Olisi sellainen kysymys, kun 18.5 lentoni saapuu budapestin lentokentälle n. klo: 22.15 ja tarkoitus olisi ostaa viikon voimassa oleva julkisen liikenteen kortti, eli siis tämä: http://www.bkk.hu/en/budapest-7-day-travel-card/
Ainut vain, että saako sitä mistään tuohon aikaan enää?
Tarkoitus olisi bussilla mennä metro asemalle josta sitten hotelille.
Kiitän jos vaivauduit vastaamaan.
Julkisen liikenteen viikkokortti
7
135
Vastaukset
- HavaNagilaa
Niitä myydään Lentoaseman automaatista Nimellä Budapest Hetijegy ja automaatti on avoinna kello 23.59. Menet kentällä infoon ja ne kyllä neuvovat oikealle automaatille. Kentän oma myyntipiste sulkeutuu 22.30, joten siihen et välttämättä ehdi. Muutenhan Budapest on maailman parhas paikka käyttää julkisia, todella kattavat 3 metrolinjaa, bussi- ja ratikkaverkostot.
- tiedoksvaan
On muuten 4 metrolinjaa
- HavaNagilaa
Koska sinne neljäs on rakennettu? Kahdeksan kertaa käynyt ja aivan uutta tietoa. On mannereuroopan vanhin metrolinja(keltainen) sitten on sininen ja punainen linja.
- HavaNagilaa
No kappas, netistä katsoin ja tosiaan, on sinne nyt sit vihreäkin M4 metrolinja ehditty rakentaa:) No, aina parempi.
- tiedoksvaan
Aika sokea olet ollut, kun et ole nähnyt metro työmaata. Etkä kuullut mistään metron rakentamisesta.
- Tsepadub
HavaNagilaa kirjoitti:
No kappas, netistä katsoin ja tosiaan, on sinne nyt sit vihreäkin M4 metrolinja ehditty rakentaa:) No, aina parempi.
M4 oli meille käyttökelpoisin linja koko Budapestissä. Toinen pää on Keletin rautatieasemalla ja toinen pää Kelenfoldissa. Muunmuassa se kuuluisa kauppahalli on Fövamin aseman vieressä.
- HavaNagilaa
tiedoksivaan, en tiedä mitä sä lomillasi teet, itse en ainakaan analysoi jokaista työmaata joita noinkin isossa kaupungissa riittää ja ei ainakaan Hesarissa ole asiasta juttua ollut:)
Tsepadupille käyttökelpoisin oli M4, kaikkihan riippuu siitä mihin menee ja mistä tulee, (Kauppahalli on muutaman sadan metrin päässä myös sinisen linjan Kalvin Ter asemalta). Ei niistä mikään turha linja ole, Punaisella pääsee parhaiten linnavuoren juurelle ja Mammuth kauppakeskukseen Szell Kalman ter asemalta ja itse olen käynyt katsomassa maailmantähtiä Puskasin stadionilla ja käynyt jättimarketissa Arena Plazassa joihin pääsee punaisella linjalla Puskas Ferenc Stadion asemalta kuten punaisen päätepysäkiltä Örs vezer tereltä Hungaroringin juna-asemalle.
Lasten kanssa kun ollaan Budassa niin keltainen linja on ehdottomasti silloin eniten käytössä millä pääsee keskustan kävelykaduilta Andrassya pitkin eläintarhaan, linnaan ja puistoon ym, olipa siellä ennen myös huvipuistokin, en tiedä onko enää. Sinistä käytän vähemmän, Lentoasemalle menemiseen ja WestEndin kauppakeskukseen menemiseen suunnilleen. Sekin kun saataisi jatkumaan lentokentälle asti olisi hyvä. Mutta huhu kertoo että taksien bisnesten takia sitä ei sinne asti vedetä koska liki puolet taksiajoista tulee kutakuinkin lentoasemien ajoista, tiedä sitten.
Ideaali olisi ollu jos M4 olisi saatu kiertämään Deak Ferenc Teren kautta kuten muutkin metrolinjat, nythän jos käytät M1 linjaa ja haluat vaihtaa M4 linjalle, joutuu silloin käyttämään myös kolmatta metrolinjaa. kaikesta huolimatta, ratikkalinjatkin ovat todella kattavia ja nythän sinne suunitellaan jo M5 linjaa wikipedian mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2723459Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1221816Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2701539- 731453
- 771396
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001130Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531116- 631011
- 22977
IS viikonloppu 16.-17.5.2026
Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.35893