Oon ollut jokusen vuoden sivussa motskari toiminnasta. Ajelin 2000luvun alkupuolella pari kesää ensin 500kuutioisella endurolla ja sitten yhden kesän vanhalla 500cb hondalla(four).
Näillä molemmilla pieni päristely oli ihan kiva mutta maantieajo ei maistunut yhtään. Tuuli heitteli maantiellä ja ylämäessä enduro suorastaan hyytyi. Ei kivaa....
Fouri meni rikki ja harrastui loppui.
Nyt kipinää ja rahaakin aloittaa harrastus taas mutta jotenkin tuntuu siltä et oonko liian mukavuuden haluinen touhuun vai olisiko niin et isompi uudempi motskari olisikin se juttu?
Maantieajoa itsellä tulisi varmaan suurimmaksi osaksi muttei mitään matkailu hommaa kuitenkaan. 25km töihin ja joskus mummolaan parisen sataa kilsaa.
Isoja nakupyöriä katsellut sillä silmällä xjr 1300 ja cb 1300 vaikka pleksillä varustettuna.
Näillä molemmilla pieni päristely oli ihan kiva mutta maantieajo ei maistunut yhtään. Tuuli heitteli maantiellä ja ylämäessä enduro suorastaan hyytyi. Ei kivaa....
Fouri meni rikki ja harrastui loppui.
Nyt kipinää ja rahaakin aloittaa harrastus taas mutta jotenkin tuntuu siltä et oonko liian mukavuuden haluinen touhuun vai olisiko niin et isompi uudempi motskari olisikin se juttu?
Maantieajoa itsellä tulisi varmaan suurimmaksi osaksi muttei mitään matkailu hommaa kuitenkaan. 25km töihin ja joskus mummolaan parisen sataa kilsaa.
Isoja nakupyöriä katsellut sillä silmällä xjr 1300 ja cb 1300 vaikka pleksillä varustettuna.
Vastaukset 10
Vanhimmat
alle kuussatkut on kokeilupyöriä/nuorisolaitteita.
Älä sorru sellaseen.
osakate/täyskate ja isosti kuutioita sillä mennään.
xjr on kyllä tosi magee prätkä siis tyylikkään näköinen ja onhan Yamaha sellainen moottoripyörien mersu, että varmaan laadullisesti niitä parhaita. Prätkä on sydämen asia eli itse tiedät parhaiten mitä arvostat ja mitä haluat.
Itse ajelin vähän isommalla matkaendurolla (sohvaenduroksi kutsuvat TDM:ää) ja se oli oikein mukava ja ketterä pyörä isommallekin kaverille. Korkea ja kapea pyörä jossa on lyhyt akseliväli on liikenteessä on ketterääkin ketterämpi mutkatiellä ja kaupunkien ruuhkissa, mutta tuuliherkkä oli sekin eli kyllä se kiikkeryys matka ajossa tulee varmaan sen pyörän rakenteesta ja on hinta jonka siitä ketteryydestä joutuu maksamaan.
Nykyisin ajan isolla customilla ja siinä on hyvänä puolena loistava suorituskyky matalissa nopeuksissa eli voimaa ja vauhtia riittää kaupunkiin ja maantielle kun ei ajeta ylinopeutta. Paikaltaan kiihdyttäessä customi on yllättävänkin rivakka (maineeseensa nähden). Matala painopiste, pitkä akseliväli ja voima tekee arkisesta ajosta vaivatonta ja mukavaa. Mutta customilla ei voi ajaa kovaa ja käytännössä 150km/t on aika maksimi mitä sillä viitsii ajaa ja sen jälkeen pyörä muuttuu selvästi aika kiikkeräksi ja hankalaksi pideltäväksi eikä niitä selvästikään ole suunniteltu koviin vauhteihin. Toinen juttu on että customissa istutaan aika matalalla niin liikenteessä ei näe yhtä hyvin autojen kattojen yli kuin korkeilla enduroilla. Vakaudesta ja matalasta painopisteesta ja pitkästä akselivälsitä sitten seuraa ettei customi ole todellakaan mikään ketterä kaupungissa ja mutkatiellä. Toisaalta sen vaudin hurman saa huomattavsti matalammissa nopeuksissa eikä nopeusrajoitusten mukaan ajaminen ole sillä aivan niin turhauttavaa ja pitkästyttävää kuin jolloin ketterällä ja nopealla endurolla.
Puhuin endurosta ja customista siksi että niistä minulla on kokemusta ja en suosittele sinulle mitään, koska itse tiedät parhaiten mitä haluat. Toivon että muut kertovat muista pyöristä omia kokemuksiaan niin voit ehkä hyödyntää meidän kokemuksia valintaa tehdessäsi.
Ai niin, unohtui mainita että itse ajelin viitisen vuotta varttikatteisella enskalla ja nyt on toinen kausi meneillään nakucustomilla eikä enää ole katteisiin paluuta kohdallani vaan naku on se mun juttu oli pyörä muuten mikä tahansa.
Xjr 1200 kokeillu ja sanoisin et härveli aika hieno mut omaan makuu liian tehokas. Toimii kyllä hitaassakin ajossa mut on tuolla sakot herkässä. Katteettomuus hillitsee kyllä vähän. 140 vauhdit pitkän päälle liikaa niskalle.
Mun mielestä, osta puolikatettu iso-Bandit.
Vanhempi ilma/öljyjäähdytteinen, jos budjetti alle 5 000 euroa. Uusi vesipeli, jos on enempi käytettävissä.
Vanha kunnon Suzuki Gsx750 F on myös kelpo pyörä, ja sellaisia saa nyt halvalla!
Suomen oloissa mielestäni tarvii jonkinlaisen katteen, ettei tarvitse palella.
Jos sulla ollut vanha 500cb niin sillä ajat rennosti 100-110 vauhtia rennosti sen jälkeen alkaa potku hiipumaan ja tuuli tuivertaan
Jos sulla 1000-1400 perusmatkapyörä niin ajat tosi rennosti 120 ehkä jopa 150vauhteja piiiitkän matkaa. Ei puudu kone eikä niska jos tuuli menee sopivasti ohi tai sivusta..
Ero on 70luvun pienen hondan ja 2000lukusen ison matkapyörän kohdalla todella merkittävä.
"Ero on 70luvun pienen hondan ja 2000lukusen ison matkapyörän kohdalla todella merkittävä."
Ma asun Jenkeissa ja 70 luvulla Suomessa 17v ostin Honda cb750.. Kannattaa muistaa etta 70 luku alku oli kultaikaa, ei nopeus rajoituksia tai kypara pakkoa. Eika veroja se Honda maksoi 6900mk minka saasti kesa duuneilla.
Vuodet on kuluneet ja kun vastaan tulee ostaan heti -72 cb750 se on historiaa ja anttkkia. Kannataa muistaa etta -69 peltilehma oli ensimmaine Japan pyora Suomessa muuten kaikki oli Javoja ym..
Tottakai ma ajelen HD Nykyaan, mutta ehka viela joskus ympari Eurooppaa kuten 17 vuotiaana vanhalla Hondalla... Tama on nostalgia kysymys, mun paa kaantyy 70 luvun pyorii, ei kiitos 2000 luku.. Vahan sama kuin autoissa..
Minulla on mennyt kehitys vähän vastavirtaan tässä kuutiotilavuusasiassa.
Ostin 2008 silloin uuden Suzuki Bandit 1250:n. Elämänkiemuroissa sen sitten menin myymään pois, vaikka pyörästä tykkäsinkin.
Vuonna 2010 ostin pikkaisen käytetyn Suzuki GSX 650 F:n. Sehän on käytännössä sama pyörä kuin Bandit.
Molemmat siis omistaneena sanoisin, että tällä pikkuveljelläkin pärjää ihan mukavasti kun ajelen aina ilman takamatkustajaa. En oikeastaan kaipaa niitä lisäkuutioita, vaikka eipä niistä toki haittaakaan ole.
1250 Banditin jälkeen ajo 650cc Banditilla on kuin ajaisi rikkinäisellä pyörällä! Kokeileppa vielä toisinpäin niin muistat miten kivalta isovääntö tuntuu!
Aloittelin tätä hommaa 650savagella ja olin vähällä lopettaa koko homman koska olihan se ihan hirveää kun vähänkin eksyi isolle tielle. Yks mäntä takoi ja täristi niin pirusti. Runko pieni matala. Aina kun rekka tuli vastaan ajolinja siirtyi tuulenvoimasta 30cm ojaan päin.
Puolikesää ajoin ja sit ONNEKSI pääsin koeajamaan isompaa customia ja sillä tiellä ollaan. >vt750shadow joka oli hyvä mutta laiskahan tämäkin oli eli vääntöä ei juuri ollut ja sit tulikin isoooo 1500intru suzuki.Tässä kohtaa suuri ero aikasempiin.
Menee kuin juna mutta ei ole niin kiva sitten parkkiksella mutta ajoonhan nämä on tehty. En vaihda isompaan enkä pienempää ehkä koskaan.
Sanoisin ainakin customien kohdalla että mukavuus ,letkeys, ajamisen ihanuus tulee kuutioiden kanssa samassa paketissa.