Arkkitehtisuunn. ym.

Antakaapa realistisia arvioita suunnittelunjen hinnoista (arkkitehti, rakenne ja lvis). Kyseessä olisi kivitalo, pari kerroksellinen ja neliöitä jotakuinkin 130-140m2. Mieluummin yläkanttiin kuin alakanttiin.
Kun pyydän arkkitehtitarjouksia, mistä tiedän mitä kaikkea siitä mahdollisesti puuttuu tai on turhaa?
61409
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

talotehtaan pohja kelpaa, siihen saa kivitehtaan arkkitehdiltä "ilmaista muutossuunnittelua" niin kauan kunnes nimet on paperissa.

Rakenne ja lvis lisäksi 2000.

Äänestä
  • no enpä ole vielä moisesta kivitalotoimittajasta kuullutkaan, jolta ilmaiseksi muutokset saa! Eipä ainakaan Jämäkkä, Jämerä eikä Lammi ole moisista puhuneet. Tarjoavat ulkopuolisia tehtejä ja niistä tietysti maksetaan.

    Äänestä

Rakennussuunnittelukustannukset luonnoksineen, pää- ja työpiirrustuksineen sekä pääsuunnittelijan palkkio = 5 000 €. Tämä 140 neliöiseen (Kahi-)kivitaloon loivalla rinnetontilla. Tämähän ei ole mikään arvio vaan suunnittelutoimistolta tullut tarjous.

Lisäksi tulevat vielä ainakin rakenne, LVIS sähkösuunnittelukustannukset.

Äänestä
  • nuo mahtaisivat suurinpiirtein kustantaa. Arkkitehtisuunnittelujen hinnat tajrouksissamme ovat vaihdelleet 4600-5600 välillä. Voitaisko olettaa että nuo loput saisi teetettyä n. 5000 egellä?

    Äänestä

Ilmaista suunnittelua ei todellakaan ole olemassakaan. Heitän arvion kohtuullisista suunnittelukuluista:
Arkkitehtisuunnitelu lupakuvineen n.4000e
Rakennesuunnittelu n. 3300e
Sähkö LVI suunnittelu n. 2500e
Jotakuinkin tätä suuruusluokkaa, suunnittelusta ei kannata tinkiä, se peruslähtökohta onnistuneelle talolle. Kannattaa unohtaa ilmaiset mummon-kummin-kaiman tekemät piirustukset...yleensä ne ne kaikkein kalleimmat!

Äänestä
  • Meillä tarjoukset samankokoisesta rinnetalosta pyörivät noin 4 500 - 12 000 € välillä.
    Ja nämä siis pääkaupunkiseudun arkkitehdeiltä.
    Aika huikeat erot tarjouksilla! Oli niissä tosin sisällön osin myös hieman eroja mutta ei mitään merkittävää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ällitälli -tavis kirjoitti:

Antakaapa realistisia arvioita suunnittelunjen hinnoista (arkkitehti, rakenne ja lvis). Kyseessä olisi kivitalo, pari kerroksellinen ja neliöitä jotakuinkin 130-140m2. Mieluummin yläkanttiin kuin alakanttiin.
Kun pyydän arkkitehtitarjouksia, mistä tiedän mitä kaikkea siitä mahdollisesti puuttuu tai on turhaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu