitarisa

      moi. meillä kanssa nyt 1v 2kk poika, joka on harrasti syntymästä asti tuota kielijuttua. ensin tosiaan näkyi vain kärki, mutta n. 10kk eteenpäin roikotti sitä koko ajan ulkona.

      en tiedä, oliko sattumaa, mutta käytettiin poika 3vk sitten kitarisaleikkauksessa ja kielen roikotus loppui siihen. pojalla oli keskikokoinen, mutta pahasti tulehtunut ja märkivä kitarisa, joka vaikeutti nenän kautta hengittämistä. en tiedä, olisiko kieli ollut suussa hengityksen tiellä, kun poika hengitti ennen leikkausta vain ja ainoastaan suun kautta. mutta nyt siis tilanne korjaantunut ja ei enää esittele kieltään. suu pysyy muutenkin kiinni paremmin nykyisin.

      onko teillä ollut suuhengitystä, hengityksen rohinaa, paljon flunssaa/korvatulehduksia tms.? meidän kokemuksen mukaan nuo em. asiat kieli ulkona = kita-/nielurisaongelma. tosin jotkut lapset harrastaa kielijuttua, joten ei välttämättä teillä johdu risoista :)

    • Kuolakieli

      Meillä vauva roikotti kieltään ulkona syntymästä ainakin 1 v asti, kuolasi myös 2 vuotiaaksi aika reippaasti. Välillä tuntui että kieli on enemmän ulkona kuin sisällä.
      Nyt lapsi 3 v ja kieli pysyy sisällä, joskus jos oikein johonkin keskittyy niin saattaa kieli tulla vieläkin pihalle:).
      Itse uskon, että meidän lapsella on aina ollut vähän normaalia heikommat suun lihakset mistä johtui tuo kuolaaminen ja kielen ulkona pitäminen, mutta kasvaessa tämä ongelma melkein hävinnyt. Vielä tietyt kirjaimet vaikeita..
      En usko, että on syytä huoleen.
      Varmaan on tapa joka jää jossain vaiheessa pois, varsinkin kun alkaa puhua.

      • Anonyymi

        Mn6n tyttäreni rikottu kieltää lähes aina,paitsi ei nukkuessaan.Oppi puhumaan tosi nuorena ha menestynyt erittäin hyvin elämässään.Puhuu useita kieliä sujuvasti ja on korkeasti koulutettu.Vpi jopa todeta että kielellisestin hyvin lahjajas.Ei siis mitään pulmaa moisesta
        erikoisuudesta ole ollut.K6kaan ei osannut myöskään kertoa mistä moinen johtuu tai johtui mutta pikkuhiljaa kueli alkoi pysyä suussa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      394
      5917
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      80
      5288
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4316
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3921
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      52
      3709
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      162
      3400
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      100
      3164
    8. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      50
      3148
    9. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2269
    10. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2195
    Aihe